Reklama

Roční zúčtování - celý rok na mateřské dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Tóňa2
Kecalka 327 příspěvků 13.01.17 09:35
Roční zúčtování - celý rok na rodičovské dovolené

Dobrý den, potřebuji pomoc, v této problematice se vůbec nevyznám.
Celý rok 2016 jsem byla na rodičovské dovolené, jaké možnosti mám ohledně daní?
Jde mi o to, jestli existuje nějaká odčitatelná položka na daních, kterou by si mohl odečíst manžel („na manželku“)?
A co z mé strany? Jít do práce podepsat takový ten dvojlist, co se daní týče? Omlouvám se, vím že ten dotaz zní přihlouple, ale já tomu vůbec nerozumím a paní, která to má u nás v práci na starost, moc nefunguje, většinou mi ani nedá vědět.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

smudlinky
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 370 inzerátů 13.01.17 09:40

Pokud jste si nevybírala dovolenou, tak nemáte co uplatnit- neodvedla jste žádné daně. Manžel si Vás může uvést jako vyživovanou manželku( nesmíte si ale přijít víc jak k 68 tis. kč- rodičák se nepočítá, mateřská tuším ano a musíte být manželé, nelze toto uplatňovat pro nesezdané páry

hofka
Extra třída :D 14971 příspěvků 13.01.17 10:03

Tak lze si uplatnit děti, ale aby člověk-ten na rodičáku dostal zpět něco na daních, musí mít nějaký příjem (nevím kolik, je tam určitě nějaké rozmezí) krom rodičáku.. loni mi takhle vraceli 30000 (2 děti). Jestli už tuto možnost tedy nezkrouhli, asi je dobré oslovit nějakého účetního, ti se orientují aktuálně.-)

histep
Závislačka 3078 příspěvků 13.01.17 10:46

Pokud jsi byla celý rok na rodičáku a neměla jsi žádné příjmy než rodičák, tak ty nic, manžel si může uplatnit odpočet na Tebe i na dítě/děti.

Ice79
Závislačka 2570 příspěvků 13.01.17 10:50
@smudlinky píše:
Pokud jste si nevybírala dovolenou, tak nemáte co uplatnit- neodvedla jste žádné daně. Manžel si Vás může uvést jako vyživovanou manželku( nesmíte si ale přijít víc jak k 68 tis. kč- rodičák se nepočítá, mateřská tuším ano a musíte být manželé, nelze toto uplatňovat pro nesezdané páry

To jsem z toho blázen. Mě řekli, že rodičák se počítá. :nevim:

histep
Závislačka 3078 příspěvků 13.01.17 10:53
@Ice79 píše:
To jsem z toho blázen. Mě řekli, že rodičák se počítá. :nevim:

PPM se počítá, RP se nepočítá

smudlinky
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 370 inzerátů 13.01.17 10:56

@Ice79 sice je to psané loni, ale myslím, že tohle se zrovna neměnilo http://www.mimibazar.cz/…-za-rok-2015

Tóňa2
Kecalka 327 příspěvků 13.01.17 11:45

Děkuji přítomným za odpovědi, já jsem si to tak nějak myslela. Žádné příjmy jsem neměla, takže jediné bude - že si manžel uplatní odpočet na mě jako na manželku. Bude mít tedy slevu na dani. Plus na děti.
ještě jednou díky

Pajule22
Echt Kelišová 9043 příspěvků 13.01.17 13:31

Ahoj, vetřu se s dotazem, tak snad nevadi :) A pokud jsem byla čast roku na MD a čast na RD, tak asi taky nemám nárok na nejaké vrácení daní, že?

Uživatel je onlineHanula1212
Kelišová 5034 příspěvků 13.01.17 14:21

@Pajule22 a odvedla jsi nějakou daň, že ji chceš vrátit? Např. čerpala jsi mezi MD a RD dovolenoz, ze které by mohla být nějaká daň sražena?

histep
Závislačka 3078 příspěvků 13.01.17 14:23

@Pajule22 Tobě asi nic vracet nebudou, když jsi žádné daně nezaplatila, nemají co vracet. To jestli si na Tebe může manžel odečíst slevu, záleží na tom, kolik jsi měla příjmy, a to vč. mateřské (PPM) - pokud do 68000, tak ano.

Pajule22
Echt Kelišová 9043 příspěvků 13.01.17 21:26

@Hanula1212 tak dovolenou jsem mezi tim cerpala…

eumedon
Extra třída :D 13267 příspěvků 13.01.17 22:17
@Pajule22 píše:
@Hanula1212 tak dovolenou jsem mezi tim cerpala…

Jako řádnou dovolenou na zotavenou? Měla jsi nějakou výplatnici? Tak řekni zaměstnavateli, ať ti dá potvrzení o zdanitelných příjmech a na něm uvidíš, jestli je co vracet.

Lůca V.
Kecalka 108 příspěvků 15.01.17 15:00

Dobrý den, i já se vetřu s dotazem :-). Za rok 2016 jsem pracovala pouze leden a únor. Dne 29.2.2016 jsem nastoupila na mateřskou, kterou jsem čerpala do 10.9.2016. Poté jsem přestoupila na rodičák. Jenže v průběhu mateřské - konkrétně 30.6.2016 mi skončila smlouva (byla na rok).Musím si podat přiznání za ty dva měsíce sama nebo mohu požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně? Jde mi o to, zda je povinen to udělat a nebo ne. Někdo mi tvrdí že ano, ale že to většinou zkouší a řeknou, že si ho má člověk podat na FÚ sám. Děkuji

eumedon
Extra třída :D 13267 příspěvků 15.01.17 15:13

@Lůca V. https://portal.pohoda.cz/…estnavatele/

Je to tvůj poslední a jediný zaměstnavatel za zúčtovací období, takže pokud jsi u něj podepsala prohlášení k dani a požádáš ho do 15.2. o zúčtování daně, tak je musí provést.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Tajemství fotky bez cucku odhaleno: Kam se Kristelová vymódila jako Šebestová?

Světlo světa spatřila tajná nahrávka, na níž je slyšet hlas Kateřiny... číst dále >

Jako malý kluk! Brečícího Ronalda utěšoval Nedvěd, kterého málem vyšoupl z Juventusu

Dostal červenou, kterou dostat neměl. Takový už fotbal, ve většině světa... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pětkrát o očekávání: Submisivní muž ženě neimponuje, říká psycholožka

„Bez ohledu na proměnu společnosti a generační rozdíly očekává stále žena... číst dále >

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě... číst dále >

Reklama