Rekonstrukce půdních prostor - vestavba bytové jednotky

48
13.8.12 11:54

Rekonstrukce půdních prostor - vestavba bytové jednotky

Ahoj všem,

chtěli bychom si s přítelem vybudovat v podkroví rodinného domku typu Okál, mých rodičů, bytovou jednotku, ale jelikož nemáme ani jeden žádné zkušenosti v tomto směru, obracím se na Vás s prosbou, zda byste mi někdo poradil kde máme začít a jak pokračovat, tedy krok za krokem… Je nám jasné, že nejprve musí přijít statik, pak projektant a hlavně jak je to se stavebím povolením a hypotékou? :-(

Předem moc děkuji za reakce :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5993
13.8.12 12:06

Jediná má reakce je, nedělej to. To si radši kupte za tu hypotéku vlastní byt nebo malý domeček. Bydlení dvou generací je vždy složité a je jedno, zda to jsou tvý rodiče nebo tchánovci. Bydlíme s přítelem s mamkou a jsou to jen problémy. Takže pokud bych mohla volit znovu, radši půjdeme sami do bytu…Takže si znovu sedněte s přítelem, a zkuste se poradit zda máte možnost vlastního bydlení jen sami dva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
13.8.12 12:12

Susan23, děkuji za reakci.
Na tohle téma padlo neskutečně moc času, jsem si toho vědoma a neboj - také s tím máme zkušenosti, ale s tchánovcema - masakr!!!
Ale řešíme bydlení už dost dlouho a docházejí mi síli, momentálně jsme v bytě v nájmu, ale chtěli bysme už konečně dávat korunky do svého a mít klid… a hlavně to zázemí to, že to bude NAŠE ;-)… Nevím, tohle už tady jednou bylo a díky tomu jsme šli do bytu a teď je to tady znovu. :-(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
tatranka1
13.8.12 12:26
@Susan23 píše:
Jediná má reakce je, nedělej to. To si radši kupte za tu hypotéku vlastní byt nebo malý domeček. Bydlení dvou generací je vždy složité a je jedno, zda to jsou tvý rodiče nebo tchánovci. Bydlíme s přítelem s mamkou a jsou to jen problémy. Takže pokud bych mohla volit znovu, radši půjdeme sami do bytu…Takže si znovu sedněte s přítelem, a zkuste se poradit zda máte možnost vlastního bydlení jen sami dva.

přesně, my to zkusili, po čase-velmi krátkem jsme to vzdali.bylo to s ex. a to tchýně byla milionová.

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
145
13.8.12 12:37

Předem se omlouvám za chaotické psaní, ale snažila jsem se popsat přesné pořadí prací. Když by vám bylo cokoli nejasné, nebo jste ještě něco potřebovala, ráda poradím. Tak mi jsme se do toho samého pustili asi před 4mi lety. Bydlíme v rodinném domku s mími rodiči. Nejdřív se okopávaly zdi od staré omítky, popř. zazdívaly staré dveře a bourali jinde nové, pak se dělala nová střecha se střešními okny. Pak elektrika(mimo podkroví),nová okna po celém baráku, nahození zdí. Podlahu jsme měli komplikovanější(je to starší barák, stropy nejsou betonové, ale jsou tam trámy)takže podlahu jsme dělali novou, na trámy položili nová prkna. Mezitím izolace střechy vatou (mi míme 21cm, klidně bysme dali víc).Pak se dělaly rozvody vody, odpadu a topení vše v podlaze, na to se dala tvrzená izolace, osb desky, pak se dodělávala elektrika v podkroví, poté překrytí sádrokartonama. A pak už jen vymalovat a finální podlaha.Snad jsem to napsala správně :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
145
13.8.12 12:41

Jo a NAPROSTO souhlasím s tím co napsala Susan23!!!
I my toho smrtelně litujem :cert: :cert: :cert:,kéž bysme mohli vrátit čas…a to bydlíme s mími rodiči :! Opravdu to zvažte

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
145
13.8.12 12:41

Jo a NAPROSTO souhlasím s tím co napsala Susan23!!!
I my toho smrtelně litujem :cert: :cert: :cert:,kéž bysme mohli vrátit čas…a to bydlíme s mími rodiči :! Opravdu to zvažte

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1347
13.8.12 13:33

Zakladatelko já teda musím nesouhlasit, že dvougenerační bydlení je vždy nutně průser. Já už 3,5 roku bydlím pod jednou střechou s mými tchány a nemůžu si to vynachválit. Přestavěli jsme jejich dům z jednogeneračního 3+1 na dvougenerační 7+2. Přistavovali jsme kus do zahrady a zobytňovali do té doby neobydlenou půdu, kde bylo skladiště.
Postup prací už si přesně nepamatuju, hlavně u nás to asi bylo taky jiné, protože jsme ten dům rekonstruovali komplet zvenku a uvnitř krom podkroví i první patro. Nicméně než pro hypotéku či žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení (což možná nebude potřeba, pokud nebudete měnit půdorys, bude nejspíš stačit jen ohláška), musíte mít nějaký projekt a rozpočet, ať máte představu, kolik to bude stát. Neváhala bych a najala si na to projektanta, kór když hodláte zasahovat do okálu, což může být trochu sázka do loterie. No a pak nejdříve povolení a až pak hypotéku. Jakmile vám totiž hypotéku přiklepnou, musíte ji začít splácet, což v případě, že není povolení a nemůže se ještě stavět, je dost k prdu. ;-)
Taky připravit rodiče na to, že to není moc procházka růžovou zahradou, bydlet na probíhající stavbě. Předpokládám, že by tam po dobu stavby bydleli. Mí tcháni tady bydleli, po dobu asi 5 měsíců měli k dispozici jen kuchyň a obývák, všude kila prachu…no prověřilo nám to trochu vztah, ale musím říct, že k dobrému. :-) Nicméně naše stavba trvala opravdu dlouho a ještě déle všechna administrativa předem, kdy stavební úřad nám házel klacky pod nohy, tak pak už jsme byli všichni unavení ke konci (a já navíc těhotná).

A k tomu dvougeneračnímu bydlení, je potřeba stanovit si zásady hned na začátku, ještě než začnete stavět. Ujistit se, že tví rodiče budou schopni akceptovat vaše požadavky, respektovat soukromí. Naše první a hlavní podmínka byla mít vše oddělené. Eliminovat jakékoliv možnosti budoucích třenic. Měřidla vody, elektřiny, plynu (byť třeba jen podružné, ale prostě aby bylo jasno, kdo a kolik), a hlavně taky vstup do bytu. Do domu se sice vchází jedním vchodem, ale tam je zádveří a z něj dvoje dveře do dvou bytů. Zahrada je sice společná, ale máme 30m2 terasu, tak kdybychom je nechtěli potkat, tak je nepotkáme. Je potřeba si vyjasnit, že jste samostatná rodinná-bytová jednotka a máte své soukromí, které oni musí ctít. Neexistuje vcházení bez zaklepání, otravování s každou maličkostí, zneužívání situace, že bydlíte s nimi. My jsme koupili takový domácí komunikátor, každý máme jednu jednotku, když něco potřebujeme, jednoduše zazvoníme, když je odezva, OK, když není, víme, že teď není vhodný čas otravovat. Funguje nám to bezvadně, myslím, že je to oboustranné. Pro nás to skýtá spoustu výhod, samozřejmě hlavně hlídání dětí. Nejsme přikovaní k baráku a můžeme třeba do divadla nebo do kina. Samozřejmě i tady musím být respektování oboustranné, když po nich budu chtít hlídání 3× týdně, asi to brzo začne být problém.
Je to fakt jen o lidech. Ty své rodiče znáš, sama musíš vědět, jestli jsou schopni vaše soukromí ctít nebo ne. Já bych například se svými rodiči nebydlela, protože tam si tím nejsem jistá. Ale u tchánů jsem si tím jistá byla (tedy po asi půlročním přemýšlení :lol: ).
Taky zvaž kvalitu bydlení, kterou si za dané peníze můžete pořídit jinde. Jaké adekvátní bydlení v bytě za stejnou částku můžete mít. My v Praze bychom měli za ty 4 miliony slušný 3+kk v novostavbě. Tady máme 5+kk 140m2 se zahradou a obr terasou. A ještě hlídání zadarmo. :lol: Prostě zvaž všechna pro a proti.

Ještě jedna věc. Můj manžel říká „nebydlíme spolu, ale vedle sebe“. ;)

Držím palce. :kytka: A omlouvám se za román. :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
629
13.8.12 14:21

Ahoj,
já teda na 100% souhlasím s @bloumik. Bydlíme nad tchánovci a super. Nikde nevidím problém, naopak.
Jinak my teda řešili statičku jestli to vůbec půjde, stavební úřad byl rychlej, měli sme to jen na ohlášku. Vyřízení hypa asi 3 měsíce.
Bordel teda chudáci tchánovci měli taky, dokonce když se dělala střecha, tak jim dešť vytopil celej spodek :,(
Jen sme si teda představovali že to celé bude stát o dost míň, ale zas jak psala bloumík..za 3 mega by sme v Brně v 6+kk se zahradou asi težko něco sehnali.
Celé jsme to měli hotové za necelý rok. V dubnu se vyklízela půda, v prosinci sme bydleli. Měli sme na to firmu, plus víkendy manžel a tchán.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1347
13.8.12 14:56

@labell no nám stavební úřad trval 2 roky. :nevim: Stokrát nám vyměnili referenta, na 100% čekali úplatek. Paní vedoucí toho úřadu pak pro jistotu převedli na ministerstvo. DOkonce jsme podávali oficiální stížnost, páč už to nešlo. A do toho tam pak přišel nový člověk, mladý, asi ještě s ideály, a najednou bylo vše hotovo během 4 měsíců. Hypo taky asi 3 měsíce, no a stavba pak asi rok, stěhovat jsme se museli, měla jsem 5 týdnů do porodu, nicméně terasa se dělala až pak, akumulační kamna se zapojovaly až pak a několik dalších věcí…a plot máme asi půl roku (bydlíme tu přes 3 roky) a binec na zahradě byl ještě loni na jaře. :roll:
A měli jsme taky firmu, nicméně z rodiny se nikdo nezapojoval, páč na to nebylo sil. :jazyk:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
14.8.12 11:15

Všem moc děkuji za přísěvky :kytka: především bloumik :palec:

Každopádně v časové tísni mě už napadá spustu scénářů a jsem ráda, že jsem schopná vůbec ještě něco vypoldit :nevim:… Napadla mě další možnost…
Tak hodně ve zkratce Vám písnu jak to je a budu opět moc vděčná za jakýkoliv příspěvek ;)
Jsme maldý pár (23 a 29 let) momentálně bydlíme v bytě 2+1, který vlastní můj bratr, ale jelikož byt potřebuje prodat, tak sháníme řešení jak s našim bydlením. Každopádně za zkušenost ročního bydlení v bytovce ač jsme oba vyrůstali v RD, jsme rádi, protože už víme, že bysme do bytu bez balkónu nebo bez zahrádky prostě nešli! V létě nám neskutečně ta zahrada chybí! a hlavně dávat měsíčně nájemné, když si ty peníze můžeme dávat do vlastního… Prostě jsme se „rozhodli“, že s tim něco musíme udělat a napadlo nás právě ta vestavba v RD mojich rodičů - je pravda, že si to uplně na 100% nedokážu představit i když naše vztahy jsou o mnoho lepší než vztahy s tchánovcema, ale problém by byl s mojí mamčou, byla by neskutečně šťastná, že tam jsme, ale nejsem si jsitá, že by respektovala naše předem stanovená pravidla bez toho aniž by se urazila, že jí zavrhuji :zed: Nevysvětlím jí, že proti ní nic nemám, ale že jí znám a celkem vim jak by to dopadlo :,(
Takže pomalu upouštím od možnosti si vybudovat bytovou jednotku u rodičů na půdě a napadá mě další možnost, že abysme si aspoň něco našetřili za nějakou dobu, tak bysme investovali do zateplení střechy a do podlah - které tam jsou potřeba udělat a nastěhovat se tam a být tam na nezbytně dlouhou dobu než bysme si našli nějaký starší baráček nebo byt s balkónem či teráskou/zahrádkou.
To si myslim, že je celkem rozumné řešení co myslíte? :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
629
14.8.12 12:00

@LilinkaM jako zateplení u těch rodičů? Jako já vím že bych u mé mamče bydlet nemohla, ona právě moc soukromý (narozdíl od tchýně) nerespektuje a vím že bych ji tu měla prostě pořád. Jenže když je to s tím bydlením tak těžké a stojí to takové prachy, stejně by to (pro nás) bylo jediné řešení.
Jinak určitě bych nešla do opravování starého domku. Všichni nás od toho zrazovali, samo sme měli svůj rozum a nalili tam takovejch peněz a přicházely na další a další chyby, že sme to nakonec vzdali a prodali. Jedině že by byl za hodně dobré peníze a nenechali ste tam víceméně cihlu na cihle.
je to strašně těžké takhle radit, asi bych šla do bytu kterej má zahrádku nebo terasu, ale zas když to bude ve městě tak něco takového stojí strašně peníze (aspoň tady teda), to už snad radši postavit, ale to je taky strašněj ranec.
Hodně záleží jestli chcete být někde ve městě nebo okrajové části města nebo vám neva dojíždět a když ne, tak jak daleko.

Příspěvek upraven 15.08.12 v 14:17

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
145
15.8.12 13:07

ZAKLADATELKO: to bych asi nedělala, zateplení střechy a podlah vás vyjde na pořádnou částku kterou byste mohli využít na ten novej byteček s teráskou. Zbytečně vyhodíte ranec peněz za přechodné bydlení a třeba se za pár měsíců něco naskytne a pak vám ty penízky můžou chybět. Já mám se svými rodiči přesně ten problém cos zmiňovala (mimo jiné problémy), nedokáže pochopit když jí zrovna nechci vidět, nemůžu pořádně nic říct otevřeně, pořád hledám nějaké okliky aby se neurazila…Zahradu, kvůli které jsme chtěli zustat v baráčku nakonec moc nevyužíváme protože se chcem minimálně vídat. Ale těch problémů je víc, neříkáž je je to tak vždycky, určitě to někomu v baráčku klape, ale upřímně si myslím že je to vyjímka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1347
22.8.12 08:55

@LilinkaM já bych se bála jednoho. Že by se tohle provizorní řešení nakonec stalo řešením trvalým. A že byste tam stejně nakonec zůstali a pak toho třeba litovali. Ale už byste tam utopili spoustu peněz a už by vám bylo líto se posouvat dál… :think: Co si spíš pronajmout byt adekvátní velikosti (třeba jako máte teď od bratra) a šetřit takhle a nevydat tu relativně velkou částku za stropy a podlahy?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
48
22.8.12 09:49

Děkuji za názory :kytka:
Nakonec jsme od této myšlenky upustili a jsme rozhodnutí koupit byt ve kterém právě jsme (byt mého bratra) a upravit(zrekonstruovat) si ho k obrazu svému, tak abychom se tam časem vešli i s prckem a s vizí, že půjdeme až na to příjde (nerada o tom mluvím) do rodinného domku po rodičích a řešení budoucího majetkového vypořádání už máme s bratrem také domyšlené a stačí už jen právní „potvrzení“ o našem rozhodnutí.
Tak jsme se alespoň někam hnuli a teď nás čeká ještě plno papírování a vyřizování než se bude moct rozjet rekonstrukce a budeme konečně v klidu :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat