Recenze knihy

1289
14.11.15 04:01

Recenze knihy

Zdavim, jiz nekolik let prispivam jako externi redaktorka na jeden literarni server, a nyni jsem byla pozadana o recenzi nove knihy jednoho ceskeho spisovatele.

Nedavno jsem cetla tusim v Hostu „kritiku na kritiky“, kde autor psal, ze vetsina soucasnych literarnich recenci je „bloggerska a podbiziva“, s cimz bych - bohuzel - souhlasila.

Nicmene porad si myslim, ze recenze ma mit informativni hodnotu predevsim pro potencialniho ctenare, a mela by dilo zhodnocovat v nejakem kontextu (at literarnim, spolecenskem, historickem…).

Rada bych se tudiz zeptala tech, co ctou knihy a aspon nekdy recenze, CO DELA PRO VAS DOBROU RECENZI? Co od ni ocekavate? Diky predem za jakekoli odpovedi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Smazaný anonym
14.11.15 07:45

@umea Dobrá recenze = co nejobjektivnější zhodnocení, vypíchnutí všeho důležitého, popis všeho, tzn. i jazyka, stylu, pozadí, nestrannost…

• Citovat
  • Upravit
2089
14.11.15 07:49

@umea Pro mně by recenze měla mít něco navíc, zasazení do širšího kontextu. Často se mi líbí recenze knih v REspektu (ty nejdelší, co jsou na celou stránku).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Meha
14.11.15 09:12

Pro mě je dobrá recenze ta, která mě přiměje si danou knihu přečíst ;).

• Nahlásit
  • Citovat
14.11.15 10:05

@monrom naopak recenze by mela vyjadrovat nazor kritika. Podle povahy kritika a otazky, zda se mu kniha libila, pak ctenar nejlepe pozna, zda se mu kniha bude libit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
688
14.11.15 10:08

@umea
Hlavně objektivitu, přiblížit styl, zvláštnosti jazyka (pokud jsou), charakteristiku hlavních (případně dalších) postav, zajímavosti v ději, jak si kniha stojí v rámci žánru, ostatních děl autora, osobní dojmy recenzenta a čtivost.

Oříšek občas bývá neprozradit toho příliš z děje nebo na postavy, nenechat se unést osobními pocity, aby objektivita nešla do háje, nedostatečná sečtělost recenzenta, takže nemůže srovnávat v žánru nebo s dalšími knihami…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1012
14.11.15 12:13
@hellivete píše:
@umea
Hlavně objektivitu, přiblížit styl, zvláštnosti jazyka (pokud jsou), charakteristiku hlavních (případně dalších) postav, zajímavosti v ději, jak si kniha stojí v rámci žánru, ostatních děl autora, osobní dojmy recenzenta a čtivost.Oříšek občas bývá neprozradit toho příliš z děje nebo na postavy, nenechat se unést osobními pocity, aby objektivita nešla do háje, nedostatečná sečtělost recenzenta, takže nemůže srovnávat v žánru nebo s dalšími knihami…

souhlasím.
Ještě bych dodala, že mne osobně u recenzí často chybí argumenty, proč autor recenze zaujímá takové či makové stanovisko. klidně krátké a trefné výňatky z knih. A také mám ráda, když se v recenzi objevuje přirovnání k jinému dílu. Tyhle dva aspekty jsou pro mne nejcennější, jelikož dle nich se často rozhoduji, zda si přečtu či nikoli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
688
14.11.15 12:40

@Jensina
Přirovnání k jinému dílu by bylo určitě užitečné, ale v poslední době jsou často lživá nebo podivná.
Alespoň já nečetla recenzi, kde by to nebylo zneužíváno jen ke zvýšení prodeje knihy, anebo autor recenze vidí podobnosti, které já teda nevidím. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1012
14.11.15 12:56
@hellivete píše:
@Jensina
Přirovnání k jinému dílu by bylo určitě užitečné, ale v poslední době jsou často lživá nebo podivná.
Alespoň já nečetla recenzi, kde by to nebylo zneužíváno jen ke zvýšení prodeje knihy, anebo autor recenze vidí podobnosti, které já teda nevidím. :nevim:

no, neříkám, že se neděje. :) jen, že pro mne je to užitečný nástroj. pokud narazím na recenzenta, který mne v tomto zklame (třeba z těch důvodů, které Ty uvádíš) většinou už jeho další kritiky nečtu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama