Roční nemluví, neukazuje

Anonymní
20.12.19 21:32

Roční nemluví, neukazuje

Ahoj maminky, mám poslední dobou trápení se synem :(.Do roka byl jeho vývoj jakž takž v pohodě, jediné co bylo zvláštní, že nikdy nežvatlal, nebroukal si. Vydával jen takové zvláštní zvuky. Jednou jsem ho slyšela říct bababa a apa a tím to haslo. Momentálně je mu 12,5 měsíce a je to katastrofa, nemluví vůbec ani žádné slabiky nic. Jen tak dvakrát denně zašeptá nějaké,,aua" a vydává jakési skřeky. Já se snažím pořád něco mluvit, vše pojmenovavam, ukazuju, říkám rikanky. Když přestanu, tak je doma absolutní ticho, jen slyším jak krámuje hračky. Navíc syn vubec neukazuje, absolutně na nic. Na povely typu pojd, přines vůbec nereaguje. Někdy ani na zavolání. Sluch má určitě v pořádku, protože slyší každé šustnutí. Pápá udělá na povel, ale automaticky, že by ho to napadlo jak někdo odchází tak to ani náhodou. Paci paci dělal v 10 měsících, teď už skoro nedělá. Nemůžu ho ani nic nového naučit, protože nevydrží minutu na místě, nesoustředí se. Mám hrozný strach aby to nebyly časné známky autismu, syn totiž navíc miluje bouchání s dveřma a točení koleček a všeho možného. Má hrozné hysteráky, když zapnu vysavač nebo soused vrtá. Máte někdo zkušenost s tím, že byste měly stejně nekomunikativní dítě a zlepšilo se to? Jinak co se týče motoriky, tak je úplně v pořádku, chodí už 3 týdny pěkně sám, postaví na sebe 2-3 kostky, navléká kroužky i malinké. Oční kontakt má dobrý, je to takový smíšek, směje se každé blbině co udělám, miluje společnost lidí, děti, zajímají ho zvířátka, směje se na ně a utíká za něma. Ale ta řeč a napodobovani to je fakt katastrofa. Mám kolem sebe jen kamarádky, jejichž děti uměly v jeho věku aspoň jedno primitivní slovo nebo krásně slabikovaly, snažily se napodobit řeč…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4237
20.12.19 21:36

Synovi je 12 m a nenavleka nic, nestaví kostky a nedělá papá. Ani paci. Jen občas ukáže jak je veliký. A taky nic neříká. No nevím asi bych ti radila se uklidnit…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17615
20.12.19 21:42

Dcerce je 14 měsíců a ještě ani sama nechodí. Neukazuje, nic neříká, nepřijde většinou na zavolání. Kostky boří, papa nedělá. Jediné, co dělá, ukáže, jak je veliká a zatleská si :D a její specialita je mačkat tlačítka na ovladačích a televizi a mlátit do počítače :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.12.19 21:47

A jste si jisté, že jako fakt nemluví? Protože teď jsem byla u známé co mi tvrdila, že její malý nemluví a když našel autíčko řekl „brm“. To bych u nás asi bouchla šampus.

• Citovat
  • Nahlásit
866
20.12.19 21:51

Myslím že jsi na něj moc „přísná“. Však je mu teprve rok. Kolečka fascinující i zdravé děti. Můj syn začal chodit až v 17m, paci paci dělal tak v 1,5 roce, napodobovat činnosti ho nebavilo. První slovo řekl kolem toho roku, teď je mu teda 3,5 a stále nemluví, ale to je jiná. Každopádně autista není (samozřejmě se to ještě nepozná na 100 %, ale nemyslím si to).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
207
20.12.19 21:51

Je velmi malý, teprve v 18 měsících dostaneš od své praktické doktorky test na PAS, minimálně do té doby bych se tím vůbec nezabývala.
Jinak já jsem pedagog, takže něco načteno mám a myslím, že je tvůj syn šikovný. Jestli tě to trochu uklidni, tak můj starší syn začal mluvit kolem tří let a mladšímu jsou dva a zatím nemluví. Vysavač a mixér u nás byla dlouho sprostá slova :mrgreen: a tak bych mohla pokračovat, starší si hrál jen s jedním autem, atd… Neboj, věřím, že vše je v pořádku. Každý má o své dítě strach, to je normální.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1281
20.12.19 21:53

Syn má 12 měsíců, nedělá papa, kostky nestaví, nenavleka…nejvíc ho baví bouchat dverma a vyhrabavat z kytek hlínu, vysavače se bojí…neposedi ani vteřinu i u jídla se houpe. rekne táta, bába…máma přestal říkat a hodně syčí jako had. myslim ze je to úplně normální zivej kluk, jako ten váš. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1896
20.12.19 21:57

Mne prijde ze mas hodne vysoke naroky, muj rocni taky nedela skoro nic z toho co pises ;) pro uklidneni bych to samozrejme konzultovala s pediatrem, ale nic vic podle me zatim udelat nelze ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
207
20.12.19 21:59
@Anonymní píše:
A jste si jisté, že jako fakt nemluví? Protože teď jsem byla u známé co mi tvrdila, že její malý nemluví a když našel autíčko řekl „brm“. To bych u nás asi bouchla šampus.

Já ti rozumím, prostě i při hře je potichu…ale když má radost, tak se zasměje? Pokud mu něco je, tak pláče, postěžuje si…jinak autismus se hodnotí pomocí tzv. Triády. To znamená, že alespon v jedne oblasti triády se musí vyskytovat projevy… Jestli ti jde o řeč, tak ano bývá tam opožděný vývoj řeči, ale hlavně jde o to, že ty děti neví, co si mají pod slovy představit…pokud tvůj syn ví co má udělat, když říkáš, aby udělal pápá, tak ti rozumí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5981
20.12.19 22:10

Ja myslim ze v tyhle dobe jsou mezi detma obrovsky rozdíly.. sestrenka nasi male prvni slovo tata rekla v 17 mesicich ted ji je 21 mesicu a rika toho pomerme dost zato chodila snad od 10 mesicu. Nasi male je 14 a pul sama nechodi jen ze si pres sebou neco tlaci nebo se pridrzuje zdi ale rekne asi 20 vyznamovych „slov“ a citoslovcu porad mi neco rika a komentuje a vzteka se kdyz ji nerozumim coz je dost casto protoze mluvi „čínsky“.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
20.12.19 22:27

Moc vám všem děkuji za reakce. Jsem trochu hysterka a hrozný pesimista, takže všechno vidím hned černě. A hlavně už jsem ze všeho strašně unavená. Už snad 5 měsíců v kuse synovi ukazuji zvířátka, říkám u každé činnosti nějaké slůvko napr. u jídla pořád mňam a ham, aby si to nějak spojil, věděl že má jít třeba do kuchyně nebo se to snažil zopakovat a zatím absolutní nezájem.
@Jukat když spadne, tak brečí, když ho mám převlíknout tak se vzteká, když na něj odněkud vykukuju nebo dělám opičky, tak se směje. Je to fakt jako na houpačce, někdy si říkám že je šikovný a moc to hrotím, že určitě autista nebude.. chce si semnou kutálet balónek, nabízí mi svoje jídlo když něco jí a já otevřu pusu..a pak jdu na cvičení s dětmi a když vidím co ostatní v jeho věku dělají, jak pořád žvatlají, objevují, na něco ukazují, dokonce obejmou maminku a dají jí pusu. A malý jen tak sedí a zasouvá kelímky do sebe :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
165
20.12.19 22:29

Naprosto chápu vaše obavy. Já jsem takhle plašila taky, když malému byl rok. Do roka neřekl ani jednu slabiku. Nenapodoboval. Vysavač byl neskutečný strašák. Uměl taky stavět kostky a navlékat kroužky. Potom roce postupně každý měsíc něco nového uměl, jak v řeči, tak i v napodobování. Tak zkuste vydržet. Ale chápu ten strach. Jinak já dávám malému od 7 měsíce rybí olej. Jestli to pomáhá nevím. Ale já mám lepší pocit :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
165
20.12.19 22:31
jako když píšete o mém synovi. @Anonymní píše:
Moc vám všem děkuji za reakce. Jsem trochu hysterka a hrozný pesimista, takže všechno vidím hned černě. A hlavně už jsem ze všeho strašně unavená. Už snad 5 měsíců v kuse synovi ukazuji zvířátka, říkám u každé činnosti nějaké slůvko napr. u jídla pořád mňam a ham, aby si to nějak spojil, věděl že má jít třeba do kuchyně nebo se to snažil zopakovat a zatím absolutní nezájem.
@Jukat když spadne, tak brečí, když ho mám převlíknout tak se vzteká, když na něj odněkud vykukuju nebo dělám opičky, tak se směje. Je to fakt jako na houpačce, někdy si říkám že je šikovný a moc to hrotím, že určitě autista nebude.. chce si semnou kutálet balónek, nabízí mi svoje jídlo když něco jí a já otevřu pusu..a pak jdu na cvičení s dětmi a když vidím co ostatní v jeho věku dělají, jak pořád žvatlají, objevují, na něco ukazují, dokonce obejmou maminku a dají jí pusu. A malý jen tak sedí a zasouvá kelímky do sebe :nevim:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1186
20.12.19 22:38

Tvůj klouček si jede svým tempem, nech to na něm. Já mám zase brebentilku, ale že by něco navlékala to ani omylem. Nesrovnávej!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2043
20.12.19 22:58

Norma, do kdy by mely deti ukazovat, je 18 mesicu. Pro rozvoj reci pomaha: chuze po nerovnem terenu, chuze po schodech se stridanim nohou, jizda na motorce, vkladacky, vkladani malych predmetu do uzkeho otvoru foukani, piti brckem, kousani-jezeni jidla v tuhe konzistenci nebo i ukusovani tuheho jidla v celku, hry s jazykem-vyplazovani, lizani, krouzeni. Synovi jsem ted sebrala dudlik (ma ho tedy uz jen na spani) a taky zacal vic mluvit.
Jinak na nejake prognozy do budoucna je fakt brzy. Neexistuje jen autismus. Krome jineho existuje treba opozdeny vyvoj reci, coz neni nic extra zavazneho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat