Rizikové těhotenství a nárok na MD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Enika1
Povídálka 13 příspěvků 13.05.19 06:21
Rizikové těhotenství a nárok na MD

Zdravím, potřebuji radu. Rok jsem pracovala v jedné firmě a pak jsem dne 5.11.2018 nastoupila do nové práce. Smlouvu mám na neurčito a čekáme miminko a dne 12.4 2019 jsem nastoupila na rizikovém těhotenství. Budu mít nárok na mateřskou a kdy si mám napsat o nástup 8 týdnů ( 3.6) nebo 6tydnu(17.6) a počítá se marodeni do odpracovaný dnů? Děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Tarjei
Závislačka 4809 příspěvků 13.05.19 06:41

To mas fuk jestli pujdes 6 nebo 8 tydnu pred porodem, dobu ppm tím nezmenis…a stejne je to dle lekare, jak ten to napíše, oni si do toho moc kecat nenechaj… tyjo ale jestli mas narok nevim, on nekdo tady vedet bude..tam je nejakych 280 dni odpracovanych tuším ale nevim k jakymu datu..

Michaela2495
Kecalka 231 příspěvků 13.05.19 06:51

Musíš mít odpracovaných 280 dní za rok a je jedno jestli je to u jedné firmy nebo u více dohromady, já tenkrát nastoupila do zaměstnání v půlce března, na rizikové jsem nastoupila hned jak jsem otěhotněla, tudíž na začátku prosince. Tím pádem jsem 280 dní neměla, ale naštěstí se nepočítá s reálně odpracovanými dny, ale se dny, kdy jsi pořád zaměstnána. V červnu jsem normálně dostala mateřskou ;)

mau-mau
Závislačka 3792 příspěvků 13.05.19 07:05

@Enika1 s těmito daty jsi v pohodě. Nárok si zvol sama, oba vychází. Výhodněji finančně vychází jít až 6 týdnů před porodem. Bereš déle o 2 týdny nemocenské i tu následnou mateřskou. :palec:

Enika1
Povídálka 13 příspěvků 13.05.19 07:05
@Michaela2495 píše:
Musíš mít odpracovaných 280 dní za rok a je jedno jestli je to u jedné firmy nebo u více dohromady, já tenkrát nastoupila do zaměstnání v půlce března, na rizikové jsem nastoupila hned jak jsem otěhotněla, tudíž na začátku prosince. Tím pádem jsem 280 dní neměla, ale naštěstí se nepočítá s reálně odpracovanými dny, ale se dny, kdy jsi pořád zaměstnána. V červnu jsem normálně dostala mateřskou ;)

No 270 dní mám splněno, ale co těch 180 dní ochranné lhůty. V tom nějak plavu. V nové práci mám odpracováno 158 dní nez jsem šla v dubnu do špitálu na rizikové a termín porodu je 29.7.

mau-mau
Závislačka 3792 příspěvků 13.05.19 07:07
@Enika1 píše:
No 270 dní mám splněno, ale co těch 180 dní ochranné lhůty. V tom nějak plavu. V nové práci mám odpracováno 158 dní nez jsem šla v dubnu do špitálu na rizikové a termín porodu je 29.7.

Ochranná lhůta 180 dní se týká jen těch, jejichž pracovní poměr skončil. Tvůj trvá :palec:

prceek55
Zasloužilá kecalka 543 příspěvků 13.05.19 07:12

@Enika1 já mám termín porodu 28.7. a už mám papír od doktorky na mateřskou ( jdu 8 týdnu před porodem) a mám to k 2.6.2019 ( to je nedele) tudíž 31.5.2019 jdu naposledy do práce a jelikož ty jsi den po mně tak to máš toho 3.6 je na tobě jestli půjdeš tech 8 nebo 6 týdnů, stejně ti to musí napsat doktor.. dohodni se s ním, to budeš mít nejlepší :)

Enika1
Povídálka 13 příspěvků 13.05.19 07:13
@mau-mau píše:
@Enika1 s těmito daty jsi v pohodě. Nárok si zvol sama, oba vychází. Výhodněji finančně vychází jít až 6 týdnů před porodem. Bereš déle o 2 týdny nemocenské i tu následnou mateřskou. :palec:

Děkuji a ta lhůta 180 dní? Mám odpracováno 158 dní v novém zaměstnání a nevím, když nyní marodím se to taky započítáva.

Enika1
Povídálka 13 příspěvků 13.05.19 07:19
@prceek55 píše:
@Enika1 já mám termín porodu 28.7. a už mám papír od doktorky na mateřskou ( jdu 8 týdnu před porodem) a mám to k 2.6.2019 ( to je nedele) tudíž 31.5.2019 jdu naposledy do práce a jelikož ty jsi den po mně tak to máš toho 3.6 je na tobě jestli půjdeš tech 8 nebo 6 týdnů, stejně ti to musí napsat doktor.. dohodni se s ním, to budeš mít nejlepší :)

No já budu určitě na rizikovém až do konce. Jelikož jsem musela podstoupit Cerklaz a jsem ve 29tt to je hodně brzo, tak to vidím na 6 týdnů před porodem. Tedy 17.6.Dekuji za rady.

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 66145 příspěvků 13.05.19 07:58

@Tarjei Neni, termin nastupu na ppm urcuje pojistenka a nikoliv lekar.

P4ja
Echt Kelišová 9125 příspěvků 13.05.19 08:07
@Enika1 píše:
Děkuji a ta lhůta 180 dní? Mám odpracováno 158 dní v novém zaměstnání a nevím, když nyní marodím se to taky započítáva.

Tebe se ochranná lhůta netýká. Ta je pro nezaměstnané nebo nemocensky nepojištěne v době nástupu na PPM. Pro tebe je důležité to, že máš odpracováno/pojištěno 270 dnů v předchozích dvou letech. A ano marodeni se započítává, když jsi zaměstnaná. Jiné by to bylo, kdyby ti v průběhu PN skončil pracovní poměr. Ale ty to tak nemáš.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.19 08:17

Chtěla bych se také zeptat. Jsem na rizikovým, před otěhotněním jsem přišla o práci. Odpracovaných 280 dní nemám. A pořád slyším od rodiny, že mateřskou může pobírat otec, když jsme manželé. On chce samozřejmě normálně pracovat a nekx ejsem četla, že nastoupí na mateřskou třeba jen na týden, aby jsme měli nárok na mateřskou. Můžu se prosím zeptat jak to je? Jestli o tom někdo neví víc? A nechci slyšet, že jsem si měla nejdřív odpracovat rok a podobně. Já jsem s tou prácí počítala a poslední den zkušební doby mě vyhodili (za nadbytecnost)

P4ja
Echt Kelišová 9125 příspěvků 13.05.19 08:56
@Anonymní píše:
Chtěla bych se také zeptat. Jsem na rizikovým, před otěhotněním jsem přišla o práci. Odpracovaných 280 dní nemám. A pořád slyším od rodiny, že mateřskou může pobírat otec, když jsme manželé. On chce samozřejmě normálně pracovat a nekx ejsem četla, že nastoupí na mateřskou třeba jen na týden, aby jsme měli nárok na mateřskou. Můžu se prosím zeptat jak to je? Jestli o tom někdo neví víc? A nechci slyšet, že jsem si měla nejdřív odpracovat rok a podobně. Já jsem s tou prácí počítala a poslední den zkušební doby mě vyhodili (za nadbytecnost)

Ahoj, no prostě se rozhodli, že si tě v práci nenechají. Ve zkušební době to jde.

Jinak manžel na MD může myslím od konce šestinedělí. Ale pokud budeš doma ty, tak nemůže na stejnou smlouvu, na kterou PPM pobírá, pracovat.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.05.19 09:12

@P4ja o tu práci nejde. Bohužel se tak stalo :)
Takže třeba z předchozího zaměstnání?

P4ja
Echt Kelišová 9125 příspěvků 13.05.19 09:25
@Anonymní píše:
@P4ja o tu práci nejde. Bohužel se tak stalo :)
Takže třeba z předchozího zaměstnání?

Nechápu, jak z předchozího změstnání. Pokud tvůj muž pracuje, tak PPM dostane z aktuální smlouvy, a na tu potom nemůže pracovat, to by nebyla PPM že? Nelze si vybírat.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama