Řešení bydlení starších rodičů

Anonymní
9.9.21 14:01

Řešení bydlení starších rodičů

Chtěla bych se zde zeptat na vaše názory, protože v rodině máme situaci, kdy přání naší mamky (60) se podle mého trochu rozchází s tím, co by pro ni bylo dobré.
Je sama, vdova, já a sestra žijeme každá jinde, ale tedy ani jedna z nás nemáme ještě ani na to, abychom dosáhly na hypotéku, tedy samy financemi neoplýváme.
Ona má svůj byt, ve větším městě a zároveň pozemek v úplné pustině, není to ani vesnice, jen pár domů u lesa. A chtěla by si tam postavit dům, pro jehož financování by bylo nutné prodat byt (na němž obě se sestrou máme podíl jako dědictví po otci).
Ona žila celý život ve městě, menším i větším, přijde mi, že si neuvědomuje, že když se tam odstěhuje trvale, přijde o veškeré koníčky, které má tady- jakože chodí cvičit apod (ona neřídí a řídit nebude, autobus do toho místa jede snad 1× za den), nebude tam mít žádnou společnost (jedni sousedi, zbytek tam taky jen občas jezdí).
Nemluvě o tom, že čím bude starší, bude si obtížněji zařizovat třeba i nákupy, protože nejbližší obchod je 5 km pěšky. To by jí někdo z nás samozřejmě mohl vozit, ale taky se tam nedostaneme každý víkend. Přijde mi, jakoby si vůbec neuvědomovala ten extrém, že tady nejde o klasické přesídlení na běžnou ves s obchodem. Sestře to tak nepřipadá a s prodejem bytu souhlasí.
Moje rada pro ni je, aby na daném pozemku zhotovila něco ve finančních možnostech, aby tam mohla jezdit třeba na celé léto, jak bude chtít a nemusela stihnout autobus hned zpět a zároveň měla možnost se vrátit třeba na zimu do města.

Neřešil jste někdo něco podobného? Chtěla bych znát nějaké zkušenosti s takovým bydlením starších lidí, co jsou sami.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21432
9.9.21 14:08

A co doktoři? Za pár let se sama k lékařům autobusem nedostane. Samozřejmě ji tam můžete zavést ale ne vždy to půjde. Domy také vyžadují opravy a sama to nezvládne. V jejím věku, bych jí domek rozmluvila, bude na něj sama. A ještě jak píšeš, autobus jede do vsi velmi málo. Sociální kontakty a aktivity jí také časem budou chybět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1006
9.9.21 14:12

Zkušenost sice nemám, ale souhlasím s tebou, odstehovat se v 60 sama někam na samotu mi taky přijde dost mimo.

Na druhou stranu, ona je dospělá ženská, snad si to umí přebrat sama. Navic peníze na financování z bytu bych spis brala jako že jsou její, i když je i podíl tvůj a sestry, pac vy jste se o ten byt asi moc nezasloužily.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2320
9.9.21 14:12

Naznacila bych mame, ze ostatni seniori se stehuji do mest, do domu s vytahem, blizko lekaru a obchodu a ze jeji rozhodnuti je uplna bejkarna.
A opravdu bych ji jasne, bez naznacovani, rekla, ze v tomto miste ji za deset let pomahat nebudes.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9255
9.9.21 14:15

Celkem tě chápu, ve spoustě ohledech máš pravdu. Řekni jí svůj názor, ale k ničemu ji nenuť. Není to žena v senilním věku. Pokud je psychicky zdravá a minimálně průměrně inteligentní, určitě si výhody i nevýhody uvědomuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34613
9.9.21 14:15
@Anonymní píše:
Chtěla bych se zde zeptat na vaše názory, protože v rodině máme situaci, kdy přání naší mamky (60) se podle mého trochu rozchází s tím, co by pro ni bylo dobré.
Je sama, vdova, já a sestra žijeme každá jinde, ale tedy ani jedna z nás nemáme ještě ani na to, abychom dosáhly na hypotéku, tedy samy financemi neoplýváme.
Ona má svůj byt, ve větším městě a zároveň pozemek v úplné pustině, není to ani vesnice, jen pár domů u lesa. A chtěla by si tam postavit dům, pro jehož financování by bylo nutné prodat byt (na němž obě se sestrou máme podíl jako dědictví po otci).
Ona žila celý život ve městě, menším i větším, přijde mi, že si neuvědomuje, že když se tam odstěhuje trvale, přijde o veškeré koníčky, které má tady- jakože chodí cvičit apod (ona neřídí a řídit nebude, autobus do toho místa jede snad 1× za den), nebude tam mít žádnou společnost (jedni sousedi, zbytek tam taky jen občas jezdí).
Nemluvě o tom, že čím bude starší, bude si obtížněji zařizovat třeba i nákupy, protože nejbližší obchod je 5 km pěšky. To by jí někdo z nás samozřejmě mohl vozit, ale taky se tam nedostaneme každý víkend. Přijde mi, jakoby si vůbec neuvědomovala ten extrém, že tady nejde o klasické přesídlení na běžnou ves s obchodem. Sestře to tak nepřipadá a s prodejem bytu souhlasí.
Moje rada pro ni je, aby na daném pozemku zhotovila něco ve finančních možnostech, aby tam mohla jezdit třeba na celé léto, jak bude chtít a nemusela stihnout autobus hned zpět a zároveň měla možnost se vrátit třeba na zimu do města.Neřešil jste někdo něco podobného? Chtěla bych znát nějaké zkušenosti s takovým bydlením starších lidí, co jsou sami.

Sama paní 60+, co neřídí?

Není to dobrý nápad. Pokud jo stojí o život v pustině, ať prodá byt, koupí menší a za zbylé peníze si nechá na pozemku vystřihnout třeba malou dřevostavbu. Dělají se i 1+kk. Ale ať má garsonku, do které se může vrátit. (Což udělá první zimu).

Moji rodiče jsou chalupáři každým coulem, oba milují Vysočinu atd. Ale jakmile se zkrátí dny a začne k ránu mrznout, mizí do Prahy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21619
9.9.21 14:20

Najděte jí na zimu podnájem někde v chalupě at si vyzkouší jaký to je tahat uhlí, dříví, odklízet sníh čekat na autobus který nemusí přijed třeba jí to přejde

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2870
9.9.21 14:21

Moje mamka měla podobné romantizující představy. Takže jsme jí to se segrou společně rozmluvily. naštěstí. Pak to teda přijala, šla do bytu a realizuje se cestováním. I do exotiky a jezdí k nám na chalupu a to jí stačí. Uplynulo od té doby minimálně deset let. Máma má Parkinsona a je ráda, že je ráda i v bytě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21432
9.9.21 14:25
@ka2ka píše:
Najděte jí na zimu podnájem někde v chalupě at si vyzkouší jaký to je tahat uhlí, dříví, odklízet sníh čekat na autobus který nemusí přijed třeba jí to přejde

Zakladatelka píše, že je to nějaká samota. K autobusu to bude určitě dál. A v zimě tam nikdo neprohrabává cesty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21432
9.9.21 14:29
@Santa Juana píše:
Zkušenost sice nemám, ale souhlasím s tebou, odstehovat se v 60 sama někam na samotu mi taky přijde dost mimo.Na druhou stranu, ona je dospělá ženská, snad si to umí přebrat sama. Navic peníze na financování z bytu bych spis brala jako že jsou její, i když je i podíl tvůj a sestry, pac vy jste se o ten byt asi moc nezasloužily.

Co to píšeš? Vždyť zakladatelce vůbec nejde o peníze z bytu. A proč píšeš, že si ten byt nezasoužily? Vždyť je to dědictví po tatínkovi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25022
9.9.21 14:30

Jak já tě chápu.
Mojí mámě taky „jeblo“ a táhne jí k šedesátce a koupila si barák na vsi. Ještě navíc takovou krávu velkou :jazyk:
Prodala svůj byt a svůj podíl na bytě po babičce a šla.
JENŽE za prvé, to byly její nemovitosti, my, dcery, tam nemáme žádný nárok, takže jí v tom nemáme jak zabránit, i kdyby sme chtěly,
za druhé, je to ves v dosahu infrastruktury, né úplně u lesa,
za třetí, má chlapa, co zastane spoustu práce okolo domu,
za čtvrté, je plně pojízdná a i až nebude, má ve vsi aspoň nějakou základní zajištěnost.

I tak sme jí se ségrou jasně řekly, že po nás nemůže chtít, abysme jí tam za deset dvacet let denně dojížděly pomáhat, okopávat zahradu nebo topit nebo co já vím, takže aby prostě počítala se všemi variantami, a když to bude joooo blbý, tak si jí nastěhujem do garzonky zpátky do Plzně (nebo do nějakého domova) a basta fidli :jazyk: :mrgreen: Jako trochu v nadsázce, ale prostě, aby chápala, že dojíždět denně 60 km někam do háje zelenýho, na to nebudeme mít čas ani sil.

Pokud tvoje mami ani neřídí a nejbližší civilizace je takhle daleko, bránila bych se o to víc. Jak to má v plánu dělat? Co v zimě? Umlátit ji argumenty, to je asi jediná šance :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7861
9.9.21 14:41

V 60ti stará jeste není, takže bych ji na tvrdo řekla že ať se ale zařídí dle toho jak nejlíp umí, co se týče nákupů, doktorů aapod. Že ji taxíka dělat nebudes. Kam chodí do práce, pokud chodi? Jak tam bude jezdit? Na důchod lidi chodí do bytu, ne do baráku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1006
9.9.21 14:43

@topazio tak ta stavba se bude financovat z prodeje bytu, který je z právního hlediska i zakl. a sestry. Tak buď o prachy nejde a ať si s tím bytem matka dela, co chce. Nebo jde i o prachy.

K tomu, že se nezasloužily, no je to tak. Já chápu, že je to dědictví. Můj muž a jeho sourozenci se třeba podílu vzdali ve prospěch mamky, já bych to asi také udělala. Rodiče vydělali na nemovitost, ne děti.

Příspěvek upraven 09.09.21 v 14:46

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15294
9.9.21 14:43

Postavte ji na tom pozemku 1+kk (existuji hotove moduly nebo celorocni chatky) a at se tam klidne prestehuje.
A byt si necha.

Vzdyt nemusi mit hned „dum“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34613
9.9.21 14:48
@mackA159 píše:
V 60ti stará jeste není, takže bych ji na tvrdo řekla že ať se ale zařídí dle toho jak nejlíp umí, co se týče nákupů, doktorů aapod. Že ji taxíka dělat nebudes. Kam chodí do práce, pokud chodi? Jak tam bude jezdit? Na důchod lidi chodí do bytu, ne do baráku.

No, to není úplně pravda. Většina lidí, co znám, se těší, že v důchodu budou trávit léto na chalupě/chatě, kam zatím jezdili jen na víkendy. Ale LÉTO! Zima na vesnici je něco úplně jiného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat