Režim miminka - od kdy a jak nastavovat

372
30.1.16 19:05

Režim miminka - od kdy a jak nastavovat

Ahoj maminky, chtěla bych se zeptat, od kdy a jak nastavovat režim miminku? Mám pětiměsíční holčičku a tak už jsem nad tím dumala, ale fakt nevím, jak to provést, stále nepravidelně spinká, podle toho kojím… Ne že bych nutně potřebovala nějaký ten režim mít, jen mě to tak napadlo… Díky za tipy :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

20203
30.1.16 19:17

@Klanel Otázkou je, co si představuješ pod pojemem režim. Režim ve smyslu, že by mi dítě chodilo spát, jíst a budilo se v přesně stanovené časy, nemělo ani jedno moje dítě. Režim v tom, že jsme dítěti střídala bdělé a aktivní periody a koupala jsem + ukládala na spaní plus mínus ve stejnou dobu, jsem měla tak nějak hned od začátku, jen se to časem kristalizovalo, ve 3. měsících už to bych to nazvala i systémem.
A samozřejmě s věkem dětí se to všechno upravovalo (délka spaní, počet spaní, počet jídel).
S tím, že první dítě bylo dost nerežimové a druhé dítě je zase poměrně režimové.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
30.1.16 19:21

Od začátku. Režim si dítě tvoří už kolem klidně 3 tího týdne života. Je důležité nastavit krmení, spaní, hru a pravidelné třeba kočárkování. Děti to milují, milují stereotyp. Když ho mají, mají režim a jsou o to klidnější.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10048
30.1.16 19:28

@berry4
Tak pod to se podepisuji. Rekla bych ze rezim jsme mely snad od zacatku a upravoval se podle veku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11133
30.1.16 19:31

Ja nechala deti, at si to kociruji dle svych potreb. obe spaly samy od sebe celou noc od konce sestinedeli a a tak kolem 4m si zavedli jasne casy spani pres den.
rezim jsem nemela jinak nikdy zadny, jeden den ven dopoledne, jeden den odpoledne, jeden den vubec. ani jsem kazdy den nekoupala. bylo jim to sumak, oba usinali v pohode a spali celou noc :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
30.1.16 19:35
@Dice píše:
@berry4
Tak pod to se podepisuji. Rekla bych ze rezim jsme mely snad od zacatku a upravoval se podle veku.

Ano, přesně tak. Mizí potřeba spaní, vzrůstá bdění, ale nic není problém. I to spaní lze ovlivnit-já nechávala, když děcka nechtěly a bránily se hrát a když odpadly, přenesla jsem do postýlky. Odpoledne pravidelně do kočárku a za každého počasí odpolední spaní tam. Bud´ s kočárem po nákupech, nebo postavit kočár na dvůr a mezitím třeba uklidit, uvařit nebo cvičit ;) Dál podle věku. Nikdy nebyl problém v ničem. Nevím, co je to uspávat, mít problém s jídlem a pod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
372
30.1.16 19:47

Režimem myslím zatím jen takové to den/noc… Přesné dodržování časů asi takhle brzy neexistuje…
Zatím stále koupu obden a každý den máme poslední kojení v jinou dobu, tak nevím… A s kočárkem taky nechodím každý den… Jako ve finále asi den/noc umíme rozlišit, večer usíná většinou krásně.. Přes den toho moc nenaspí, většinou semtam půl hodinku…
Tak asi vlastně jakystakys režim máme :), tak to zatím nebudu vyloženě řešit…
Díky :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
769
30.1.16 19:48

Tak z porodnice sel malicky sam do pokojicku,, a rezim jsme meli od zacatku stejny,,, vzbudil se v sest napapal a ja ho pokladala zpet do postylky i kdyz bylo videt od jednoho mesice a vice ze by si chtel hrat dala jsem mu jen napapat a sel spat,,, a vydrzel do pul devate,, dostal svacinku muchlovani taova ta klasika,, a v deset sel spat opet,, v kocarku nebo do postylky kdyz nespal nevadilo ale sel aby mel svuj prostor,, a byl zvykly na ty casy,, pak odpoledni cca 13 hodina,,, a sapl do 16 hodin,, casem az do 17 hodin,, no a v osm sel do postylky at uz po kasi nebo casem kase i mlicko pred spanim,,, no a budil se cca v 1 rano,, ale to jsem v pul roce zarazila :-)) misto mlicka jsem mu nabidla flasku s vodou a vzdy vypil,, a treti noc uz se ani neprobudil :-)) zaprve uz mel zoubky a to jsem fakt nechtela,, no proste neuhnout,, nekdy to trva vzdy k urcitemu veku tyden ale pak 3 mesice klid pak zase trosku je chytrejsi a zkousi,, ale proste delat to sve naucit sve dite umet byt samo a odpocivat,, uprimne syn do 7 let po obede spaval,,, i kdyz prisel ze skole sel se natahnout :-)) je to zvyk,, a taky misim rict velmi hodny zdravy pohodovy chytry,, proste vyrovnany,, ted cekam druhe a urco to zavedu stejne,, zadne drnkani zbytecne na rukou atd,, proste si clovek nesmi nechat rozhasit system babickama atd,, protoze pak place vase dite ne jejich,, ale to je jen tak mimo jinne :-))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20203
30.1.16 19:48
@berry4 píše:
Ano, přesně tak. Mizí potřeba spaní, vzrůstá bdění, ale nic není problém. I to spaní lze ovlivnit-já nechávala, když děcka nechtěly a bránily se hrát a když odpadly, přenesla jsem do postýlky. Odpoledne pravidelně do kočárku a za každého počasí odpolední spaní tam. Bud´ s kočárem po nákupech, nebo postavit kočár na dvůr a mezitím třeba uklidit, uvařit nebo cvičit ;) Dál podle věku. Nikdy nebyl problém v ničem. Nevím, co je to uspávat, mít problém s jídlem a pod.

Nechci ti brát zásluhy zasloužilé matky, ale mě třeba první dítě NIKDY jen tak nevytuhlo. Naopak, čím unavenější byl a je, tím větší fyzická aktivita. Únava ho neutlumuje, naopak startuje.
Mladší dítě naopak nepotřebuje v porovnání s bratrem nějaké extra caviky ohledně usínání, zato v porovnání s ním „hůř“ jí, její brácha co jsem mu dala, to sežral. Genetický materiál stejný, přístup stejný, ale ve spoustě věcí jsou jak den a noc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
917
30.1.16 20:01
@Dice píše:
@berry4
Tak pod to se podepisuji. Rekla bych ze rezim jsme mely snad od zacatku a upravoval se podle veku.

Taktéž souhlasím v pěti měsících už jsme režim měli.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
30.1.16 20:16
@anomisisi píše:
Tak z porodnice sel malicky sam do pokojicku,, a rezim jsme meli od zacatku stejny,,, vzbudil se v sest napapal a ja ho pokladala zpet do postylky i kdyz bylo videt od jednoho mesice a vice ze by si chtel hrat dala jsem mu jen napapat a sel spat,,, a vydrzel do pul devate,, dostal svacinku muchlovani taova ta klasika,, a v deset sel spat opet,, v kocarku nebo do postylky kdyz nespal nevadilo ale sel aby mel svuj prostor,, a byl zvykly na ty casy,, pak odpoledni cca 13 hodina,,, a sapl do 16 hodin,, casem az do 17 hodin,, no a v osm sel do postylky at uz po kasi nebo casem kase i mlicko pred spanim,,, no a budil se cca v 1 rano,, ale to jsem v pul roce zarazila :-)) misto mlicka jsem mu nabidla flasku s vodou a vzdy vypil,, a treti noc uz se ani neprobudil :-)) zaprve uz mel zoubky a to jsem fakt nechtela,, no proste neuhnout,, nekdy to trva vzdy k urcitemu veku tyden ale pak 3 mesice klid pak zase trosku je chytrejsi a zkousi,, ale proste delat to sve naucit sve dite umet byt samo a odpocivat,, uprimne syn do 7 let po obede spaval,,, i kdyz prisel ze skole sel se natahnout :-)) je to zvyk,, a taky misim rict velmi hodny zdravy pohodovy chytry,, proste vyrovnany,, ted cekam druhe a urco to zavedu stejne,, zadne drnkani zbytecne na rukou atd,, proste si clovek nesmi nechat rozhasit system babickama atd,, protoze pak place vase dite ne jejich,, ale to je jen tak mimo jinne :-))

No kurnik, ty jsi teda matka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28884
30.1.16 20:20
@Svistice píše:
Nechci ti brát zásluhy zasloužilé matky, ale mě třeba první dítě NIKDY jen tak nevytuhlo. Naopak, čím unavenější byl a je, tím větší fyzická aktivita. Únava ho neutlumuje, naopak startuje.
Mladší dítě naopak nepotřebuje v porovnání s bratrem nějaké extra caviky ohledně usínání, zato v porovnání s ním „hůř“ jí, její brácha co jsem mu dala, to sežral. Genetický materiál stejný, přístup stejný, ale ve spoustě věcí jsou jak den a noc.

Mě děti taky časem jen tak nevytuhly. :lol: Právě proto jsem to nehrotila a nechala to být u aktivit. Tam vytuhly jistojistě. Prostě odpadaly :mrgreen:
Ovšem ze začátku stačilo zavinutí, nebo pochování, nebo prostě jen nakrmení a opatrné uložení. Prostě jsem hledala potřeby mimina.
Tak určitě je každé dítko jiné, mám to dodnes v paměti, u poslední to byl největší ořech. Paradoxně.
A ted´doslova žárlím na vnučku dcerce-to je prostě předpisové miminko. Já jen předávám letama a praxí zúročené rady a nestačím koukat, jak to všechno funguje.
Já mít 4 té dítě, tak píšu knihu :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20203
30.1.16 20:30

@berry4 Ten můj opravdu nikdy neusnul někde na podlaze u hraček. On se přtáhl a řval a řval, když byl větší, tak lezl nebo chodil, narážel do nábytku, padal, ruce/nohy se mu podlamovaly, ale prostě nelehnul a ty oči nezavřel. Pamatuju, jak už úplně grogy obcházel postýlku, nohy se mu pohlamovaly tak, že se mlátil hlavou o šprycle, já ho položila a on okamžitě zase vstal a zese si dal čumákem o postel, samozřejmě ječel u toho únavou, ale nelehl si ani za zlatý prase. A takhle to šlo třeba čryřicet pět minut, než se nějak vypnu a konečně zalehl a usnul. Čím starší byl, tím dýl trvalo uspávání, protože se tomu spaní uměl vědomně víc bránit a tím víc tu únavu uměl přetransformovat v nějaký pohyb.
Když mi pak dcera někdy v pěti měsících usla jen tak u hraček na zemi, tak jsem čuměla jak puk. S klukem sci-fi.

Edit: Hele, vnučka je ještě malá. Mě ten můj pošuk usínal do třech měsíců předpisově. Pak se naučil otáčet a začalo uspávací tóčo. Takže pokud chceš být škodolibá babí, tak se třeba ještě dočkáš. :lol:

Příspěvek upraven 30.01.16 v 20:32

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24102
30.1.16 20:31

@Klanel režim…no to je široký pojem. Jako první stanovený pevnější čas bylo koupání, to jsem se snažila u obou směřovat už od příchodu domů, další režim jsem zaváděla až s příkrmy - oběd v určitý čas a následně spaní po obědě, ale oboje vysledované podle potřeb mimina ne podle mých

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29476
31.1.16 09:45

U nás dvě mladší děti neměly režim, nešlo to, vše se muselo podřídit starším dětem, u třetího dítěte hlavně prvňákovi, pro kterého bylo nutno chodit do školy a odvádět na kroužky. Taky nebyl problém nikdy s ničím. Nejmenší má rok a je „šťastné dítě“,jak ji nazývají příbuzní a přátelé, je pořád spokojená, usměvavá, téměř nebrečí a hlavně schopná přizpůsobit se čemukoliv. Usíná večer sama v postýlce v přibližně stejnou dobu(plus minus hodina).

Jistý režim má v jídle od začátku přikrmování, ale třeba nekoupu každý den(tak jednou za dva až tři dny).Spí dobře okoupaná i neokoupaná(od miminka, narodila se v lednu, nekoupu každý den od začátku).Jinak vše děláme, jak to vyjde, snažím se vysledovat její potřeby, spí buď doma nebo v kočárku, ale nebudím, přizpůsobím si to podle situace, jak to potřebuji, kam ji dám spát.

U hraček klidně odpadne taky, třeba teď, já i ona máme zánět průdušek, nemrzne, jí by nevadilo spát venku v kočárku(je astmatička, zánět má chronický, kdežto já vyjímečný, akutní),ale já tam s ní nemocná nepůjdu, postavit kočár nemám kam.

Když na jaře nebo v létě chci zůstat se staršími dětmi déle venku, tak prostě zůstanu, neřeším :nevim: Jen s sebou nabalím jídlo podle potřeby a zvyklostí, hračky i pro malou. Tříletá je nastavená tak, že chodí od malinka brzy spát, když jsme chtěli v létě někam jet, jeli jsme.Jen jsme spící dítě přenesli z auta do postele :D

Co se snažím dodržovat, tak společné obědy a večeře, pravidelné jídlo, doma se jí u stolu.

U nás mělo SVUJ režim jen první dítě, tam jsem se snažila o jistou pravidelnost, podle jeho potřeb. A paradoxně ono mělo největší problém s tím, když něco najednou muselo být jinak - nákup, vyřizování po úřadech, návštěva lékaře v dobu, kdy je třeba zvyklý spát(s naší doktorkou se v tomto moc diskutovat nedá, nemá volné poradny od do, jak někteří jiný lékaři, každému dá přesný čas v přesně určených hodinách, má ještě kardiologii),moje nemoc a nemožnost jít s ním ven podle toho, jak je ON zvyklý.

Moje mladší děti jsou schopny přizpůsobit se i takové situaci, že je starší vzbudí svou hrou pár minut po usnutí. Nejsou protivné, fungují dál, nijak to nenaruší večerní usínání nebo odpolední program, maximálně odpadnou někde později. Když byly miminka, spaly jak špalky i za přímého ruchu, zhruba od půlroku je už halasení budí, to je jasné, ale žádné následky v podobě rozmrzelého dítěte celé odpoledne. Stejně tak když někdo v domě něco opravuje nebo venku na ulici, neřeším a nejsem na nervy z toho, že batole má právě spát. Buď je unavené a bude spát nebo bude spát jindy :D

Zakladatelko, záleží to na Tobě, ale z mých zkušeností není režim u kojence nutný k tomu, aby dítě bylo šťastné a spokojené. Ten přijde časem, jak dítě dorůstá, pravidelně jí, méně a pravidelně spí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama