Rodičák - jak to je

347
15.7.13 12:55

Rodičááák jak to je..

Ahoj holky mám doma chlapečka 2,5 roku mám u něho mateřskou na 4 roky neměla jsem volbu si vybrat. Ted Jsem v 8měsíci a půjdu si vyřizovat mateřskou na druhé mimi, jak to chodí? Na to prvni už nedostanu nic že? ani se to nejak nedoplací že? a u druheho asi taky nebudu mít šanci si vybrat na kolik let chci tu mateřskou že? Nebo třeba porodne už taky nedavaji?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3347
15.7.13 13:00

Na vse co ses ptala sis sama odpovedela spravne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
544
15.7.13 13:02

Porodné na druhé není, až dostanete rodičák na druhé, tak na první už ho brát nebudete, já takhle přišla o 10 měsíců(a to jsem měla 7600).jestli přítel/manžel v době porodu pracuje, tak by jste měla mít nárok na zvolení víše rodičáku

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
31603
15.7.13 13:03

A otec dítěte splňuje podmínky nároku na ppm? (270dnů odpracováno za poslední 2 roky a smlouva trvající v době narození dítěte?), pak bys mohla výši rodičáku volit přes něj (je k čerpání 220tis a výše se dá měnit každé 3m)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22818
15.7.13 13:03

@mishka231 vybrat by sis mohla jedině přes manžela, pokud on pracuje a splní ten daný počet dnů pojištění..já na staršího neměla výběr (po vejšce, na pracáku), ale manžel pracoval, takže jsme to udělali takto a teď je to ještě jednodušší, nemusí být oparvdu na mateřské ani den, jen je potřeba doložit na formuláři a z OSSZ že by na mateřskou nárok měl a denní výměr. RP mám vždycky od porodu (u staršího klasicky na 3roky, u mladšího taky, ale budu to měnit na 3,5), mateřskou samozřejmě žádnou. To co nevyčerpáš na staršího propadne a od porodu budeš v té nové verzi. Porodné se dává jen na první dítě a jen do určitého příjmu.
Jo a bacha, jestli máš teď na 4roky, tak pokud nebudeš moct zvolit ani teď, tak budeš brát ještě méně myslím, aspoň mi to při stejných podmínkách (3roky, od porodu) dělá o 1500 měsíčně méně. rozděluje se celkově méně peněz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14079
15.7.13 13:04
@mishka231 píše:
Ahoj holky mám doma chlapečka 2,5 roku mám u něho mateřskou na 4 roky neměla jsem volbu si vybrat. Ted Jsem v 8měsíci a půjdu si vyřizovat mateřskou na druhé mimi, jak to chodí? Na to prvni už nedostanu nic že? ani se to nejak nedoplací že? a u druheho asi taky nebudu mít šanci si vybrat na kolik let chci tu mateřskou že? Nebo třeba porodne už taky nedavaji?

Mateřskou (jestli tím myslíš PPM) nejspíš vůbec nedostaneš. Jestli půjdeš zase rovnou na rodičák, tak dnem porodu ti vznikne nárok na RP na druhé dítě. Nemá otec dítěte nárok na volbu délky pobírání RP? Pokud ano, tak by šlo ještě alespoň na ty 1-2 měsíce RP zvýšit, co to jde, protože zbytek už nedostanete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
347
15.7.13 13:05

To je hnus dneska ty zákony. Já příjdu o rok a půl mateřské sice 3800kc mesice ale i tak.. Manžel je podnikatel a u prvního mi to právě neprošlo musel by přiznávát nějaké vysoké daně, tak zas na 4 roky budu muset..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22818
15.7.13 13:09

@mishka231 no jo, tak to by si všichni museli plánovat děti přesně tak od sebe, jak je rodičák. Já jsem si to stihla od ledna do března navýšit na maximální částku, tak aspoň něco jsem vyčerpala před porodem, ale jinak..bohužel.
Takže budeš mít zase na 4roky, bez možnosti volby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13124
15.7.13 13:22
@mishka231 píše:
To je hnus dneska ty zákony. Já příjdu o rok a půl mateřské sice 3800kc mesice ale i tak.. Manžel je podnikatel a u prvního mi to právě neprošlo musel by přiznávát nějaké vysoké daně, tak zas na 4 roky budu muset..

hnus zákony? Ale jdi, stačí pracovat nebo odvádět daně v odpovídající výši a už nárok na mateřskou je.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Poison Ivy
15.7.13 13:23
@mishka231 píše:

Je to hnus, jen blbých 220 tisíc, já bych byla pro půl mega minimálně. A pokud by někdo chtěl plodit v rychlejší variantě, pak všechno doplatit najednou :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
49927
15.7.13 13:32

@mishka231 asi jsi ani nepracovala ne když si vybrat nemůžeš. všechny dostanou 220 000 ale ten kdo nedělal tak nemá nárok si vybrat. osobně si myslim že ten kdo nepracoval at je rád že dostane stejně jako ten co pracoval ;). mě to zase přijde nespravedlivé oproti pracujícím ale to jsou právě ty zákony a sociální stát. nebo jsi měla po rodičáku jít do práce a pak by jsi měla nárok na mateřskou a pak i možnost na kolik let vybrat rodičák :palec:. Já potřetí otěhotněla když měl mladší syn 18m tak jsem si alespon navýšila od ledna kdy to šlo výšku rodičáku alespon na 4m a taky jsem o dost přišla ale tak to prostě je. To by tady asi vypadalo kdyby to dopláceli :jazyk: :jazyk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14079
15.7.13 13:33
@Poison Ivy píše:
Je to hnus, jen blbých 220 tisíc, já bych byla pro půl mega minimálně. A pokud by někdo chtěl plodit v rychlejší variantě, pak všechno doplatit najednou :cert:

Takovejch by bylo :mrgreen:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
347
15.7.13 13:33

@ynax Jo pracovat to je jasné, ale já po škole toho moc nestihla než jsem otěhotněla:) Chybělo mi nějakých 60dní abych měla možnost si vybrat.. Stejnak je to blbost každý by si měl mít možnost vybrat podle toho jak chce.. Poison Ivy souhlasím že by to měli doplácet:D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7610
15.7.13 13:36

Škoda, že už jsi v 8 měsíci… ty peníze by se daly vybrat tím, že by sis navýšila měsíční dávku rodičovského příspěvku. Teď už to nestihneš… Podle mě si teď můžeš vše nastavit jak potřebuješ. Můžeš zůstat doma až 4 roky ale peníze si vybrat dřív. Na porodné nárok není. No mateřská na manžela super, ale teď jsme to řešili se zaměstnancem a docela mazec… nebylo to tak jednoduchý jak to vypadalo. Takže si to radši začni vyřizovat co nejdřív.

Každopádně mě výše rodičovského příspěvku vyhovuje… dávat půl mega, bude to tu vypadat jako v Indii :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
347
15.7.13 13:38

Holky říkáte 220 000.. Ale když si vynásobím rodičák na 4 roky 3800 krát 48 měsícu a rodičák na tři roky 7600 krát 36měsícu vychází to uplně jinak ne??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama