Reklama

Reklamace kupujícího, který není spotřebitelem?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Dandinkaaa
Kecalka 169 příspěvků 12.03.18 16:58
Reklamace kupujiciho, ktery neni spotrebitelem?

Nevite nekdo, jak je to se zakonnou lhutou vyrizeni reklamace v pripade, ze kupujici neni spotrebitel? Nasla jsem info, ze pokud nejsem spotrebitel, tak dle z. 89/2012 Sb. neplati 30 denni lhuta, ale lhuta PRIMERENA. Vubec netusim jak dlouhou dobu si pod timto pojmem predstavit.
Priklad: Kocarek, ktery je v zaruce reklamuje jina osoba nez ta, ktera jej koupila. Tato osoba ma doklad o koupi, tudiz prodavajici kocar vezme do reklamace, ale nemusi ho opravit do 30 dni. :think:

Reklama

Reakce:

vertunka
Závislačka 4557 příspěvků 12.03.18 17:14

Pokud ale doklad neni na jmeno, tak je to nedohledatelne. Jak prodavajici pozna, kdo kocarek koupil?

Ivan PPZ
Kelišová 5605 příspěvků 12.03.18 17:16

Spotřebitelem není např. firma. Tam chybí ta ochrana spotřebitele a defacto záleží na smluvních podmínkách. Jestli jde o občana, tak spotřebitelem je.

Dandinkaaa
Kecalka 169 příspěvků 12.03.18 17:26

Na dokladu o koupi je jmeno fyz. osoby. Kocar je nasledne prodan jine fyz. osobe, tudiz prodejce pri reklamaci jasne pozna, ze reklamujici neni prvni spotrebitel. Plati tedy 30 denni lhuta nebo ne?

luci.no
Kecalka 319 příspěvků 12.03.18 17:34

@Dandinkaaa urcite plati. Ja reklamovala elektroniku misto svagra a nebyl problem ;)

Janli
Kelišová 5371 příspěvků 9 inzerátů 12.03.18 18:34

Záruka je poskytnuta pouze kupujícímu a ten ji také musí uplatňovat. Jiné osobě nemusí prodávající reklamaci přijnout. Tam je to pouze o jeho dobré vůli. Pokud je zboží zakoupeno jako bazarové, záruka na něj neplatí.

zaludova
Kecalka 164 příspěvků 12.03.18 20:36

Ja teda nevim, ale nikdy po mne na reklamaci obcanku nechteli…

heia
Kecalka 150 příspěvků 12.03.18 20:47

Já jsem teď reklamovala elektroniku, co byla kupovaná na firmu a kontakt tam byl na šéfa, chlapa. Vzali mi ho bez potíží i jakýchkoli dotazů, jen si vzali číslo přímo na mě jako na kontaktní osobu, moje jméno vědět vůbec nechtěli, jen mi řekli, že je tam pro firmu místo lhůty 30 dnů 45 dnů, ale že to většinou dělají stejně do těch 30 dnů. (Alza)

Ivan PPZ
Kelišová 5605 příspěvků 12.03.18 20:53

No, firma třeba nemá záruku 24 měs.

Janli
Kelišová 5371 příspěvků 9 inzerátů 12.03.18 21:49

@Ivan PPZ Bohužel zjišťuju, jak mizerná je povědomost o reklamacích. Drtivá většina lidí si tu myslí, že při nákupu zboží na bazárcích na ně přechází záruka, netuší jaký je rozdíl mezi občanským a obchodním zákoníkem. Přitom jsou to věci, které se jich bezprostředně týkají.

Ivan PPZ
Kelišová 5605 příspěvků 13.03.18 07:14

Ano, situace poněkud nepřehledná. Každopádně- nákup na IČ = nejsem spotřebitel a mám výrazně menší ochranu. Jde o smlouvu mezi podnikateli.
Nákup bazarového zboží- je trochu rozdíl v nákupu od soukromé osoby a od „firmy“. Nějaké záruky jsou (skryté vady např.). Pak je tu situace, kdy já koupím „něco“ a ještě v záruce prodám. Tady původní prodejci (obchod) razí názor, že na „toho dalšího kupujícího“ záruka nepřechází. Jestli je to „průchodné“ si nejsem jist, ale nejsem právník.

Janli
Kelišová 5371 příspěvků 9 inzerátů 13.03.18 10:02

Zákon definuje, že záruku poskytuje prodávající kupujícímu. V případě nákupu z druhé ruky není prodávajícím obchod, kde bylo zboží původně zakoupeno, proto tam reklamaci uplatnit nelze. Pokud obchod přes to reklamaci vyřídí, je to jeho dobrá vůle, nikoliv povinnost.

martina.se
Hvězda diskuse 56894 příspěvků 13.03.18 10:16

@Dandinkaaa pokud jde o kočár, tak záruka nepřechází na kupujícího - doklad je na původního majitele, tudíž firma ani záruční opravu provést nemusí. Jinak je to bez lhůty. Dělám na reklamačním ;)

Dandinkaaa
Kecalka 169 příspěvků 13.03.18 15:32
@martina.se píše:
@Dandinkaaa pokud jde o kočár, tak záruka nepřechází na kupujícího - doklad je na původního majitele, tudíž firma ani záruční opravu provést nemusí. Jinak je to bez lhůty. Dělám na reklamačním ;)

Nesouhlasim, protoze kdyz mam v ruce Postoupeni prav z vadneho plneni podepsane puvodnim majitelem tak reklamaci musi vzit. ;)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Šmejdství a půjčky zavánějící lichvou: Syn „té od sirotků“ je pěkné kvítko!

Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která přišla s návrhem přijmout... číst dále >

Sirotky ze Sýrie bych přijala, potřebují pomoc, říká „miss z děcáku“ Kašáková

Kauza padesáti syrských sirotků hýbe Českem. Europoslankyně Michaela Šojdrová... číst dále >

Články z Ona Dnes

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak... číst dále >

Chyby v dětské výživě: škodit svému potomkovi můžete už v těhotenství

Výživa v prvních třech letech života dítěte je klíčová. Stravou totiž můžeme... číst dále >

Reklama