Risk, nebo jistota? Finance na rodičovské

Anonymní
19.4.20 06:24

Risk nebo jistota? Finance na rodičovské

Ahoj všem…
vím, že to za mě nikdo nerozhodne, ale jiný názor by se vcelku hodil.

Zkusím stručně a srozumitelně.
Moc jsme s manželem chtěli baráček (snem je hlavně zahrada), bohužel jsme na něj finančně nedosáhli a tak jsem koupili byt. Pěkný byt, veliký, atypický, není v paneláku, ale starší vile, ale je zde hodně práce. Hlavní rekonstrukce jsou de facto hotové, ale chybí dodělat šatna, chybí nábytek, hodila by se nová kuchyňská deska, nová sanita atd… práce tu je a bude ještě pár let asi dost… ale pracujeme na tom a už jsme dost udělali a stále děláme.
Já jsem těhotná, mimčo jsme plánovali, má se narodit v červenci. Pokojík zatím neděláme, bude s námi v ložnici…nábytek a vybavení pro mimčo vcelku máme.
Jsme dost akční, často jezdíme po výletech, máme rádi cestování, máme psa a od jara do podzimu se snažíme být spíše v přírodě co to jde. Nemáme televizi a doma trávíme čas spíš proto, že „musíme“(práce na bytě) a chodíme tam přespat :-D. V bytě nás to prostě fakt nebaví!!
Manžel pracuje ve státní správě na stabilním místě, já ve firmě klasická administrativa a pokud to půjde, mám domluveno, že bych mohla pracovat i při mateřské/rodičovské (home office mám již od dubna kvůli těhotenství a nouzovému stavu).
V tuto chvíli - oba pracující- nám měsíčně zbývá (po zaplacení všech nutných výdajů) nějakých 13-16tisíc… posíláme to na spoření, ale nijak extra se neomezujeme. Když někam chceme jet, tak jedeme. Já si koupím co potřebuji/chci na sebe, do bytu nebo jen tak pro radost. Na mateřské se nám to (ASI) moc nezmění - mám vcelku pěkný plat a zatím pracuji, tak počítám, že to klesne o 2-3 tisíce. Rodičovská vychází od 12/2020 -plánuji na 2,5 roku na 10tis., tam už to bude trošku znát.

Teď to hlavní ( :lol: ) nabídla se nám možnost odkoupit zahradu. V zahrádkářské kolonii nedaleko. Jezdí tam MHD- 15minut, autem je to asi 5 minut, pěšky přes les procházkou nějakých 6,5KM (což pro mě není dálka-denně chodím cca 8-10km se psem)…takže lokalita super. Zahrada je vcelku pěkná i dostatečně velká, je tam chatka, studna, elektřina, na slunném místě… ale.. za koupi + daň + nutné počáteční investice (plot, čerpadlo do studny a WC) bychom dali de facto veškeré naše úspory - zbylo by nám na účtu nějakých 100tis. + měsíčně bychom platili 4,5 tisíce - což není vůbec malá částka. Ale měli bychom tu naší zahradu - ten náš koutek kam s mimčem a se psem vyrazit a moct tam být celý den, opékat buřty, malá by tam měla bazének, pískoviště a my s manželem odpočinek a zázemí a pes prostor pro vyvenčení a hlídání :lol:
Kdybych nešla na rodičovskou tak bychom vůbec neváhali… ale jdu… a bude to první mimčo a já vůbec nevím jak budeme vycházet na rodičovské… kdybychom to vzali, tak nám po zplacení všeho nutného (a budeme muset nad rozpočtem přemýšlet) zbudou cca 4tis (s tím, že do toho nepočítám manželovo odměny co občas mívá a svojí home office práci, protože nevím, zda to s malou půjde pracovat nebo ne)…Takže to jsou 4 tisíce(minimálně)…asi si nebudeme moct dovolit vše co do teď, budeme se muset snažit „šetřit“ abychom dál mohli dělat na bytě a i ta zahrada nějaké ty peníze spolkne to já vím (kytky, okrasy, nějaké zútulnění atd..). Já vůbec netuším, zda je to při rodičovské „dostatečné“?? :think:
Kdybychom zahradu nebrali bude nám zbývat nějakých 8,5 (minimálně).

Další dost důležitý aspekt je auto. Máme teď půjčené staré (opravdu hooodně staré) auto od mého taťky. Měli jsme ho mít do října, když tomu autu končí technická a taťka už to chtěl dát ze světa a my si chtěli koupit nové… takhle bychom peníze na nové auto dali do zahrady a tohle bychom museli protáhnout ještě technickou a jezdit s ním aspoň ještě minimálně 2 roky- ale je to hrozná „šunka“ :D - jako jezdí, ale z estetického hlediska teda děsný :lol:.

uff… už se blížím na konec…
a teď dilema…
možnost číslo 1… být v bytě bez zahrady, kterou si jsme si moc přáli, mít „dostatek“ peněz, koupit si fungl nové auto, moct jezdit na dovolené, výlety, vyloženě se neomezovat a šetřit - tedy mít takovou tu jistou a finanční polštář pod zadkem?? Otázka je.. půjde s malým mimčem/dítětem pořád někam jezdit abychom nebyli pořád zavřené v bytě? Mě v tomhle ten byt dost vadí - od jara do podzimu tu celkem „trpím“ a zahradu teda dost všem závidím :?.
možnost číslo 2… koupit tu zahradu. Mít od jara do podzimu vyžití - místo kde můžu „vypustit“ dítě i psa, posedět, něco vypěstovat, opéct buřtíky, trávit tam čas kdy manžel bude v práci, ale mít „napnutý“ rozpočet, už tak extra nejezdit na výlety, jezdit ve starém autě a nové auto v nedohlednu a celkově se finančně omezit?? i v nákupech věcí do bytu/zahradu/ pro sebe/ pro mimčo?
(Kdyby to jo nešlo, tak by ta zahrada šla příští rok prodat nebo asi i pronajmout - zahrad je tu nedostatek a zájem o ně je tu vcelku veliký)

My už fakt vůbec nevíme, probíráme to horem dolem už několik dní - už se musíme rozhodnout - jsou tam i jiní zájemci, už jsme z toho jaloví - obě varianty mají pro a proti a ať vybereme jakou koliv tak nás bude mrzet, že tu druhou budeme „zatracovat“.

Vůbec netušíme co obnáší malé dítko, co obnáší rodičovská/mateřská… :nevim:
Budeme raději za možnost s mimčem/malý dítětem mít svůj klid na vlastní zahradě a stejně nebudeme chtít nikam jezdit a za co extra utrácet nebo nám bude chybět cestování a život v tom našem najetém standartu?? :think:
Zahradu si moc přejeme, jen nevíme, jak to finančně na té rodičovské bude, jestli jsou ty peníze co nám zbudou dostačující na normální život, jestli nám nebude vadit že nebudeme cestovat… :roll: :roll:.

Moc a moc děkuji všem, co dočetli až sem a pokud se někdo z Vás k nějaké z možných variant spíš kloní, nebo má nějaký postřeh z vlastního života na mateřské/rodičovské tak za něj budu moc ráda… oceňujete zahradu nadevše?? i nad komfort nebo raději „trpíte“ v bytě a žijete výlety o víkendech a máte rádi pocit, že si můžete finančně „dovolovat“?? :think: děkuji moc.

Anonymní z důvodu financí + nikdo z rodiny neví, že zahradu chceme kupovat. Děkuji za pochopení. :mavam: Hezkou neděli všem… :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6772
19.4.20 06:42

Za mě je zahrada super. Pro lidi co bydlí v bytě rozhodně.

S malým dítětem to nesmírně oceníš. Budeš to mít zabezpečené a budeš moct s klidným srdcem dítě vypustit a dát si kávu a to je obrovská výhoda. Na dovolené bys za ním musela pořád lítat a hlídat. Oproti zahradě rozdíl.
Zahrada je fajn na rodiná setkání, hlavně pokud je tam víc dětí :mrgreen: to je pak v bytě na hlavu.
Máme jako rodina zahrad víc (vedle sebe a nad sebou několik pozemků) a je to super. Hlavně pro děti. Žijeme v Brně a tady vypustit dítě na trávu aniž by narazilo na ho*no nebo injekční stříkačku je zázrak…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3933
19.4.20 06:42

K autu - záleží, jaké budes mít dítě, my když jeden i do vedlejšího většího města, musíme dávat kinedryl a prostě už teď moc daleko necestujeme
Zahrada - také bychom chtěli, ale u nás moc v nabídce nejsou a ještě se to teď zhorší, kdyby byla, tak ji hned berem a klidně si vezmem hypoteku, syn uz si navymyslel, ze tam chve trampolinu, domecek atd., ale zahrada nikde :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3571
19.4.20 07:00

Ahoj zakladatelko, já osobně bych určitě šla do zahrady i přes všechny obavy a strachy, co popisuješ bych to prostě „riskla“… z toho, co píšeš o věcech přemýšlíš, pracujete, umíte s penězi vyjít, nejste zadlužení… my máme dům se zahradou a na dítě je to prostě ideál, moji rodiče měli dům bez zahrady, ale zahradu v kolonii, sice přes kus města, ale v pohodě se tam dalo dojít, dojet autobusem, auto měli, ale paradoxně většinu času v garáži, tím bych chtěla poukázat na tu starost s vaším autem, že pro vás asi taky není priorita když píšeš že preferuješ přirodu a hodně chodíš… jako jasně, riziko to je, ale nemaluj čerty dopředu, problémy řeš, až když přijdou… je vidět, že máš rozmyšleno, že zahradu případně můžete prodat nebo pronajmout, fakt bych se toho asi tolik nebála…
No, jak to chodí na rodičáku… to víš, že ty peníze nejsou žádná hitparáda, ale dá se to. Já jsem hodně spořivá, i tam, kde bych třeba nemusela (manžel vydělavá hodně a určitě by mi popřál)… ale fakt není potřeba mít vše nové a jíst denně v restauracích, na miminko si určitě pár nových a třeba i dražších kousků kup, ale jinak je to zbytečné, hodně se toho nechá „otočit“ na různých bazárcích, dostaneš od kamarádek, určitě se domluv v rodině, co by sis na miminko přála, ať se pak „neraduješ“ z třetí červené vaničky, nenakupuj bez rozmyslu, dnes se na nic nestojí fronty, nejdřív si vyzkoušej, zda to nebo tamto opravdu potřebuješ a pak kup (u mě byla nejblbější investice ohříváček - fakt jsem ho musela mít dřív než se malá narodila a vůbec se mi neosvědčil, měla jsem si zkusit nejprve život bez něj ) :mrgreen: ) také počkej, jaké dítko bude, co bude vyžadovat a co se mu bude líbit, kamarádka takhle nutně potřebovala kolotoč nad postýlku a chlapeček se ho div nebál :-)
na zahradě, pokud bude aspoň trochu užitková si můžete pěstovat mrkev, okurky, brambory… co já vím, třeba i jablka… jahody, prostě, co Tě napadne… my tohle máme od rodičů a je to lepší a levnější, jak z obchodu…
Já kdybych se rozhodovala tak, jak vy, šla bych stopro do zahrady.
Moc držím palce ať se rozhodnete dobře a ke spokojenosti všech :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10801
19.4.20 07:04

Taky jsme měli šílený auto než se malá narodila, nám stačilo, ale jelikož sme často jezdili k babičce atd.tak sem řekla že chci něco bezpečnějšího. Zvlášť když chcete jezdit hodně na výlety.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
722
19.4.20 07:27

My bydlíme v domě se zahradou a od doby co mám děti bych neměnila. My jsme se s manželem jednak shodli, že vláčet miminka všude možně je pro nás spíš otrava, takže pořádně vyletit jsme začali až když kluci byli samostatní (netáhame kočár, příkrmy, plinky). Na zahradě mají vše a já i moje kamarádky z bytů to moc ocenily. Děti si hrály, bylo tu zázemí ( nemusely na návštěvy moc věcí tahat) a my si odpočinuly a popovídaly. Vypadá to, že finančně na tom nejste nijak zlé, šla bych do toho zvlášť pokud nemáte babičky apod se zahradou blízko. Věčně se tahat po hřištích taky není hitparáda.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18479
19.4.20 07:37

My jsme taky v bytě. My ale raději bezpečné auto a výlety než být stále na jednom místě. Ale je fakt že za panelakem máme kousek les i park a představa pěstování, sekání, prace na zahradě nás spíš děsí a otravuje. My chceme mít ve volnu volno. Ale z tvého popisu, vy to máte obráceně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
643
19.4.20 07:40

Určitě bych volila zahradu. My zahradu máme a je to k nezaplacení. Teď když máme malé dítě, oceňuji to ještě víc. Nesmíš myslet na ty nejhorší scénáře co by mohlo být. Na mimčo bych nekupovala žádný extra drahé věci, oblečení kup od nějaké maminky (stejně z toho brzy vyroste a dost tím ušetříš), nekupuj pro miminko žádné zbytečnosti (jak už tady někdo psal, u nás kolotoč nad postýlku taky absolutně vyhozené peníze, to samé ohřívačka lahví, hnízdečko do postýlky taky u nás nefungovalo,…), Pořiď opravdu jen to nejnutnější, malé miminko toho až tak tolik nepotřebuje. Na výlety bych s malým miminkem určitě nejezdila, ale na zahradu bych určitě chodila na jaře a v létě klidně každý den. Výlety si užijete až bude větší a do té doby si myslím že zvládnete pořídit i to auto. Takže za mě zahrada jasná volba :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
887
19.4.20 07:46

My bydlíme v bytě v Praze a máme chatu s obrovskou zahradou, ale dál od bydliště než ty. Když jsem byla bezdětná tak jsem to jako nějaké plus neviděla, ale na rodičovské dovolené jsem hodně rychle změnila názor. V současné době „vypustíme“ ráno tříleté dítě na zahradu a večer ho nahanime dovnitř spát. A největší plus je sezónní ovoce a zelenina, když si kluk trhá třešně přímo ze stromu. Má tady svoje pískoviště, houpačku, klouzacku, odrážedlo a v podstatě si už vystačí sám. Včera se mnou myl auto, pak ho s manželem přezuli. Jen počítej s tím, že je to hodně práce a výlety se omezí s časových důvodů
Jo a mimochodem včera večer byly i buřty. Hlavně v současné době je to super, protože kluk doma nechce chodit ven, když nejdeme na hřiště, do Lidlu ani mezi lidi. Jo a ten Home Office praktikují teď s tříletým a je to fakt očistec, takže si to moc narůžovo nemaluj

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
704
19.4.20 07:48

Chválím jak umíte vyjít s penězi :palec: Podle toho co píšeš tu zahradu fakt potřebujete :D hlavně pak s dítětem. Na rodičovské se musí uskromnit většina rodin, vám navíc budou nějaké peníze zbývat a možná nějaké přibudou pokud budeš pracovat, takže to je o. k. Akorát bych zapřemýšlela nad tím autem - nemusíte kupovat fungl nový, ale rozhodně bych pořídila něco bezpečnějšího v čem se nebudu bát jet s mimčem třeba k doktorovi. Pokud auto vyloženě nepotřebujete, jakože si všude dojedete MHDčkem, tak bych starosti s autem asi odložila

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4319
19.4.20 07:58

Ja bych do te zahrady asi sla, jen me překvapuje, ze i po koupi tam jsou tak vysoke mesicni naklady - za co, proboha? To by me jedine brzdilo, ze kdyby bylo financne spatne, nejde to nejak orezat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3390
19.4.20 08:14

Určitě bych šla do zahrady. S dítětem je to obrovská výhoda a teď v době koronarovirove jsem díky ni nepřišla o rozum. Malou tam vypustim, jsme celý den na vzduchu a nepotkáme ani živáčka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3688
19.4.20 08:20

Já bych na Vašem místě volila zahradu. My jsme v bytě 3+1,jame oba městský, tolik nám to nevadí ale teď v karantene hrůza. Chtěli jsme na jaře koupit pozemek na chatku např to je teď pasé. Každopádně s dítětem to rozhodně oceníte. My třeba vyletujeme i s dítětem (teď už máme druhý), ale ten komfort je jinde… Starší byl teda veselej vzornak, tak se to dalo, ale kočárek se všude nedá, leccos si musíte odpustit… Na dobu rodicak myslím že budete stejnak většinu času na zahradě. Pokud ji nechcete jen jako relax, tak k tomu pripocitej domácí plodiny, to taky v rozpočtu udělá rozdíl… Jinak já od půl roku staršího pracovala na 20 hod týdne (z domova nebo jsem ho měla s sebou v kanceláři) ale to nenaplanujes. Bylo to zlatý dítě, co v noci spalo a ve dne mu stačilo být se mnou v jedný místnosti. Druhej (mají rozdíl 22 měsíců, mladší má skoro 5 měsíců) je větší mamanek, ještě občas něco udělám ale to jen když oba dva spí přes den max deset hod týdne. Tajze plán pracovat je fajn, ale nedá se na to spolehnout. Já mám obě děti vcelku hodné ale i tak to už dá zabrat. Je dobré že s tím v rozpočtu nepočítáš.

Z manzelovych odměn a tvého případného přivýdělku bych davala vše stranou, z půlky na rezervu a z půlky na zábavu, dovolené atp…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13289
19.4.20 08:33

Já chci taky zahradu! Bohužel jsem jediná v rodině.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1982
19.4.20 08:37

My jsme s manželem taky akční. Každý víkend výlet, přes týden procházky okolo. Proto jsme kupovali byt, nechceme být uvázaní u domu/zahrady. Taky si rádi dopřejeme (na výletě restaurace, dobrůtky pro děti), nechceme se omezovat a „tahat řízky v chlebu k obědu“. S dětmi jezdíme na výlety už od miminek, v tomhle je kočárek super. Jestli koupíte zahradu nějaké výlety pro vás končí nebo jen minimálně. Budete pracovat na bytě a pak honem šup starat se o zahradu. To bych si radši za ušetřené peníze jezdila na celé víkendy pryč a zamluvila si chaty se zahradou. Líbí se mi prozkoumávat nové místa. I když už za ty roky máme topovky kam se rádi vracíme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat