Registr přednostně hlídaných žen proti rakovině

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
daisy1
Stálice 99 příspěvků 23.07.19 12:17
Registr přednostně hlídaných žen proti rakovině

Ženy, prosím, existuje něco takového?

Reakce:
zuzka2a
Kecalka 292 příspěvků 23.07.19 12:23

Dobrý den, že by vyloženě existoval registr, to si nemyslím, nicméně moje mamina teď prochází léčbou rakoviny prsu a absolvovala genetické testy. Věřím, že pokud máte rodinnou anamnézu a žijícího příbuzného, který rakovinu prodělal, dá se přes genetiku lecos podchytit. Určitě by Vám více řekl Váš obvodní lékař.

Ba-stet
Závislačka 2877 příspěvků 23.07.19 12:40

Zajímavá otázka. Jak říká @zuzka2a, existují testy na tzv. markery, které dokážou riziko rakoviny odhalit poměrně přesně. Hodně známé jsou markery BRCA1 a 2. Ale jestli se testy u nás dělají běžně nebo ne, to neporadím.

Alyss
Extra třída :D 10981 příspěvků 23.07.19 12:55

Talhle, pokud máte v rodině častější výskyt rakoviny, můžou ti udělat genetické testy na to, jestli i ty máš k rakovině dispozice a zjisti ti i přesně na co a podle toho pak chodíš častěji na kontroly a prevenci, což ti všechno vysvětlí na té genetice. Akorat na tyhle testy máš nárok, pokud měl rakovinu přímo jeden z tvých rodičů mám pocit… Jinak by sis je asi musela zaplatit… Ale nechci kecat.
My tohle teď máme za sebou u nás v rodině, začali jsme na genetiku chodit ohledně miminka s manželem a nakonec při sepsání všech nemoci z mé strany rodiny, nám tohle přímo nabídla, takže šla moje mamka a kdyby ji ty dispozice vyšly, tak by pak testovali i mě a moje sestry.

Šáruší
Závislačka 4474 příspěvků 23.07.19 13:28

Co je přednostně hlídaná žena proti rakovině? Máš třeba nějaký BRCA gen, nebo co si pod tím představit? Pokud máš takový gen, jsou speciální ordinace pro dědičné onkologické onemocnění, poradí ti genetik, ten bude vědět, co je ve vašem okolí. Tyhle ordinace už pak koordinují veškerá vyšetření a kontroly.

Šáruší
Závislačka 4474 příspěvků 23.07.19 13:29
@Ba-stet píše:
Zajímavá otázka. Jak říká @zuzka2a, existují testy na tzv. markery, které dokážou riziko rakoviny odhalit poměrně přesně. Hodně známé jsou markery BRCA1 a 2. Ale jestli se testy u nás dělají běžně nebo ne, to neporadím.

nedělají, ne zdarma na pojišťovnu jakože bez důvodu. Jsou dost drahé.

Ba-stet
Závislačka 2877 příspěvků 23.07.19 13:56

@Šáruší Jj, to si umím předtavit. Ale nějaká indikace na to asi bude, ne? A nevíš, jestli existují testy i na jiné markery? Já znám právě BRCA (z románu teda :oops: ), zajímalo by mě, jestli je market třeba na slinivku, lymfatické uzliny apod… :think:

Šáruší
Závislačka 4474 příspěvků 23.07.19 14:01
@Ba-stet píše:
@Šáruší Jj, to si umím předtavit. Ale nějaká indikace na to asi bude, ne? A nevíš, jestli existují testy i na jiné markery? Já znám právě BRCA (z románu teda :oops: ), zajímalo by mě, jestli je market třeba na slinivku, lymfatické uzliny apod… :think:

to nevím, my máme v rodině BRCA 2, zjistili to u tety, takže šla máma na testy, máma to má, takže jsme šli my. Tak vím, že jen tak jako o své vůli bez indikace se to vyšetření zdarma udělat nedá. O jiných toho moc taky nevím.

Ba-stet
Závislačka 2877 příspěvků 23.07.19 14:13

@Šáruší Já se předtím vyjádřila blbě - vím, že na to nemůžeš jít jen tak pro ujištění, jen mě zajímalo, jestli se u nás vůbec dělá… Na jednu stranu je úžasné, že to můžeš zjistit, na druhou stranu trochu děsivé…

zázvorka
Kecalka 107 příspěvků 23.07.19 16:03

Jenom bych upřesnila, že BRCA1 a 2 nejsou markery, ale názvy genů. Když v tom genu máte nějakou chybu, tak je větší pravděpodobnost, že dostanete rakovinu. Onkologické markery jsou něco jiného - látky, které můžete (ale nemusíte) mít v krvi, když máte rakovinu (ale taky třeba při zánětu nebo z jiných důvodů).

Ba-stet
Závislačka 2877 příspěvků 23.07.19 16:10

@zázvorka Díky za upřesnění.

inkakřivák
Generální žvanilka 20699 příspěvků 23.07.19 17:38

@Ba-stet testy se dělají na genovou mutaci typu BRCA 1 a 2. Většinou se to zachytí u mladých žen, které onemocní rakovinou prsu. Tam se pak udělá genetika, a pokud se některá mutacr potvrdí, dělají se testy nejbližší rodině - rodiče. Když se potvrdí u rodičů, pozvou se jrjich dourozenci a jejich další děti. Prostě se hledá zdroj té mutace. Jak je to s jinými druhy netuším. Onkomarkerx se pak nabírají pravidelně, pro jistotu. A onkogenetik posílá nositele mutace na pravidelné screeningy. Onkomarker už znamená nemoc.

inkakřivák
Generální žvanilka 20699 příspěvků 23.07.19 17:41

Omlouvám se za spoustu překlepů, telefon je děsný.

Váš příspěvek
Reklama