Říkat pravdu, i když je to nevýhodné?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
29.10.21 07:55

Říkat pravdu, i když je to nevýhodné?

Přemýšlím na některými situacemi a napadlo mě se zeptat, jak to vidí ostatní. Otázka zní, říkáte pravdu, i když víte, že vás to znevýhodní?

Např. situace, že sháníte pronájem bytu, narazíte na pro vaši rodinu perfektní nabídku (dítě to bude mít pár minut do školy, dobrá cena, atd.) a zeptají se vás, zda to plánujete dlouhodobě. Vy víte, že tak na rok, protože pak se buď stěhujete nebo dostavíte svoje, atd. Řeknete to těm lidem, i když víte, že pak ten byt určitě nedostanete?

Nebo třeba při pohovoru v práci. Podobná situace, shání někoho dlouhodobě, vy víte, že potřebujete práci jen na 10 měsíců, pak odcházíte do jiného města. Budete upřímní, i když už předem víte, že tím budete tratit a ta práce vaše nebude?

Nebo otěhotníte a víte, že prakticky by se hodilo to oznámit co nejdříve. Vy ale máte obavy, že to oznámíte, ono to nevyjde a celá firma tak bude vědět, že jste potratila, plus navíc, že rodinu do budoucna plánujete.

Zkrátka, kde je ta hranice, kdy je přijatelné před cizími lidmi mlčet, mlžit či neříct pravdu, protože pro vás a vaši rodinu je to výhodnější?

Díky všem za názory :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2176
29.10.21 08:18

U všech tří možností bych já osobně mlžila :oops: :think: Říkám si, že nájmů je málo, takže majitel by neměl problém sehnat náhradu, navíc je tam ta 3. měsíční výpovědní doba a v zaměstnání to samé. Nebo alespoň já nedělala žádné, kde by byly potřeba nějaké extra znalosti. Co jsem sama zažila, kdy třeba v té práci (mé první) jsem byla jen využita na přechodnou dobu, kdy mi byla slíbena dlouhodobá spolupráce :lol:, tak už na ostatní neberu ohledy a dělám tak, jak je výhodné pro mě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2176
29.10.21 08:21

Jinak všechny tři uvedené situace jsem musela řešit a zvýhodnila sebe. :roll: :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
29.10.21 08:31
@Terezxx píše:
Jinak všechny tři uvedené situace jsem musela řešit a zvýhodnila sebe. :roll: :nevim:

Děkuju za upřímnou odpověď. Já právě teď podobnou situaci řeším, také mám chuť zvýhodnit sebe, ale nejsem si jistá…

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
18673
29.10.21 08:37

Tak mluvit pravdu, když je to snadý fakt není žádná zásluha, že.

V případě že chceš lhát na přímou otázku, tak chceš alepsoň neubližovat, pokud tedy máš se lhaním morální problém.

Když neřekneš že jsi těhotná hned, tak neublížíš nikomu. Když zalžeš pronajímateli, tak z toho pak bude mrzutý, že zase musí shánět nájemníky, na druhou stranu o rok později to může pronajmout za větší peníze.

Lhát při pohovoru záleží na tom, na jaké místo se hlásíš - pokud na pozici která nevyžaduje větší zacvičení a kde je člověka snané nahradit, tak lhaním opět způsobíš mrzení, ne větší škody. Pokud se hlásíš na nějakou zodpovědnější pozici, tak tím nadřízeným způsobiš celkem významné problémy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26137
29.10.21 08:38

Zvýhodnila bych sebe. Něco se může pokazit a třeba jiná práce/ bydlení nevyjde, tak se toto může hodit. Nebo sem zažila i opačný scénář, že jsem opravdu plánovala třeba ten dlouhodobější pronájem a za 3 měsíce po nastěhování se mi objevila nabidka co se neodmítá a vzala sem ji, sice sem se cítila blbě vůči pronajímateli, ale což, to je život, s tím ty lidi musí počítat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
180
29.10.21 08:44

S tím čerstvým těhotenstvím mi to přijde jeste trochu jiná kategorie, tam bych vůbec neměla špatne svědomí a myslím, ze je i všeobecně přijímané, ze se oznamuje až po prvním trimestru.
Ani to ostatní mi nepřijde nějak strašný podraz, nájem i pracovní poměr jsou upraveny smluvně, i jejich případné předčasne ukončení, takže obě strany vedi do čeho jdou. a i kdyby clovek s čistým svědomím slíbil, ze chce zůstat dlouhodobe, mohou nastat nečekane změny.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10772
29.10.21 08:44

Všechny 3 možnosti se můžou změnit úplně stejně ze dne na den. Takže nevidím důvod, proč to rovnou říkat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1195
29.10.21 08:46

Tak ja ziju predevsim sama se sebou, na cely zivot tak proc bych se mela chovat tak aby spokojeni byli ostatni??? Co je mi do ciziho cloveka co bude muset hledat dalsi najemniky?? To se prece me netyka?? Ode me bude mit penize, ja kde bydlet-o to prece jde ne?? Jako nerikam byt zakerna a zla ale spokojena mam byt ja, ne predevsim ale hlavne! Dle toho se zaridim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2600
29.10.21 08:47
@Anonymní píše:
Přemýšlím na některými situacemi a napadlo mě se zeptat, jak to vidí ostatní. Otázka zní, říkáte pravdu, i když víte, že vás to znevýhodní?

Např. situace, že sháníte pronájem bytu, narazíte na pro vaši rodinu perfektní nabídku (dítě to bude mít pár minut do školy, dobrá cena, atd.) a zeptají se vás, zda to plánujete dlouhodobě. Vy víte, že tak na rok, protože pak se buď stěhujete nebo dostavíte svoje, atd. Řeknete to těm lidem, i když víte, že pak ten byt určitě nedostanete?

Nebo třeba při pohovoru v práci. Podobná situace, shání někoho dlouhodobě, vy víte, že potřebujete práci jen na 10 měsíců, pak odcházíte do jiného města. Budete upřímní, i když už předem víte, že tím budete tratit a ta práce vaše nebude?

Nebo otěhotníte a víte, že prakticky by se hodilo to oznámit co nejdříve. Vy ale máte obavy, že to oznámíte, ono to nevyjde a celá firma tak bude vědět, že jste potratila, plus navíc, že rodinu do budoucna plánujete.

Zkrátka, kde je ta hranice, kdy je přijatelné před cizími lidmi mlčet, mlžit či neříct pravdu, protože pro vás a vaši rodinu je to výhodnější?

Díky všem za názory :mavam:

Ale to jsou plány a ne fakta… Vždyť je tolik okolností, které to mohou ovlivnit, že opravdu s jistotou nemůžeš slíbit, že to tak bude…
Takže z mého pohledu, pokud ostatní neseznámíš se svými plány, není to lhaní…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1063
29.10.21 08:52

Jednala bych ve svůj prospěch nebo alespoň mlžila, protože druhá strana by většinou taky neměla slitování. Například z práce vás klidně vylejou ve zkusebce z malicherneho důvodu. Fluktuace je běžná věc. Nejblbejsi mi to přijde vůči tomu pronajímateli, ale i tak. Když bude pronajímatel za rok potřebovat byt pro rodinného příslušníka, taky klidně neprodlouzi, i když slíbil. Navic, jak píše někdo nade mnou, podmínky jsou v nájemní smlouvě a tím se řídí obě strany, ne nějakými sliby a plány.

Příspěvek upraven 29.10.21 v 08:55

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4961
29.10.21 08:53

Tak ono dost často i u toho dostavění a stěhování do vlastního ty plány nevyjdou načas, takže bych asi minimálně nadsadila, že tak 2-3 roky a pak se uvidí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1664
29.10.21 08:57

Opravdu se snažím nelhat, ale rozhodně bych nesháněla byt s tím, že se sama znevýhodním. Tedy jo, v tomto případě bych mlčela a na přímou otázku odpověděla, že život nikdy neví, co přinese (což je mimochodem pravda, co to je vůbec za otázky :D)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28
29.10.21 09:05

Záleží na tom, jestli ti to bude vadit, nebo ne. Pokud ti nevadí mlžit, nebo se zvýhodnit, a řekneš opak, a není to na tobě poznat, tak ti to zbaští i s navijákem.
Existují lidé, co by řekli na rovinu, jak se věci mají, a možná pak doufají že právě toto jim přinese nejlepší řešení.
Někteří lžou jak se dá a říkají vše tak, jak je to pro ně nejvýhodnější.

Takže každý je jiný.
Můžeš jim vysvětlit, že nevíš jak dlouho budeš v pronájmu, že plány se vždycky mění, ale momentálně chceš bydlet v jejich nemovitosti. Když to okecáš
tak, že neodpovíš na jejich konkrétní otázku, tak z toho můžeš vybruslit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7154
29.10.21 09:08

Byt bych klidně mlžila, dnes není problém sehnat obratem nájemníka, stačí říct cca 2-3 měsíce předem, že se budeš stěhovat a do měsíce to mají obsazeno.
Těhotenství bych taky neřekla, nikdy jsem neříkala dřív než po 12 tt, ten začátek je nejistý.
Jediné, s čím bych měla trochu problém, by byla ta práce. Záleží, na jaké pozici, ale když tě třeba někdo zaučuje, občas do tebe nasype i nějaké prachy na zaškolení a tak, tam by mi to jako podraz přišlo. Hodně by záleželo na tom, jaký typ práce to je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat