Rekonvalesce po artroskopii kolene

23
31.8.09 17:53

Rekonvalesce po artroskopii kolene

Ahoj! Čeká mě artroskopie kolene :(
Chtěla jsem se zeptat,pokud tady je někdo, kdo tento zákrok podstoupil, jak probíhala rekonvalescence. Kdy jste asi byly schopné se trošku samy postarat o sebe, případně o dítka /mám dvě, jedno živější než druhé :lol: /
Díky za případné info! Jana

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4471
31.8.09 20:03

Prvních pár dní jsem byla vskutku nepoužitelná, ale fakt tak, že úplně. Nechávala jsem si nakoupit a tak. Moc si to už nepamatuju, je to přes 10 let, ale tak týden o dvou berlích jsem byla určitě. Pak jsem chodila o jedné, ale fakt nevím, jak dlouho. Po měsíci jsem jela přes 50 km na kole, ale starat se o děti, no nevím nevím… Já byla tehdy studentík a to málo domácích prací na privátě fakt počkalo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17671
31.8.09 20:42

Záleží, kvůli čeho ji podstupuješ.
Já mám za sebou artroskopie dvě, stejného kolene. Po první jsem do dvou týdnů byla schopná chodit,v pohodě. Po druhé artroskopii jsem byla měsíc a půl o francouzské holi, první dva týdny jsem nechodila vůbec-první týden jsem měla v koleni dren a denně mi z něj šlo deci vody(výpotku).
Takže čekej cokoliv :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13101
1.9.09 19:52

Zalezi,s cim na ni jdes.Revize-za 10 dni jsem behala,jak kdyby mi nic nebylo:-),plastika predniho krizoveho vazu-hruza,komplikace.4 mesice neschopenka,2,5 mesice o berlich.Tak at ti to dobre dopadne a brzy behas.pa

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
23
1.9.09 20:14

Díky všem za info. Vím, že je to velmi individuální.
Na jaře se mně povedlo špatně šlápnout :( , měsíc jsem i to ztahovala a mazala s tím, že to vypadá na natažené vazy. měsíc dobrý a pak zase lup v kolenu a nemůžu se bolesti zbavit, koleno občas jakoby se vyhodí.
Dr mě proto posílá na artroskopii s tím,že se mi tam podívají a případně něco opraví.
Tak pořád váhám, zda do toho jít nebo ještě s tím vydržet. Ach jo!!
Ještě jednou díky Jana

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2857
1.9.09 20:33

Ahoj

po artroskopii za předpokladu že ti nebudou dělat žádný jiný zákrok bys měla být do tří týdnů bez berlí (bohužel někdo reaguje a koleno otíká a tudíž se doba s berlama prodlužuje)

ale věz ž e v tom nejsi sama - já nastupuju koncem října (plastiku křížového vazu už mám jen se tam něco povolilo … no a výsledek budu dva až 4 měsíce o berlích..... naštěstí máme hlídací babičku, ale i tak nejsem zrovna happy:o(

Nepíšeš jak máš staré děti - já už měla na tý operaci být před rokem ale to bych nezvládla - ted už si troufnu , ale i tak to bude záhul… ale o berlích už jsem nějakej ten pátek chodila (dohromady a si 3/4 roku) takže už vím že to půjde - holt já na tu operaci musím nebo budu mít za chvilku artrozu jak .....

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17671
1.9.09 22:29

Pokud se ti tam jen podívají a případně něco opraví, myslím, že budeš v poho do dvou týdnů běhat.
Osobně bych artroskopii pro podívání odmítla. Ještě bych koleno stahovala, pokud neotéká, vydržela bych. S kolenem je všechno na dlouhé lokte :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
19.10.09 16:12
Zuzaa píše:
Pokud se ti tam jen podívají a případně něco opraví, myslím, že budeš v poho do dvou týdnů běhat.
Osobně bych artroskopii pro podívání odmítla. Ještě bych koleno stahovala, pokud neotéká, vydržela bych. S kolenem je všechno na dlouhé lokte :?

Pozor na to stahování - svaly okolo kolene si na to „zvyknou“, zlenivý a můžou být náchylný na úraz ! Mě doporučovali pouze ortezu na lyžování, ale jinak ne. Lepší nechat koleno opravit a rozběhat - hlavně posilovat svaly stehna a svaly, které ovládají čéšku. Ty jsou rozhodující při podvrtnutí, zakopnutí a podobných událostech.

Mějte se

Libor Štěpina

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymni
24.10.09 19:07

Ahoj, mě taky stahování doporučovali jen po nezbytně dlouho dobu, jinak ortezu na kolo tu menší obyčejnou a na lyže tu větší s konstrukcí, teda lyže mi chtěli zakázat úplně, ale to jsem si nenechala. Mám za sebou 2 artroskopie stejného kolene, pokaždé bez otoků, ale 3 týdny o berlích, cca po týdnu jsem ale byla schopná ploužit se aspon doma pomalou chůzí s nedošlápnutou nohou. No na starost o domácnost to stačilo, ale dneska, když mám doma 2 zvířata, 3,5 roku a 22 měsíců a nebylo by to nutný, asi bych počkala aspo do 3 let věku té mladší, až bude schopná se sama oblíknout a najíst a bude přes den ve školce. Pokud to nesnese odkladu, držím palce, at to máš co nejjednodušší.
Radka-nepřihlášená jjelena, 2 děti

• Citovat
  • Nahlásit
Tei
1546
5.11.09 14:54

Asi už to není aktuální, ale artroskopii pro podívání bych teda neodmítala.....
Jestli už to takhle bolí stále a dlouho, tak fakt nemá cenu čekat, až to zázrakem přestane…stahování kolene je hovadina. Je to pak kolikrát ještě horší…teda dlouhodobě.....jak už tu někdo psal.
Artroskopii mám, je to laparoskopický zákrok ráno tam, odpoledne dom…
Jestli je to meniskus, nebo nějaká chrupavka, první dva tři dny krize, ale pak už se o holi dá a pak i bez ní…já byla po deseti dnesch schopná chodit…
no a teĎ je to dav měsíce a je to bomba, bolest je pryč, jen když se mění počasí…
AKorát s děckama je to naprd, já mám naštěstí jednu a týden jsem potřebovala asistenci, i pak je blbý dobíhání dětí venku, to nejde, to až tak za měsíc......

No, je fakt, že se kolikrát z rtg moc nepozná…takže dělají artroskopie často, páč je to narozdíl od klasického způsobu (většinou plastiky vazů dělají klasicky, rozříznout)

Nicméně je to v celkový anestezii a to je trochu riziko, samo o sobě ;-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Lukyn
26.1.10 11:58

Já jsem byl na ASK minulé úterý, s tím, že neví přesně, co mi je. Ale měli podezření na prasklý meniskus. To se taky potvrdilo. První den jsem zůstal na lůžku, ale další den jsem se už šel projít o berlích. Dalším dnes se to zlepšilo. Teď mám 8 dní po operaci a chodím bez problémů a bez bolestí o berlíchs mírným došplapováním.

• Citovat
  • Nahlásit
20168
26.1.10 12:04

Ono totiž fakt dost záleží na tom , jaký problém se artroskopií řeší :-)

Mě nakonec dělali kompletní plastiku vazů a rozcházela jsem to víc jak měsíc…kdežto moje spoluležící na pokoji skákaly na berlích už druhý den po… :lol:

Malá závist :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
8.2.10 14:32

artroskopie kolene

ahoj chtěl jsem se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s poškozením kolenní chrupavky.Byl jsem před 5 dny na artroskopii a zjistili,že moje chrupavky jsou tak zničené,že se mi tam tře kost o kost.Proto mi navrtali do kosti dírky a doufají a já taky,že tam ještě nějaká chrupavka vyroste.Nemáte s tím někdo zkušenosti jestli je to vůbec možné? :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
DonKarlos
9.2.10 21:44

ASK určitě ano

Čau, ASK kolene doporučuji. Pokud má někdo dlouhodobější problémy s kolenem, tak to nemá smysl odkládat. Mě se to odkládaní určitě nevyplatilo. Při léčbě jsem se dopustil dvou chyb.

Zde můj příběh:

Před devíti lety jsem si poranil koleno při pádu z kola (samozřejmě jsme dělali kraviny). Diagnoza: natažené vazy v koleně (aspoň teda myslím, přeci jen to už je 9 let). Nafasoval jsem na týden sádru, potom na cca 1 měsíc ortézu. Tady jsem udělal první chybu - nechal jsem se léčit chirurgem. Vzniklo to tím, že mě přijali na pohotovosti a kontrolu mě napsali k chirurgovi (asi kvůli sádry). Celkem jsem ho navštěvoval přes 2 měsíce (pořád se mi v koleně tvořil výpotek - „voda“). Opětovné zranění kolene na sebe nenechalo dlouho čekat. Přesněji řečeno 1 týden od doby, co jsem ukončil kontroly u doktora. Doktor totiž řekl, že to můžu plně zatížit. Nenapadlo mě nic blbějšího, než si zajít zahrát nohejbal. Léčení probíhalo podobným způsobem jako v při předchozím případě s tím rozdílem, že jsem už neměl sádru ale jen ortézu (tu, co znehybňuje celou končetinu). Doba léčení byla ale stejná, opět přes 2 měsíce. V tomto případě už to doktorovi začalo být divné, a tak mě objednal na ASK kolene. Po příjezdu do nemocnice mi řekli, že mě na ASK chirurg poslat nemůže a tak mě koleno vyšetřili na ortopedii (ještě v nemocnici) Doktorka usoudila, že to na operaci není a poslala mě s „žádankou“ o rehabilitace (cvičení) domů. Rehabilitace (posilování steheních svalů) skutečně zabraly a kolenu se začalo dařit mnohem líp. Vše vypadalo skvěle. Po dvou letech došlo opět k poranění vazů. A potom ještě 2×. Vždy s odstupem cca 2 let. Léčení v těchto případech už probíhalo lépe. Neschopenka cca 14 dnů. Celková rehabilitace cca 1 měsíc. Zde chyba č.2 - měl jsem víc naléhat na mého ošetřujícího lékaře, aby mě na ASK kolene poslal již dříve. Na ASK jsem se dostal až po celkem 5 větších poraněních vazů. Mezi nima bylo ještě par menších, které se daly „vyléčit“ bez doktorů.

Výsledkem toho všeho bylo to, že mi zjistili utržený křížový vaz (přirostl někam úplně jinam než neměl), utržený meniskus (museli ho ořezat - zůstala mi pouze 1/3) a opotřebení chrupavky mezi 1. a 2. stupněm. Podle doktora, který mě operoval, je 3. a 4. stupeň opotřebení pohyb kost na kost. Je mi 26, a s tím, co mě v koleně zůstalo, bych měl údajně vydržet teoreticky do 50 let. Potom umělý kloub. Teď se ještě chystám na plastiku toho křížového vazu. Mělo by to údajně prodloužit životnost mého kloubu o 10 let. Tím pádem by mohl vydržet do 60-ti.

ASK jsem podstoupil ve stavu, kdy jsem měl koleno „v pohodě“ (poslední úraz jsem měl v dubnu 2009, ASK proběhla v srpnu 2009). Zákrok byl proveden v celkové anestézii. Ještě před operací se za mnou stavila rehabilitační sestra, která mi přinesla papír, na kterém byly rozkresleny cviky, kterými je potřeba procvičovat koleno po ASK. Domů mě pustili ještě v den operace. Bylo to z mé iniciativy (to jsem ale ještě nevěděl, že v propouštěcí zprávě bude, že mám přijít na kontrolu už druhý den :roll: ). Cítil jsem se v pohodě, lehce to sice pobolívalo (nic hrozného), problém byl snad jen v tom, že jsem cítil, že je v tom koleně něco jinak (přece jen mi vzali kus menisku a křížový vaz) a nevěděl jsem, co si s ním můžu dovolit. Dokonce jsem ani nepotřeboval berle ani ortézu Druhý den po operaci jsem se vydal na kontrolu. Dokonce jsem byl schopen řídit auto. Měl jsem z toho sice trochu obavy (obavy nebyly z toho, že by mě to koleno bolelo, ale spíš z toho, že by se nemělo 24 hod. po anestézii mimo jiné řídit auto), bylo to však v pohodě. Kontrola dopadla dobře. Jen mi z kolena vytáhli trochu krve a výpotku který je bohužel následkem op. zákroku. Další kontrola byla o 14 dnů později. Při ní mi byly vytaženy stehy. Koleno bylo v dobré kondici, jen bylo pořád „cítit“, že si jednotlivé části na sebe stále zvykají (prostě si to koleno ještě „sedalo“). Doktor mi napsal rehabilitace na které jsem docházel 2× týdně cca 1 měsíc. Rehabilitace byla cílena na posílení všech svalů ovlivňujících funkci kolene. Po ukončení rehabilitací následovala poslední kontrola při niž jsem se s doktorem domluvil (po doporučení) na termínu další operace, a sice na plastice vazu. Termín byl stanoven na 11. únor 2010 (což je za dva dny :roll: )

Moje rady:

• při potížích s kolenem se nechejte léčit jen ortopedem
  • ASK se nevyhýbejte. Pokud se potíže vracejí, lepší je je řešit, než je odkládat. Když je člověk odkládá, škody které tím vzniknou, můžou mít fatální následky. Viz. můj příběh. Kdybych ASK podstoupil již dříve, ušetřil bych si tím spoustu času a starostí. Jedinou škodu, kterou napáchá ASK, jsou dvě nepatrné jizvičky.
  • při nošení ortézy (ta, co znehybňuje celou končetinu) dochází k výraznému úbytku svalové hmoty v oblasti stehna. Pokud by někoho napadlo po úrazu kolena a po sundání ortézy provozovat nějaké sporty, tak mu to moc nedoporučuji. Je vysoká pravděpodobnost, že by mohlo dojít k opětovnému poranění. Záleží na charakteru prvotního poranění. Je velice důležité znovu dorovnat svalovou hmotu do původního stavu. Právě proto se z rehabilitací začíná co nejdříve po operaci. Samozřejmě s ohledem na stav kloubu (jestli otéká, musí se šetřit)

Snad mé rady někomu pomůžou. Karlos

• Citovat
  • Nahlásit
DaveX3X
14.3.10 07:12

Dotaz

Ahoj
Chtěl sem se zeptat jak bolí naprasklý meniskus, protože mě dokotr taky navrh artroskopii přitom mám problém akorát s nepatrnou bolestí na vnitřní straně a otokem po zátěží ale minimálním…projevuje se tak meniskus??

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama