Řešíte výživu malých dětí?

2.2.20 08:51

Řešíte výživu malých dětí?

Ahoj maminky, tak by mě zajímalo, jak moc doma řešíte výživu malých dětí (malých proto, že u větších, co tráví víc času mimo domov a mají i nějaké kapesné, už to asi nelze tak hlídat, ale třeba se pletu)?

U nás syn (nedávno měl 2 roky) jí víceméně podobně jako my, víceméně proto, že mu sem tam něco upravím (když s manželem máme něco pikantniho nebo něco, co syn nejí). Snažím se, ať celkově jako rodina máme dostatek živin, každý den ovoce, zeleninu, bílkoviny, jogurty, železo z různých zdrojů. Ale taky celkem často ‚ujedem‘, hlavně na sladké, ale dopřejem si i omáčku s knedlíkem, smažený řízek, pizzu. No, já to považuji za takovou českou normu :lol: ani zdravě, ani vyloženě nezdravě, prostě uprostřed.

Když občas sleduju nějaké blogy, videa na youtube atd hlavně zahraničních maminek, které se ba výživu zaměřují, občas si říkám, jestli malému neničím zdraví. Když občas zjistím, že už miška cerealii má víc cukru, než by měl sníst za celý den 8o A různá další doporučení, moc se nebojím nedostatku nějakých živin, u vitamínů, železa, vápníku i bílkovin jsem našla takové zdroje, které mu chutnají a celkem spolehlivě je sní, ale má ve stravě celkem dost cukru, asi i soli (solim méně než když jsem vařila jen pro dospělé, ale od roka postupně prisoluju i malému, navíc jime docela dost uzenin, tak co 2-3 dny kolečko šunky nebo parek), asi i to smažené sem tam je celkem zápřah.

Nepotřebuji poradit, co změnit, to vím a postupně se snažím. Spíš mě tak zajímá, jak je to u vás? Jestli stravu nějak víc řešíte, na co se zaměřujete? Nebo prostě dáváte to, co celé rodině? A jí vaše děti ochotně zdravou stravu? :lol: Připadá mi, že většina maminek nemá tolik času výživu nějak hrotit a chystat na každý den pestré zdravé jídla, ale možná se pletu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2.2.20 08:57

Dávám to, co nám dospělým, upravené přiměřeně věku. Druhá věc je ta, že díky malému obecně i pro nás dospělé upravujeme jídelníček tak, aby to nebyly úplně nutriční hnusy - i když jasně, že občas objednáme pizzu, ujedeme smažákem s hranolky a tatarkou, koupíme Kofolu, zmrzku a tak. Jen se více snažíme, ať norma je mít zdravé, kvalitní jídlo, a dát si něco jako mlsku nebo víkendově „zprasit“ není problém.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.2.20 09:01

@Bebeluska8 Dceři je 14 měsíců, něco jí s náma. Když dělám něco pikantního jen pro mě s partnerem tak jí dělám jídlo zvlášť. Každý den má ovoce a zeleninu a jogurt, sýr. K snídani dostane namazanej rohlík a občas jí na to dám kvalitní šunku. Párky, paštiky nejíme. Jednou za rok si opeču buřta na ohni tak dám malé ochutnat. Včera dostala prvně bebe sušenku a tu mi vyplivla. Nic jí teda nesladim, oběd jí trochu osolim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1926
2.2.20 09:03

Řešíme to asi tak jako ty? :lol: Snažíme se omezovat smažená jídla, ale nevadí mi, když si děti dají občas hranolky nebo řízek. Párek neberu zas až tak za nezdravý, protože se snažíme kupovat ty s co nejvyšším podílem masa. To samé šunky. Denně děti dostávají ke svačině nějaké to ovoce nebo zeleninu. Sladké téměř nemají, protože po něm trpí na zácpu. Občas povolím křupky. Co jsme úplně zrušili jsou sladké šťávy a pijeme jen vodu nebo slabou šťávu. Ale že by mi trhalo srdce, že jsme měli svíčkovou s knedlíkem, to nee. Omáčky máme rádi a jako nezdravé je neberu. Takže jíme asi ještě více špatně než vy :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
11929
2.2.20 09:05

Je tvoje dítě obézní? Je neustále nemocné? (jako že celý rok, ne že s podzimem chytí kažodu virozu ve školce. to je u předškoláků úplně běžné) Má zkažené zuby (jako oprvdu hodně, je jednotky kazů)?

Pokud ano, tak to asi trošku chce popřemýšlet nad fungováním režimu a stravy.

Pokud ne - no tak to děláš dobře.

To co vidíš na internetu není realita a především to není ta správná cesta - jsou to profily lidí, kteří se živí tím, že píšou o tom jak živit děti. Tudíž to vcelku logicky musí přehánět a v principu to strašlivě řeší - protože to je něco, na čem mají postavený obchodní model toho profilu/stránky.

Část součaných obyvatel podního kapitalismu je jídlem téměř posledlých. Ono to totiž nabízí iluzi snadné kontroly nad vším. Což ovšem nefunguje. Ale zase se to hodí, když to člověk přehání, tak o tom může psát na webu a případně na tom něco vydělat :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1926
2.2.20 09:07

Ještě tedy doplním, že děti mají 5 a 4 roky, takže žádná miminka. Samozřejmě, když byli menší, tak jsem jim vařila zvlášť. Do cca. 1,5 roku jsem jim vůbec nesolila, dělala jsem jim domácí přesnídávky, nikdy jsem nekupovala skleničky. Dávala jim bílé jogurty…ale teď už jíme tak nějak normálně :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23662
2.2.20 09:07

Já mám 6 letou, co považuji za úspěch, že nikdy nechutnala colu ani nic s bublinama (nechce) a čínskou polívku :mrgreen: pije vodu, občas čaj. Mc Donald's zna Jen když jedeme jednou za půl roku po dálnici. Ale kdyby bylo na ní, ji jen sladkosti a těstoviny

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19471
2.2.20 09:15

@Bebeluska8 Snazime se jist vsichni zdrave. Tim nemyslim korinky a pod.
Ale do urciteho veku deti jsem jim tajila existencu cokolad, bramburku a podobnych laskomin. m :lol:
Z uzenin jime doma jen kvalitni sunku a obcas upeceme burta, parkrat za rok koupim uzene. Nesmazime, nefritujeme, me s manzelem to nechutna.
Doma pijeme vodu, caj. Dzus, bramburky, hranolky, mekac, malinovka, popcorn deti vedi, ze je to jen vyjmecne (oslava, dovolena).
Nekupuju slazene ceralie a jine radoby detske blafy z reklam.

Deti mely obe obdobi, kdy nejedly lusteniny, maso, ryby… Ti se pak varilo trochu hur, ale z vekem se chute meni. Kdyz vidi, ze to jedi rodice a jim nic extra vyvaret nebudu, tak i neco snedi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.2.20 09:17

Do asi 3 let jsem prizpusobovala nas jidelnicek dítěti, takze malo soli, hodne pestre, ziviny, lusteniny, vse z cerstvych surovin, pokud mozno atd. Ted (8lety) ji s nami. Obedy ma ve skole, svaciny 4slozkove, za uspech povazuju, ze sladkosti ma rad, ale neni zavisly. Kdyz je na výběr voda bez bublin a kola, tak si ale da kolu. Ale je „zdrave“ vychrtly, kruhy pod ocima nema, zdrave zuby. Tak snad…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.2.20 09:17

My to řešíme asi trochu víc, párky a uzeniny prakticky vůbec, spíš sýry, nic doslazovaného, do domácího pečení cukru minimálně, k pití jen čistou vodu a neslazené čaje, pečivo střídmě. Myslím, že cukru a jiných dochucovadel je všude hromada, doma to nevedeme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4806
2.2.20 09:34

No… u prvního jsem to řešila, ale on celkem jedl, zelenina, ovoce žádný problém, dost dlouho jsme jeli na „batolecí stravě“ - mix zeleniny doplněný o maso.
Druhý mě vyvedl z omylu, protože nepozře zeleninu ani kdybych se na hlavu postavila. S ovocem je to podobné.
No a u třetího to nějak neřešíme vůbec, jsem ráda, že jsem ráda.
Je málo jídel, které tak nějak sní všichni tři. Nebaví mě vařit něco, co je sice zdravé, ale nikdo to nejí a pak celé odpoledne otravujou, že maj hlad.
Ale čeho se snažím držet je kupovat aspoň trochu kvalitní potraviny, dost věcí si dělám sama doma. Takže párek jednou za čas klidně, ale kvalitní, s masem.
Já bych klidně i připravovala krásnou, zdravou stravu, ale když to ty děti nejí? Co s tím potom?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5134
2.2.20 09:36

My to děláme asi jako ty. Neulítáváme na extra zdravé stravě, ale také nechceme děti cpát smažáky, hranolky každý den a fast foody. Spíš řešíme, jak děti vykrmit. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
694
2.2.20 09:49

Jak se rika: odrikaneho chleba nejvetsi krajic. My jsme jako male deti mely sladkosti jen vyjimecne (Vanoce, narozeniny, vysvedceni atd.). Mamka se bala obezity, ktera je v rodine. Dopadlo to tak, ze jakmile jsem mela vlastni penize, tak jsem je utratila za sladkosti. Dodnes ujizdim na sladkem. Kazdy den si neco dam. Nadvahu nemam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6108
2.2.20 09:58

Děláme to podobně, i když teď už ne tolik striktně, jak jsou děti starší. Můj tatínek říkal, že jíst musíme všechno, tak se tím řídím, takže jíme ovoce, zeleninu, jogurty, maso, sladkosti, občas chipsy… všichni jsme zdraví a spokojení

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15083
2.2.20 10:02

Já dávám víceméně to samé co jíme my dospělí, i našemu 8 měsíčnímu (upravené bez soli a koření apod). Ale zas musím říct, že jíme celkem zdravě, uzeniny téměř nekupuji, smažené nedělám, sladké nekupuji, to máme doma jenom co sem tam starší dostane od babiček, limonády nekupuji. Ono to u nás ani nikdo nechce jist. Takže když to shrnu, výživu dětí jako samostatně neřeším, řeším ji u celé rodiny komplet :D Já to jídlo mám v poslední době jako takového koníčka a i chlap, který byl dřív hranolkovy a rizkovy, si zvyknul na ty zdravé verze :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama