Rehabilitace po zlomenině ruky

sao
1603
16.3.17 21:06

Rehabilitace po zlomenině ruky

Přeji hezký večer, a prosím vás, kdo už jste měly někdy zlomenou ruku - jak probíhá rehabilitace? Měla jsem zlomenou záprstní kůstku za malíčkem, dnes mi sundali sádru kterou jsem měla na malíčku a prsteníčku až po předloktí. Mám totálně ztuhlé ty dva prsty, zápěstí, prostě vše co jsem měla v sádře. Hned po sundání jsem tu ruku ani necítila, jakoby nebyla moje, natož abych jí mohla jakkoliv hnout. Teď už trošku lepší, prsty už můžu docela pokrčit - ale ne úplně, zápěstím už taky trochu hýbu, ale bolí to. Dostala jsem žádanku na rehabilitace, a teď konečně k otázce: Jak často se v mém případě na rehabky chodí (kolikrát týdně), a jak dlouho celkově to trvá, než se to rozcvičí? Jde mi hlavně o to, že jsem časově totálně vytížená - 4 děti, statek… Třeba příští týden je zabitý - na rehabky se prostě nedostanu. A když už bych si ten čas přecejen nějak udělala, nevím kdy budu jako cvičit - celé dny v čudu nebo v jednom kole… Doktor „strašil“ že budu muset cvičit několikrát denně - to teda fakt netuším jak to udělám a zkloubím. Jak to tedy probíhá? Příp. jde to i bez dojíždění na ty rehabky? Nejsou k dispozici např. někde na internetu nějaké cviky? Vím že je to asi blbej nápad, ale potřebuju to prostě nějak vymyslet, aby vše fungovalo tak jak má. Děkuji :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13739
16.3.17 21:16

Ja mela zlomenej loket, sadru od prstu az po remeno, zadny rehabky jsem nechodila, nemela sem cas, hned jak sundali sadru sla sem hned do prace (delala jsem kadernici a nemohla jsem si dovolit drepet doma) zpetne bych si nafackovala, je to uz par let a kolikrat mi pri namaze loket dost boli, takze za me ty rehabky podstoupit a snazit se dodrzovat, ruce mas jedny a jak popisujes na statku s detma je budes potrebovat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69512
16.3.17 21:48

@sao Já jsem nikdy po sundání žádné sádry na rehabilitace nechodila, měla jsem ruku (malíček), nártní kosti, achilovku, koleno a vše se rozcvičilo běžným provozem. Ano, při změně počasí ty zlomeniny bolí a na lyžích i to koleno, ale nepřikládala bych to tomu, že jsem nechodila na rehabilitace. A jinak to cvičení, já s tím prostě hýbala, zpočátku to šlo lépe ve vodě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Myssicka
16.3.17 22:02
  1. k rozhybani prstu i zapesti dojde samovolne s tim, jak zacnes ruku pouzivat. Problemem jsou krajni polohy, do kterych se beznymi cinnostmi nedostanes. V pripade zlomeneho lokte by to znamenalo, ze ruku nepropnes stejne, jako tu druhou, v pripade zapesti to bude nedostatecny „kroutivy“ pohyb do krajnich poloh.
  2. rehabilitaci si muzes domluvit individualne, napr. 2× tydne zpocatku by to bylo nejlepsi, pozdeji uz jen 1× (priklad) s tim, ze ti tam ukazou, jak mas ruku cvicit doma (nebo kdekoliv jinde). Budou ti to tam rozcvicovat pasivne, tj. sestra ti bude tlakem zapesti polohovat do snesitelne bolesti, take budes silou z nejake polohy tlacit proti jeji ruce atd. To se u zapesti da v podstate nahradit vlastni druhou rukou. Kdyby ti cvicili koleno, tam bys potrebovala druhou osobu. Rehabko je treba 20 minut i hodinu, v zavislosti na problemu. U lidi, co chodi napr. se zady se pred samotnym cvicenim ta zada nahrivaji, dela se masaz, u zapesti to vidim jako zalezitost, ktera moc casove narocna nebude.

Ja bych chodila, ty pokroky jsou v techto pripadech rychle, jestli zapesti zatuhlo jen fixaci a ne poranenim, tak to bude v pohode. Prsty take, ta zaprstni kustka bude asi jeste nejakou dobu citliva, ale jestli to srostlo dobre, asi te mesic s rehabkami „prudit“ nebudou

• Nahlásit
  • Citovat
sao
1603
16.3.17 22:12

@Kriss Tina @j.a.n.i1 Děkuji za vaše názory :) Já rozhodně neplánuju zanedbat to - třeba moje mamka měla loni v létě zlomený palec na ruce a ta se na cvičení vybodla úplně, a doteď nemůže pořádně hýbat palcem. Takže nějaké cvičení jo, ale právě hledám kompromis, abych při tom stíhala i veškeré povinnosti. Vlastně i doktor mi řekl, že na rehabkách mi paní doktorka jen ukáže jednotlivé cviky, ale cvičit musím doma, že není důležitá ta půlhodinka na rehabce, ale pravidelné cvičení doma. Tak si říkám, jestli by nestačilo najít si nějaké cviky sama a cvičit je - vždyť je jedno jestli mi je ukážou na rehabilitaci, nebo si je najdu na netu. Vlastně už jsem si nějaké našla :D Myslím, že i tím běžným provozem se to rozcvičí samo, už teď s tím hýbu o dost líp než když mi sádru sundali i bez rehabilitace, tak nějak přirozeně, když cítím při nějakém pohybu tah nebo bolest, opakuju ten pohyb dokud to trochu nepovolí :D Jo, a opravdu se to krásně uvolní ve vodě, večerní koupel - po tom měsíci kdy bylo koupání díky sádře komplikované - to byly hotové lázně, a i jsem si krásně zacvičila :) A fakt to hezky povolilo. Tohle je teda moje první zlomenina, před rokem a půl jsem si akorát vymkla kotník, a ten jsem teda vyloženě natvrdo rozchodila, protože to bylo 14 dní po porodu a prostě nebyla šance se o berlích o jedné noze postarat o novorozence plus všechno ostatní. Takže žádná léčba, žádné rehabky, týden po úraze už jsem pajdala :D A dobrý, chodím normálně, problémy s tím nemám, jen občas trošku pobolívá, minimálně. Takže počítám s tím, že i zlomenina se občas ozve. Tak ještě jednou moc děkuji za odpovědi :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sao
1603
16.3.17 22:17

@Myssicka Díky, no srostlo mi to trošku křivě, ale místo zlomeniny nebolí :) Já si zkusím zítra na tu rehabku zavolat a domluvit se, vím že je lepší cvičit, tak uvidím jak se domluvím. Jak už jsem psala, našla jsem si nějaké cviky na internetu, zkouším je a už teď to celkem slušně povolilo, kdyžtak bych cvičila alespoň tohle. Hezký večer :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 00:57

Ahoj :) já měla zlomene zápěstí a když mi sundali sádru po dvou mesicich myslela jsem, ze uz rukou snad nikdy nepohnu. Na rehabilitace jsem si nenasla cas, ale cvicila jsem podle navodu, který sem našla na googlu a ruku mám naprosto v pořádku. Čas to rozhybe :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sao
1603
17.3.17 08:13

@gabriiela díky, takže i podle návodu na googlu to jde, jsem si to myslela :) A za jak dlouho jsi to asi rozcvičila? Mě přišlo včera večer, že už s tím jakž takž hýbu, přes noc to znovu ztuhlo a teď mám pocit, že dnes začínám zase od začátku :? A bolest teda pěkná, jakobych tu ruku měla totálně namoženou. Ve vodě to celkem jde, na suchu to bolí fest. Ale musím fungovat, povinnosti mi nedovolí zahálet a skuhrat. Doufám, že to bude brzy lepší.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17.3.17 11:39

@sao to si teď úplně nevzpomenu, ale byla to delší doba.. dlouho jsem si ruku i svazovala a nedávala pod teplou vodu pak mi vždy opuchla. Ale tak dobře tři měsíce trvalo než přestala úplně bolet.. Ted už po zlomenině ani pamatka(rok po sundani)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
sao
1603
18.3.17 10:07

@gabriiela Mě taky občas nateče, ale horká voda mi nevadí, spíš naopak je mi to příjemné, hezky mi to ty prsty prokrví a vrací se mi do nich cit. Zápěstí už mám relativně dobře pohyblivé, prsty jsou trošku horší, ale zlepšuje se to, pomaličku. Můžu říct, že třeba dnešní noc už mi to tolik neztuhlo a po ránu až tak nebolelo, jako včera. Jsou to pokroky no :) Ne tu rehabilitaci jsem si ještě ani nevolala, kdyžtak zkusím v pondělí, ale už teď to mám rozhýbané celkem slušně, takže třeba to do té doby ani nebude nutné :D Pokud jsi to měla v sádře dva měsíce, ani se nedivím, žes to rozhýbávala tak dlouho. Mě fakt bohatě stačil ten měsíc, 2 měsíce si ani nedokážu představit 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama