Režim dne školáka, příprava do školy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
dasajur
Kecalka 251 příspěvků 17.06.19 11:07
Režim dne školáka, příprava do školy

Ahoj všem,
Chtěla bych se zeptat maminek se školními dětmi, jaký mají režim všedního školního dne. Jde mi o to, kdy se vaše dětí učí, kolik času stráví přípravou do školy a domácími úkoly. Zda se s dětmi učíte nebo doháníte resty o víkendu. Jak jsou v tom vaše děti samostatné? Kolik času investujete vy?
Můj třináctiletý syn má v šesté třídě dvě trojky. Češtinu měl hodně namále, mohl dostat i čtyřku. Vůbec mu nejdou diktáty. On sám ale v sobě nemá žádnou zodpovědnost a snahu se zlepšit. Přijde domů, zahodí tašku a jde na počítač.
Já přijdu domů po čtvrté hodině. Syn v půl páté odchází na karate, které má 2× týdně. Vrátí se po sedmé hodině. To už nic nedělá.
Než přijdu domů, syn nedělá NIC. Po navigaci po telefonu umyje nádobí, vynese koš. Nebo si teda sedne k dějepisu. Ale furt mu to musím připomínat.
Teď k té češtině. Ví, že mu nejde. Každý víkend zkoušíme diktáty, opravuju, vysvětluju. Jediné, na čem si to zatím mohl zlepšit, jsou různé projekty a domácí úkoly. Ale on dlabe i na to! Že prý zapomíná. Zapomíná si to napsat ve škole do notýsku. Když už to má zapsané, zapomíná si to přečíst.
Mám ještě mladšího syna. Tam to není tak strašné. Ale mě už šíleně unavuje a otravuje pořád nad dětmi stát jak dráb. Pořád je nutit. S jedním se učím vlastivědu, s druhým fyziku. Denodenně něco. Teď když byly samé písemky, jsem přišla z práce a na střídačku s klukama dělala na škole.
Pamatuji si sebe. Se mnou se nikdo neučil. Sama jsem chtěla mít hezké známky, chtěla jsem umět. Bylo by mi trapně, kdybych zapomínala úkoly, měla binec ve věcech.
Možná namítnete, že jsem klukům tu zodpovědnost nedala. Zkusila jsem to. Nepřinesl do školy úkol. Nenaučil se. Dostával pětky. Zakázala jsem mu mobil i počítač. Týden k tomu ani nesedl. Je mu to jedno. Udělá to znova.
Někde asi dělám chybu. Manžel mi říká, že se dětem nevěnuju dostatečně. Že mám se starším diktáty psát denně. Že mám denně s mladším číst. Denně se s nimi učit.
Není to o tom, že by na lepší známky neměl. Je chytrý, a když chce, je schopný se naučit. Kašlal na dějepis, začala mu hrozit trojka. Byla jsem na něj velice nepříjemná, nutila ho k tomu sednout. A šlo to. Naučil se, najednou měl jedničky.
Prosím jak to děláte vy? V čem dělám chybu já?
Moc děkuji za odezvu.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Uživatel je onlineunuděná
Echt Kelišová 8068 příspěvků 17.06.19 11:14

@dasajur Já mám teda zatím jen vzorného prvňáčka, úkoly zfoukne sám za 5-10 minut ihned po příchodu domů, ale to ti asi moc nepomůže :mrgreen:

Ve vašem případě myslím, že by to chtělo nastolit přísnější režim. Aby měl zafixováno, co má po příchodu domů udělat a dělal to automaticky. Klidně mu zprvu napiš každý večer lísteček na stůl, například: „vynes koš, vyndej nádobí z myčky, udělej si úkoly“. Nějak ho odměň, když přijdeš domů a bude vše hotové. Já se právě snažím naučit děti, že je lepší odbýt si práci hned a pak mít volno tak dlouho, jak jen chtějí. Celkem to funguje.

Učení o víkendech je pruda, ale u vás to asi bude nutné. Navíc nadcházející puberta to ještě zhorší. Soucítím!

Lama Lama
Hvězda diskuse 53651 příspěvků 17.06.19 11:17

Mám kluka 10 let. Domu chodí 3× týdně po škole, udělá si úkoly sámbez připomínání, domácí práce ( vyluxovat, myčka, uklidit, postarat se o želvy) taky jen po navigaci. Neučí se doma vůbec. Domu chodím taktéž okolo 4. hodiny. Má 3× týdně kroužek, po něm už tak maximálně čte.
S mladší 8 let se učím jen agličtinu. Dohlížím, aby četla. Domácí úkoly mají oba ve svém managementu.

Mistee
Kecalka 434 příspěvků 17.06.19 11:18

Ahoj, sice nemám úplně radu, ale nic moc nejspíš neuděláš. U nás doma to bylo podobný, máma dodneška nerada vzpomíná na školu. Já měla celou základku samý jedničky, se mnou pohoda, všechno jsem si dělala sama. O dva roky mladší brácha katastrofa, prej hodinu před skončením v práci se mámě vzdycky začaly nervama třást ruce :lol: Denně nad ním stála, učila se s ním, úkoly, vsechno, musela ho do toho vyloženě nutit a stejně nosil trojky. Blbej nebyl, prostě neměl zájem a naši se mohli přetrhnout a neudělali nic. Tak se zbytečně nenervuj, jednou z tý školy vypadne :kytka: Jo a ještě mě napadlo, jak s ním pomáhá manžel, když ti vyčítá, že se mu málo venuješ?? 8o :roll:

Uživatel je onlineelen-ka
Extra třída :D 14087 příspěvků 8 inzerátů 17.06.19 11:25

@dasajur asi ti to moc nepomůže, mám 8-letou dceru, která si úkoly dělá sama. Zabere ji to tak půl hodiny, většinou. Ale horší jsou už předměty, které ji moc nejdou či se jí nelíbí. Ale jinak se moc neučí.

Ale není to kluk v pubertě. Syn bude po prázdninách nastupovat do školy, tak jsem zvědavá na něj. Navíc píšeš, že manžel ti vyčítá, že se klukům málo věnuješ. Co pro jejich lepší znalosti dělá on?

Bubla Bůčková
Kelišová 7114 příspěvků 17.06.19 11:28

Jako na to jsem alergická od narození malého… Měla bys s ním dělat tohle :pocitac: navíc jsou to kluci, tak ať si je pan otec srovná do latě :cert:

Aamanda
Kelišová 5668 příspěvků 17.06.19 11:29

@dasajur mám dvě školačky, třetí a šestá třída. Hodně dlouho jsem se snažila, aby domácí úkoly a celkově přípravu dělaly odpoledne, aby už potom měly volno, ale obě mě vyvedly z omylu, že je pro ně lepší dělat tyto povinnosti večer. Moc to nechápu, samotné mi už večer před spaním nefunguje mozek, ale pro ně je ideální 17-18 hodina, šesťačka se učí na prověrky zásadně před spaním, třeba ve 21h :nevim:.
Je pravda, že obě dcery chtějí výborné známky samy, mají z jedniček radost a ze špatných známek jsou smutné, i když je za ně nijak netrestáme, když se výjimečně stane. Je to asi o povaze :nevim:.

dasajur
Kecalka 251 příspěvků 17.06.19 11:39

Ano, přísnější režim, napsat na lístek, co musí udělat. Taky mě to už napadlo.

@Mistee a co dělá brácha teď? vystudoval střední školu? udělal maturitu?
Já doufám, že na střední škole už proboha nad ním nebudu muset stát.

Jinak manžel ve všední dny opravdu nestíhá. Učí se se synem matiku a fyziku o víkendu, ale ne pravidelně. Co se týče češtiny a humanitních předmětů, tak to je manžel mimo. Pravopis neumí dodnes.

Aamanda
Kelišová 5668 příspěvků 17.06.19 11:43
@dasajur píše:
Ano, přísnější režim, napsat na lístek, co musí udělat. Taky mě to už napadlo.

@Mistee a co dělá brácha teď? vystudoval střední školu? udělal maturitu?
Já doufám, že na střední škole už proboha nad ním nebudu muset stát.

Jinak manžel ve všední dny opravdu nestíhá. Učí se se synem matiku a fyziku o víkendu, ale ne pravidelně. Co se týče češtiny a humanitních předmětů, tak to je manžel mimo. Pravopis neumí dodnes.

Jestli to nebude dědičné :lol:. Promiň, ale to je první, co mě napadlo. U nás je zase dědičná tupost na matiku.

dasajur
Kecalka 251 příspěvků 17.06.19 11:53

@Aamanda to asi jo :lol:

Uživatel je onlineunuděná
Echt Kelišová 8068 příspěvků 17.06.19 11:54
@Aamanda píše:
Jestli to nebude dědičné :lol:. Promiň, ale to je první, co mě napadlo. U nás je zase dědičná tupost na matiku.

Jop, naše děti jsou taky chytré po mě a krásné po manželovi, sranda, že se vždycky dědí ty nejblbější geny :mrgreen: :mrgreen:

Flyingfrog
Extra třída :D 12322 příspěvků 17.06.19 12:04

@dasajur Asi taky nepomůžu, druhačka si automaticky udělá úkoly a zatím jsem se s ní nikdy neučila.
Když si ale vzpomenu na sebe na základce a střední, tak moji rodiče se se mnou taky nikdy neučili. Od první třídy nám do hlavy cpali, že se učíme pro sebe. A jsem jim vděčná, že nešíleli ani z pětky v pololetí z fyziky na střední.

Tvůj syn má pěkné známky, to je tak nutné mít jedničky? Psát denně diktáty, tak se akorát to dítě sekne. Já měla trojky na vysvědčení od druhé třídy. Mám střední, z VŠ teda jen Bc., ale mně to stačí (SŠ technický obor, VŠ humanitní).

Co ho baví? Jestli karate, zná historii? Čtením se dost češtinářských věcí zafixuje a může mu to zlepšit i diktáty.

Hoa Mai
Kelišová 6565 příspěvků 15 inzerátů 17.06.19 13:04
@Aamanda píše:
@dasajur mám dvě školačky, třetí a šestá třída. Hodně dlouho jsem se snažila, aby domácí úkoly a celkově přípravu dělaly odpoledne, aby už potom měly volno, ale obě mě vyvedly z omylu, že je pro ně lepší dělat tyto povinnosti večer. Moc to nechápu, samotné mi už večer před spaním nefunguje mozek, ale pro ně je ideální 17-18 hodina, šesťačka se učí na prověrky zásadně před spaním, třeba ve 21h :nevim:.
Je pravda, že obě dcery chtějí výborné známky samy, mají z jedniček radost a ze špatných známek jsou smutné, i když je za ně nijak netrestáme, když se výjimečně stane. Je to asi o povaze :nevim:.

To ja zas chapu, ja jsem se zase nikdy neucila po prichodu ze skoly. Potrebovala jsem si provetrat hlavu, takze jsem taky mrskla s aktovkou do kouta, vzala psa, sla s kamaradkami ven, pak pripadne na krouzek a ukoly jsem si psala a ucila se az tak po seste hodine, nekdy i pozdeji. Ale se mnou se nikdo neucil, takze jsem nebyla zavisla na pomoci rodicu. Neni dulezite, kdy se pripravuje, ale jestli se pripravuje.

Aamanda
Kelišová 5668 příspěvků 17.06.19 13:19

@Hoa Mai rozhodně souhlasím :palec:, jen mi to dřív nedocházelo, že jim to opravdu může takto vyhovovat.

@unuděná píše:
Jop, naše děti jsou taky chytré po mě a krásné po manželovi, sranda, že se vždycky dědí ty nejblbější geny :mrgreen: :mrgreen:
:lol: :lol: :lol:
Uživatel je onlineL23
Stálice 67 příspěvků 17.06.19 13:42

Ja mohu rict akorat zkusenost se svym bratrem. Ja sama jsem chtela mit dobre znamky, zalezelo mi na tom a snazila jsem se. Bratr od druheho stupne ZS na vse kaslal, nenosil ukoly, byl demotivovany, v seste tride mel dve 4 na vysvedceni. Ale jen kvuli pristupu. Nepomahalo nic, nasi s nim nehli, cim vic na nej tlacili, cim vic se mu ucitelky “posmivaly”, tim vic on rezignoval, prijde mi, ze to byl takovy protest, bratr je hodne inteligentni a vadil mu pristup ucitelek. Az sam chtel, tak se to zmenilo, v osme tride se zacal snazit, protoze mel motivaci dostat se na SS. V devate tride mel same jednicky. U predavani maturitniho vysvedceni byl vyznamenan za nejlepsi prospech. V dnesni dobe ma vysokoskolske vzdelani s cervenym diplomem. Ja sama byla na ZS celou dobu premiantka, mam taky magisterske vzdelani, ale rozhodne jsem nestudovla tak uspesne jako bratr. Tim chci rict, ze znamky na vysvedceni na ZS vubec nic nevypovidaji o tom, jak “uspesny” clovek v zivote bude. Vim, ze to je svym zpusobem dost risk, ale popremyslela bych i o tom, jestli na nej naopak spis netlacit. Promluvit s nim, proc mu na skole nezalezi, zda tam neni nejaky problem… a to nejsem zastancem nevychovy.

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama