Roční nejedlík - nedává nic do pusy a nepije

7.4.21 11:38

Roční nejedlík - nedává nic do pusy a nepije

Zdravím všechny, :mavam:
mám 13ti měsíčního chlapečka, se kterým bojujeme s jídlem a pitím.

První věc je, že nedává nic do pusy - ani jídlo, ani hračky, prostě nic. Tvrzení o tom, jak děti objevují svět pusinkou pro nás evidentně neplatí. Mělo by to jistě svoje výhody, ale my máme problém, že kvůli tomu ho nemůžu ani naučit na křupky, kousky ovoce, nebo jakékoliv jídlo do ručičky.
Když mu to dám do ruky, tak si s tím buď hraje, rozdrobí to a nebo to prostě vyhodí. Pokud mu to dám přímo do pusy, tak to ochutná a většinou buď vyplivne a nebo to rukou vyhodí pryč. Zkoušeli jsme už všechno - křupky, sušenky, pečivo, banán… Prostě nic, přitom lžičkou by to snědl.
Myslím, že ale díky tomu se pořádně nemůže naučit kousat, kousky sice sní, ale spíš tak, že je jakoby rozmačká v puse a spolkne, ale sní takto normálně kousky těstovin, rýži… Jakmile je to něco většího, tak to ochutná, zamkne pusu a už nechce jíst vůbec. Nakonec se začne vztekat a to je teprve peklo…

S pitím je to taky tragédie. V podstatě nechce pít nic kromě UM, jenže když mu budu dávat UM jen na pití, tak ho to vždycky zasytí natolik, že mi pak klidně vynechá oběd. :roll: Máme doma už všechny možný pítka, hrnečky, lahve. Zkoušela jsem vodu, čaje, džusy, už i různé dětské sirupy a šťávy, ale on nechce nic! Přijdu si jak magor, když za ním každou půl hodinu lítám, aby se napil a on si maximálně cucne a odstrčí mě a ve výsledku slavíme, když vypije alespoň 100ml tekutin za den (mimo UM, to dá denně tak +-500ml)

Měl to takhle taky někdo? A přešlo to samo? Já už jsem z toho úplně hotová, když jdeme ven s kamarákou, tak vidím jak ten její papá jablíčko, sušenky, rohlík a pořád upíjí čajík a ten můj musí mít na všechno lžičku a láhev maximálně tak s UM. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4589
7.4.21 11:49

Ahoj, my máme teda jedlíka, spíš se před ním musíme schovávat s jídlem :lol: :lol: Ale jiné spolu, krmím jeho i sebe tím samým, tou samou lžičkou ze stejné misky.. děláme u toho blbosti, Éro letí a traktor jede do garáže, zvoním na nosánek.. Někdy ho krmím jako ptáčatko, rozmělním v puse a dávám rovnou z pusy :mrgreen: a s pitím taky není problém, ale jak měl teď horečky, tak nechtěl pít a tak jsme zase pili spolu z mého obrovského litráku a bublala jsem do vody a stříkala z pusy a to byla chvíle, někdy se smál a chtěl to také zkusit a takhle mi pil, sice po doušcích, ale přece.. ;) jo a je mu 9m ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5111
7.4.21 11:52

Dávala bych mu prostě jídlo na lžíčce které sní. Nepotřebuje křupky… jablíčko nastrouhat, banán pomačkat, těštoviny malinké tarhoňa, rýže je malá.. já mixovala do asi 14-15m obědy dceři, jinak se dávila. Obědy ředit více vodou.
A to UM bych se snažila hooodně naředit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2978
7.4.21 11:53

Si myslím, že je to fáze. Dcera začala normálně pít až tak kolem roka a půl. Lahvičky, pítka a tak nesnesla nikdy, pila od 10m z plastové skleničky (přidržovala jsem). V roce jsem už nekojila, UM neměla nikdy, a jestli vypila za den deci, tak to byl velký úspěch. Doháněla jsem polívkama. Ty kousky mu můžou vadit teď a za měsíc ne, některý děti mají s kouskama problém dýl :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.4.21 11:58
@Veru1987 píše:
Dávala bych mu prostě jídlo na lžíčce které sní. Nepotřebuje křupky… jablíčko nastrouhat, banán pomačkat, těštoviny malinké tarhoňa, rýže je malá.. já mixovala do asi 14-15m obědy dceři, jinak se dávila. Obědy ředit více vodou.
A to UM bych se snažila hooodně naředit.

Ředit UM jsme zkoušeli, fungovalo to tak dva dny a pak už nechtěl ani to. Chtěla jsem mu takhle postupně ubírat odměrky a postupně ho naučit na vodu, ale jakmile to došlo do určité fáze, tak už odmítal i to a pak mi kolikrát nechtěl vypít ani „poctivé“ UM. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.4.21 11:59
@Lily Evans píše:
Si myslím, že je to fáze. Dcera začala normálně pít až tak kolem roka a půl. Lahvičky, pítka a tak nesnesla nikdy, pila od 10m z plastové skleničky (přidržovala jsem). V roce jsem už nekojila, UM neměla nikdy, a jestli vypila za den deci, tak to byl velký úspěch. Doháněla jsem polívkama. Ty kousky mu můžou vadit teď a za měsíc ne, některý děti mají s kouskama problém dýl :)

Tak v 10m byla šikovná. 8o Ten můj na skleničku nebo kelímek ani neotevře pusu. Když už něco málo vypije, tak je to z láhve s takovým tím tvrdým pítkem. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
132
7.4.21 12:04

My to máme takto s pitím a to má dcerka teď dva roky. Za den mi vypije tak 500ml UM (na doporučení dětské ji dělám ridší) a jinak nepije nic. Zkoušeli jsme taky vše. S jídlem je na tom lépe, jí sama a vše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13569
7.4.21 12:05

Taky myslim, že je to období. A do pusy nedaval nic nikdy? Jak je na tom se zuby? A zajímá se o jidlo, co jíš Ty? Mam stejně starou dcerku a zkoumání vseho usty diky bohu ustupuje, uz vic objevuje rukama… Davej mu jídlo, jak to snese, klidne vsechno mixovany, do smrti na kasich nebude… Dcerka jedla bez problémů od mimina jídlo jen namačkane, kousky jí uz jakou dobu a ted ji rostou zuby a kromě chleba musi byt vse uplne dohladka… :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.4.21 12:22

@Stueyina Tak ze stejné misky a lžičky to je pro něj spíš sranda, chechtá se a ve výsledku toho taky moc nesní. :lol:
Mně spíš hodně štve, že si fakt třeba neukousne kousek banánu sám, všechno musí být lžičkou…

@smajlik40 Tak to jsi mě moc nepotěšila, jestli bude ten můj taky ještě rok pít jen UM. :lol:

@Ba-stet
Právě, že on nedával do pusy nikdy nic. V rodině se tomu taky všichni podivovali. :nevim: Vždycky všechno jen vzal, přehazoval z ruky do ruky, zkoumal, prohlížel, chrastil, ale nenapadlo ho to dát do pusinky, takže ho to nenapadá ani s jídlem. Až cca teď po roce se občas stane, že nějakou hračku olízne a to je asi tak vše. Asi 3× se stalo, že se sám snažil dát si do pusy lžičku, ale upřímně mi to přišlo spíš jako náhoda. :lol: Ptala jsem se na to i dr. a ta říkala, že pokud si zvládne sám dát do pusy dudlík nebo lahev, tak to asi pravděpodobně umí. Dudlík on sice nemá, ale lahev si normálně vezme a sám dá do pusy, ale proč tam krucipísek teda pak nedá i to jídlo? :lol:
Jinak má 4 zuby, dva dole a dva nahoře, poslední se mu vyklubal asi před 4 měsíci a od té doby nic, takže pořád říkáme, že s tím jídlem je problém kvůli zubům, ale v puse to nevypadá, že by se něco klubalo. :nevim:
Myslím si, že obecně je pro něj jídlo spíš něco, co dělá kvůli mámě než kvůli sobě. Jako, že bych třeba něco jedla a on se po tom sápal, to fakt nehrozí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7.4.21 12:27

Jinak teda dodávám, že s pitím má problém v podstatě od začátku, fakt pije jen to mléko, ale ostatní tekutiny, tomu moc nedal nikdy (tuším, že měl možná jen někdy kolem 7.měsíce období, kdy trochu víc pil vodu, ale bylo léto, tak možná to hrálo roli), takže to období asi nebude…

Ale do pusy nedávál zkrátka nikdy nic a tomu se divím asi nejvíc, protože z okolí žádné takové dítě neznám. Tak mě zajímalo, jestli tento unikát má doma taky někdo další. :mrgreen: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2978
7.4.21 12:29
@Postižená_princezna píše:
Tak v 10m byla šikovná. 8o Ten můj na skleničku nebo kelímek ani neotevře pusu. Když už něco málo vypije, tak je to z láhve s takovým tím tvrdým pítkem. :lol:

Já tomu taky moc nevěřila, poradila mi to naše dr a fungovalo to. Ale i tak pila hrozně málo. Teď má čtyři roky a furt děs, tisíckrát za den připomínám pití a vypije tak půl litru vody max - džusu by stáhla víc, ale to dávám výjimečně, hlavně v létě jí dělám šťávu z pomerančů doma, aby aspoň v horku pila. Nabízej, připomínej, asi z něj nikdy nebude velký pijan :mrgreen: ale bez připomínání by nevypil asi vůbec nic - soudě dle dcery teda. Je to na hlavu :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13569
7.4.21 12:30

@Postižená_princezna To je teda zvláštní, ještě jsem neslyšela o dítěti, co by vubec nic nestrkalo do pusy :) Hele, dej mu čas. Mozna to teprve prijde. Dcera jedla vzdycky hezky, ale opravdovy zajem o jidlo se probudil az po roce. A to uz mela osm zubů, takze to kousani bylo o necem jinem (mimochodem, to, ze se nic noveho neklube, neznamena, ze se v dasni nic nedeje. My cekame na stolicky a špičáky uz paty mesic za casteho revu a pláče. A to neni mateřsky plural, cekame a placeme uz obě :D). Treba to u vas bude trochu později.

A nebo budeš mit fakt nejedlika, to je teda o nervy, ale je tu na to spousta diskusi a vetsinou z toho (jednou) vyrostou. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1232
7.4.21 23:29

Těžko říci, co za tím je… Můj nejmladší má 14M (ještě mám dva starší) a také mu doteď všechno mixuji. Stejně, jak píšeš ty, tak žádné jídlo si nedá sám do pusy, ale když třeba leze po podlaze a najde nějakou smeť, tak tu do pusy nacpe (popř. psí granule apod.) - takže v tomto případě bych možná byla radši, aby nedával do pusy vůbec nic :zed:
Jinak třeba dcera v pěti měsících dostal do ruky křupku a ihned si ji strčila do pusy a zpracovala. Jedla normálně třeba kousky jablka (kolem roka) a to měla první zub ve 14M.
Jo a s pitím máme ten samý problém, snažím se dělat trochu řidší obědy mixované ovoce, ředím třeba po obědě UM (na zapití - udělám 60 ml vody a dám jednu odměrku prášku). Se staršíma dětma problém nebyl…
Ale utěšuji se, že se to snad časem změní (k lepšímu) - např. starší děti mi od cca 7M normálně jedly bílý jogurt, samozřejmě náš nejmladší ani ťuk, ale je to tak 14 dní, co začal…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat