Roční zúčtování nebo daňové přiznání

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
JPMB
Povídálka 18 příspěvků 10.01.19 22:36
Roční zúčtování nebo daňové přiznání

Dobrý den, chci se zeptat zda můžu požádat svého posledního zaměstnavatele o roční zúčtování nebo si musím podat daňové přiznání sama.

Od 1.1. do 12.2. jsem pracovala na dohodu o provedení práce.
Od 13.2. do dneška pracuji u jiného zaměstnavatele na HPP.

Práce na dohodu o provedení práce - podepsala jsem růžové prohlášení, měsíční odměna 6500,– Kč, zálohovou daň za mě žádnou neodvedli, protože výši daně pokryla sleva na poplatníka.

Práce na HPP - také mám podepsané roční zúčtování daně, ale vlastně až od března, to znamená, že v únoru byla odvedená zálohová daň, ale neodečítali mi slevu na poplatníka, to až ve výplatě za březen.

Reakce:
fazolka121
Kecalka 316 příspěvků 10.01.19 23:13

pokud ti tam trvá PP tak si požádat můžeš, ale musíš donést potvrzení o příjmech z té dohody.

JPMB
Povídálka 18 příspěvků 10.01.19 23:24

Děkuji. O potvrzení o příjmech vím, už jsem tam poslala žádost, aby mi potvrzení poslali, tak snad to pošlou.

JPMB
Povídálka 18 příspěvků 11.01.19 17:34

Potvrzení mi dnes došlo poštou, ale jsem z toho nějak zmatená.
Dohoda o provedení práce byla podepsaná na dobu od 1.1.18 do 31.12.18, ale protože jsem získala práci na hlavní pracovní poměr, tak jsme vzájemnou písemnou dohodou, dohodu o provedení práce ukončili ke dni 12.2.18 a hned 13.2. jsem nastoupila k novému zaměstnavateli. Při podepisování dohody o provedení práce jsem podepisovala i to růžové prohlášení. Dostala jsem i zápočtový list po ukončení práci na dohodu, ve kterém je uvedeno (nevím, co to tedy přesně znamená): odvody pro daňové účely v měsíci odchodu: ANO.
A teď mi přišlo to potvrzení, tedy přišly dvě.

Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti atd.
Poplatník učinil prohlášení na zdaňovací období: 2018.
Na tyto měsíce zdaňovacího období: 1

Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti: 6408
Základ daně: 6408
Jinak jsou všude na potvrzení na všech řádcích: buď nula nebo tam není vyplněno nic.
Tohle potvrzení plně souhlasí s výplatní páskou za leden 18.

Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti plynoucích na základě zákona o daních z příjmů a o sražené dani vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z těchto příjmů.
Za kalendářní měsíce: 2/2018

Úhrn zúčtovaných příjmů ze závislé činnosti: 2750

Z ř. 1 příjmy vyplacené nebo obdržené do 31.1.19: 2750

Úhrn povinného pojistného z příjmů uvedených na ř. 2: 0

Úhrn skutečně sražené daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně z příjmů: 412

Výplatní pásku za únor 18 se mi neobtěžovali zaslat. - Neřešila jsem to, peníze jsem na účet dostala a říkala jsem si stejně pak dostanu potvrzení o zdanitelných příjmech. Tak to byla chyba, teď to nemám s čím porovnat. (Peníze, co jsem dostala na účet ale souhlasí s potvrzením). Myslela jsem, že když jsem podepsala to prohlášení při nástupu, že to platí po celou dobu. Pokud si pamatuji, tak jsem podepsané prohlášení nijak nerušila. Vlastně nechápu, proč mi v únoru srazili srážkovou daň. Když i v tom zápočtovém listě bylo napsáno: odvody pro daňové účely v měsíci odchodu: ANO. Je pravda, že zápočtový list mi poslali obratem po ukončení dohody a mzdy počítali až později, tak si to nějak rozmysleli nebo co? Nevím.

U svého současného zaměstnavatele jsem v den nástupu podepsala růžové prohlášení. Slevu na dani mi začal účtovat až ve výplatě za měsíc březen.
Výplatní páska v únoru 2018
Hrubý příjem: 5350
ZP: 460
SP: 348
Základ daně: 7170
Daň vypočtená: 1080
Daň po slevě 1080 Čistý příjem 3462

Takže otázka zůstává stejná. Můžu požádat svého současného zaměstnavatele, pro kterého pracuji od 13.2.2018 dodnes na hlavní pracovní poměr (zkrácený úvazek), o roční zúčtování daně nebo si musím podat sama daňové přiznání?

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 11.01.19 19:36

Můžeš požádat zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh, ale ten tam nesmí zatrhnout ty příjmy srazene sražkovou daní. Pokud si podáš přiznání, lze tam zahrnout i ty příjmy zdaněné srážkovou. Proč to tak mzdovka blbě udělala se jí můžeš zeptat, ale opravy se s největší pravděpodobností nedočkáš. Pokud chceš i těch 412 zpět, udělej si přiznání.

JPMB
Povídálka 18 příspěvků 13.01.19 06:11

Moc děkuji za info. No jsem dost líná, nechci si podávat sama přiznání. Asi to nechám zaměstnavateli.
A prosím tě, mám mzdové účetní to potvrzení s tou srážkovou daní přinést, aby věděla, že únor byl sražen srážkovou daní, ale že to nechci zahrnovat. Nebo jí vůbec nemusím to potvrzení ukazovat (dávat).

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 13.01.19 08:09

@JPMB A nebudete to škoda? Jestli chceš, klidně mi to můžeš poslat do SZ nebo ti tam pošlu email a pomůžu. Pokud přece jen ty 400 nechceš, účetní to potvrzení dávat nemusíš, ´pokud se zeptá, tak jí to ukaž. Měla by vědět, že může provést zúčtování bez té srážkové.

JPMB
Povídálka 18 příspěvků 14.01.19 15:39

Děkuji za rady a nabídku pomoci. Pracuji u velké firmy, pobočky po celém okrese. Myslela jsem, že se s vyřizováním daní bude muset na do centrální kanceláře. Ale ne. Dnes přišli do naší pobočky do kanceláře paní vedoucí ty růžové formuláře a že to má s námi vyřídit a až bude mít od všech, že to má zas zpátky poslat na centrální kancelář.

Tak jsme to dneska podepisovali. Zatím jsem jí dala jen to potvrzení za leden, ten únor - tu srážkovou daň váhám, jestli jí to mám dát nebo ne. Ty jsi psala, že jí to dávat nemusím, jen když se zeptá, že jí to mám ukázat. Tak ukážu jí to asi těžko. A vysvětlovat to paní vedoucí asi nemá cenu, myslím, že tomu moc sama nerozumí.

Myslela jsem, že jí to teda nedám. Ale holky v šatně říkali, (taky tomu tedy asi nerozumí). že tam musíš dát úplně všechno, musí mít prý účetní pokrytý celý rok, jinak zúčtování neprovede. (takže buď za celý kalendářní rok potvrzení o zdanitelných příjmech nebo potvrzení z úřadu práce).

Zdá se mi, že ty tomu asi rozumíš. Poradíš, co mám dělat?
Napadlo mě, že potvrzení přece jen do práce přinesu, a že k němu přicvaknu papírek s textem, že únor u zaměstnavatele byl sražen srážkovou daní, ale že nechci po finančním úřadu sraženou daň zpět, že si nebudu dělat daňové přiznání, ale že prosím o provedení ročního zúčtování bez srážkové daně.
Nebo to, co říkali holky jsou řeči a potvrzení nosit nemusím?

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 14.01.19 16:11

Tak to co říkali holky jsou kecy. Ty přece klidně můžeš být doma jen tak, bez evidence na ÚP, může tě živit manžel, co bys doložila v tomto případě? Pokud požádáš mzdovku o provedení ročního zúčtování, pak jí musíš doložit podklady potřebné k provedení ročního zúčtování. A to potvrzení o příjmu, který byl zdaněn srážkovou daní není , ona k zúčtování nepotřebuje, když ho nebude započítávat. Ale.. jsou mzdovky, které chtějí mít podklady ke všemu, prostě si kryjí … Já bych to třeba nechtěla, ale u některých účetních čím víc razítek, potvrzení a prohlášení, tím líp. Takže jestli na ty 400 kašleš, klidně můžeš do toho prohlášení kopii potvrzení se srážkovou daní dát s poznámkou, že se tento nebude zúčtovávat. Ale dej tam jen kopii! Kdyby sis to za rok rozmyslela, že ty 400 chceš, klidně si můžeš podat přiznání a pak bys ten originál kdo ví kde hledala.

JPMB
Povídálka 18 příspěvků 14.01.19 17:44

Tak jsem to napsala takhle. Co myslíš? Není to hloupé? Napsala bys to jinak?

INFORMACE PRO PANÍ ÚČETNÍ

Únorová mzda mi byla předchozím zaměstnavatelem zdaněna srážkovou daní (viz přiložené potvrzení).
Sraženou daň po Finančním úřadu nechci zpět a za zdaňovací období 2018 si nechci kvůli tomu dělat sama daňové přiznání.
Prosím Vás proto, abyste toto potvrzení brala pouze jako informaci pro Vás, jak zaměstnavatel naložil s mým příjmem za měsíc únor 2018. A dovoluji si Vás požádat o provedení ročního zúčtování daně za rok 2018 (bez zahrnutí příjmu a srážkové daně z tohoto přiloženého potvrzení).

Děkuji
Jana Pražáková

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 15.01.19 06:30

@JPMB reaguji na tvůj dotaz v jiné diskuzi :-) Paní „..“ tě zmátla tím, že nemůžeš požádat o roční zúčtování, protože jsi v únoru u druhého zaměstnavatele nepodepsala prohlášení k dani a máš zálohovou daň, takže jsi povinna podat DP. Tady ale píšeš, že jsi podepsala prohlášení v den nástupu (13.2.) . Tzn. v únoru máš zálohovou daň s podepsaným prohlášením (i když nebyla uplatněna sleva na poplatníka) , takže NEJSI povinna podat přiznání. Takže máš tři možnosti: Buď teda reklamovat tu únorovou mzdu sraženou srážkovou daní , což je taky cesta, ale budeš muset čekat, až mzdovka mzdu opraví, a vystaví nové potvrzení, které pak doložíš současné mzdovce k provedení ročního zúčtování. Což je ta nejsprávnější možnost. Nebo si podáš přiznání, kde uvedeš příjmy ze všech 3 potvrzení. A nebo se na ty 400 vykašleš a provedeš to tak, jak jsme psali nahoře. KLidně dej mzdovce poznámku, kterou jsi napsala.
Jen pro info: To, že není uplatněna sleva na poplatníka u 2. zaměstnavatele v únoru, i když jsi podepsala v únoru prohlášení k dani, je správně. Mzdovka 2. zaměstnavatele předpokládala, že slevu uplatní 1. zaměstnavatel v únoru. Proto ji neuplatnila ona. Ale i tak srazila zálohovou daň.

JPMB
Povídálka 18 příspěvků 15.01.19 07:28

Děkuji. Jsem z toho ze všeho celá zmatená. Udělám to, jak jsme tu psali. Dám to tam s tou poznámkou.
Ještě jednou děkuji. A promiň, že jsem se ptala i jinde.

Hanula1212
Kelišová 5316 příspěvků 15.01.19 08:12

@JPMB ne, to se nemusíš omlouvat. Já to chápu. Akorát ono je to o přesných info. A na tom businessu ta otázka fakt vyzněla, že jsi podepsala u HPP prohlášení až od března. Ale je jasné, že pokud se v tom neorientuješ, tak ani nevíš, co uvést.
A vidíš, že v tom mají chaos i některé mzdovky - viz tvoje paní účetní, která srazila tu srážkovku u podepsaného prohlášení. Moje nabídka stále platí - pokud budeš chtít zpět i ty čtyři stovky, s přiznáním pomůžu.

Váš příspěvek

Poslední články

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Téměř denně cestuje většina rodičů se svými dětmi autem. Snad žádný z nich by... číst dále >

Opepřete Valentýn lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se... číst dále >

Články z Expres.cz

Okázalý život vévodkyň je Britům trnem v oku: Drahé róby za naše peníze!

Královská rodina s příchodem vévodkyň Kate a později Meghan pořádně ožila!... číst dále >

Vyznání lásky Karla a Lilie: Jak doopravdy číst tohle duchovno zahlazující nevěru?

Karel Janeček chtěl být na svátek všech zamilovaných romantický, a tak svou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Dárky z vánočního kvízu jsou rozdané. Kdo bude mít dalšího Ježíška?

Jako odměnu jsme si pro naše věrné čtenářky a čtenáře již tradičně připravili... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >