Reklama

Registrované partnerství - musí se hlásit v práci?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.18 15:17
Registrované partnerství a povinnost hlásit v práci?

Ahoj všem!
Mám dotaz na registrované lesbičky. Uvažujme s přítelkyní o RP. Z důvodu špatných vztahů v zaměstnání má obavu, zda po uzavření partnerství, bude muset mít uvedeno v občance tento stav a navíc tuto skutečnost hlásit v práci?? :nevim:


Reklama

Reakce:
 
Kfětoslava
Ukecaná baba ;) 1841 příspěvků 07.10.18 15:46

Vzhledem k tomu, že v OP nemusíš mít uvedeno ani normální manželství, tak hádám, že RP taky ne. Příjmení nemění, proč by to někde hlásila?

 
eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 07.10.18 15:48

Zákon č. 328/1999 Sb. o občanských průkazech

§ 3

(2) Údaji zapisovanými do občanského průkazu jsou

  1. jméno, popřípadě jména, příjmení, pohlaví, státní občanství, datum, místo a okres narození, rodné číslo, adresa místa trvalého pobytu, včetně označení tohoto údaje jako adresy úřadu, je-li takto označen v evidenci obyvatel, a rodinný stav nebo registrované partnerství (dále jen „partnerství“). U občanů narozených v cizině se zapisuje pouze kód státu narození; název místa a okresu nebo kód státu narození se zapisuje podle stavu ke dni podání žádosti o vydání občanského průkazu. U občanů, kteří nejsou hlášeni k trvalému pobytu na území České republiky, se trvalý pobyt do občanského průkazu nezapisuje,…

(4) Pokud občan sdělí, že si nepřeje zapsání údaje o rodinném stavu nebo partnerství, tento údaj se do občanského průkazu nezapíše.

Ono je vždycky nejlepší se podívat, jak je to v zákoně.

Nejsem registrovaná lesbička, nýbrž ženáč, ale pokud sdělíš úředníkovi při žádosti o OP, že si nepřeješ do OP zapisovat rodinný stav (a možná je na to kolonka ve formuláři), tak to tam zapsáno nebude.

V práci to hlásit nemusíš, není proč. Zaměstnavatel takovou informaci k ničemu nepotřebuje a ani je nesmí zjišťovat, natož sdělovat spolupracovníkům .

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.18 16:09

Jj, občanku vím.. V práci přece hlásí hetero, že uzavřeli sňatek. Nebo muž, který se oženil to hlásit nemusí?? Žena jasně, kvůli změně příjmení, ale to u nás nehrozí :-)

 
eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 07.10.18 16:23
@Anonymní píše:
Jj, občanku vím.. V práci přece hlásí hetero, že uzavřeli sňatek. Nebo muž, který se oženil to hlásit nemusí?? Žena jasně, kvůli změně příjmení, ale to u nás nehrozí :-)

Když chtějí v práci slavit, tak to hlásí. Když nechtějí, nic hlásit nemusí. Zaměstnavatel ani nikdo jiný se po tom nemá co pídit.

Přečetla sis vůbec ten odkaz, který jsem ti poskytl , nebo jsem se namáhal marně? Vždyť tam to máš:

Když vznikne pracovní poměr

Po vzniku pracovního poměru má zaměstnavatel při získávání informací od zaměstnance jiné postavení. Jeho působnost upravuje ustanovení § 316 odstavec 4 zák. práce.

Zaměstnavatel nesmí od zaměstnance vyžadovat informace, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce a s pracovněprávním vztahem. Toto ustanovení uvádí informace, které nesmí zaměstnavatel vyžadovat. Např. údaje o rodinných poměrech, původu, sexuální orientaci, příslušnosti k církvi nebo náboženské společnosti, o členství v odborové organizaci nebo v politických stranách nebo hnutích. Některé informace může však získávat (např. o těhotenství, zdravotním stavu), jestliže je pro to dán věcný důvod spočívající v povaze práce, která má být vykonávána, a je-li tento požadavek přiměřený. Dále je to v případech, kdy to stanoví zák. práce nebo zvláštní právní předpis.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.18 16:59

@eumedon
Já vám děkuji, za odkaz na článek. Šlo mi o to, zda to prostě v práci hlásit musíme třeba kvůli daním, nebo sociálnímu zabezpečení…

 
eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 07.10.18 17:03
@Anonymní píše:
@eumedon
Já vám děkuji, za odkaz na článek. Šlo mi o to, zda to prostě v práci hlásit musíme třeba kvůli daním, nebo sociálnímu zabezpečení…

Je to tam jasně: Nemusíte a zaměstnavatel se nesmí po tom pídit.

Daně na rodinném stavu nezáleží a dokonce ani počet dětí se nemusí hlásit, když zaměstnanec nechce (může si podat daňové přiznání). Sociální zabezpečení nedělá zaměstnavatel a to, co dělá (vyplácí nemocenskou do 14. dne pracovní neschopnosti) se neodvíjí od rodinného stavu.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.10.18 17:28

@eumedon
Moc díky za cenné rady!!

 
eumedon
Extra třída :D 13519 příspěvků 07.10.18 18:05

Ještě odkážu na zákoník práce a ocituju § 316 odst. 4:

Zaměstnavatel nesmí vyžadovat od zaměstnance informace, které bezprostředně nesouvisejí s výkonem práce a se základním pracovněprávním vztahem uvedeným v § 3. Nesmí vyžadovat informace zejména o
a) těhotenství,
b) rodinných a majetkových poměrech,
c) sexuální orientaci,
d) původu,
e) členství v odborové organizaci,
f) členství v politických stranách nebo hnutích,
g) příslušnosti k církvi nebo náboženské společnosti,
h) trestněprávní bezúhonnosti;

to, s výjimkou písmen c), d), e), f) a g), neplatí, jestliže je pro to dán věcný důvod spočívající v povaze práce, která má být vykonávána, a je-li tento požadavek přiměřený, nebo v případech, kdy to stanoví tento zákon nebo zvláštní právní předpis. Tyto informace nesmí zaměstnavatel získávat ani prostřednictvím třetích osob.

Takže u a), b) a h) se to připouští, pokud je pro to dán věcný důvod (například možnost posílat na pracovní cesty, zákaz práce těhotným, bezúhonnost z důvodu ochrany klientů, práce s penězi apod.). Ale není důvod zjišťovat rodinný stav typu „registrované partnerství“, pokud s ním zaměstnanec sám nechce nějak argumentovat (kvůli pracovním cestám?) a i kdyby pro to přece byl důvod, tak je to důvěrná informace a zaměstnavatel to nesmí sdělovat dalším.

https://portal.pohoda.cz/…sobni-spisy/


Reklama

 Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Rytmus a jeho nové hnízdečko: Luxusní bungalov objevil úplnou náhodou

„Miluju život a jeho plány,“ vyznal se Patrik Vrbovský (41) alias Rytmus.... číst dále >

Syn Špinarové: Chci novou sochu, ve hře je právník. Úřad: Sochař peníze vracet nebude

Sochař David Moješčík možná pro Ostravu udělal velkou kulturní službu, když... číst dále >

Články z Ona Dnes

Trhám si vlasy a ochlupení, protože mi to dělá dobře, říká nemocná žena

Osmadvacetiletá Sara Meucii z Itálie trpí poruchou zvanou trichotilománie.... číst dále >

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >