Rentgen v těhotenství - jako doprovod

21.3.17 15:56

Rentgen v těhotenství - jako doprovod

Ahoj holky, ještě dotaz… Než jsem zjistila, že jsem těhotná, byla jsem jako doprovod s chlapečkem na rentgenu. Měla jsem ale přes sebe plášť. Máte někdo špatné zkušenosti s rentgenem? Příp. byly jste na rentgenu a miminko bylo úplně v pořádku? Zítra jdu teprve na první kontrolu a těh. testu, tak se zeptám i doktorky, ale co na to třeba váš gynekolog? :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2510
21.3.17 15:59

Že ze začátku je to buď a nebo. S největší pravděpodobností to nic nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.3.17 16:02

A kde by se to poznalo? Až u druhého screeningu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3277
21.3.17 16:29

@Marketkr
ahoj, dělám na rtg a za sebe můžu říct, že se to samozřejmě nedoporučuje. Nevím, co myslíš tím, že si měla plášť, jediná spolehlivá ochrana proti záření je olověná zástěra. Tak možná myslíš to :) Nicméně, byla si jako doprovod, můžu se zeptat, co chlapečkovi snímkovali? Při výpočtu dávky záření je jedním z faktorů i vzdálenost od zdroje, v tomto případě od lampy. Předpokládám, že tvé břicho nebylo ve snímkované oblasti, takže by to všechno mělo být v pohodě, ale určitě se pro tvůj klid zeptej doktorky :) Víc nervózní bych asi byla, pokud by snímkovali tebe a oblast břicha nebo pánve. Takže klid a bacha na ty rentgeny :P :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21.3.17 16:32

NO to byla asi ta olověná zástěra :D… Malému snímkovali plíce, kvůli zápalu. A tam je asi jaké záření? Kolik cca jednotek? Někde jsem četla, že by to nemělo překročit nějakých sto jednotek. Je to pravda? Malému jsem držela ruce, tak jsem tam byla jen tak nakloněná. Děkuji moc za odpověd.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3277
21.3.17 16:40

Pokud to bylo těžký, tak to byla olověná zástěra :D Já nevím, kde jste byli, můžu jen mluvit jak se to dělá u nás, ale u nás stojí rodiče až za detektorem záření, takže jsou chráněni i jím a eventuálně na ně může dopadnout jen záření rozptýlené a to je minimální. Dávka jako taková se udává v Gray, takže nevím, jaké jednotky myslíš. Lze se ještě setkat s jednotkou Sievert, ta se používala dříve, případně s jejich mocninami. Obecně se na malé děti volí nižší dávky záření, už jen kvůli objemu tělíčka. Takže laicky řečeno, malej na snímek plic dostane mnohem menší dávku než třeba ty :) V tvém případě bych se ničeho nebála. A co se týče překračování nějakých limitů, to je na delší povídání :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.12.18 14:47

Doprovod na rtg

Dobrý den, v případě, že maminka funguje jako doprovod při vyšetření dítěte na rtg, je vybavena ochrannou stínící zástěrou. Zástěra je natolik efektivní a množství rozptýleného záření, které vyletí z dítěte (a mohlo by potenciálně ozářit nastávající maminku) natolik malé, že vyvíjejícímu se plodu nehrozí žádné riziko. Je to pouze zbytečný stres, který ubližuje mnohem víc. Podobně rtg vyšetření samotné nastávající maminky v anatomické oblasti mimo pánev a břicho je pro vyvíjející se plod naprosto neškodné. Navíc odložení rtg vyšetření bohužel způsobí v některých případech spoustu komplikací, kterým se dá rtg vyšetřením předejít.

edit admin - odkaz/reklama

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama