Rodičák 2016

131
27.5.16 20:24

Rodičák 2016

Milé maminky,

dnes dopoledne jsem létala po úřadech, abych zjistila informace o rodičovském příspěvku, nebo o formě, jak mi bude vyplácen…samozřejmě jsem měla hodně načteno z internetu ale úřednice mi uplne popletly hlavu! Každá říkala něco jiné a některé mi vlastně neřekly vůbec nic.

Moje situace…o práci jsem přišla v listopadu, v prosinci jsem zjistila, že jsem těhotná a nikde mě nechtěli zaměstnat. Od té doby jsem samozřejmě na pracáku. Termín porodu se mám za více než 270dnů ode dne výpovědi. Logicky tedy nemám nárok na mateřskou ale jen na rodičák…si myslím. S tím, že otec dítěte je řádně zaměstnaný už 6 let u jedné společnosti, tudíž bych si mohla vybrat délku pro vyplacení rodičáku ne? A prvních 9 měsíců je ta částka nějak stanovena (7800)?? Prosím, kdo s tím má zkušenost…a hlavně, kde tohle vyřídit? Prý musím žádat o mateřskou a po nevyhovění žádat o rodičák…mám z toho fakt hlavu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
50378
27.5.16 20:27

@barus62 částka není stanovena. To musíš sama, celkem je to 220t děleno počtem měsíců, co chceš dávku pobírat

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4795
27.5.16 20:29

@barus62 pokud bys chtěla volit výši RP přes otce, tak těch prvních 9m neplatí, zvolíš si částku jakou chceš.
Těch devět měsíců je to u automatické čtyřleté, to je kdybys nemohla ani volit přes partnera

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
715
27.5.16 21:21

Taky jsem se byla ptát na úřadě protože se starám doma o babičku a tedy nejsem v zaměstnání a celkem mě pobavili. Tak na mateřskou nárok nemám a rodičák budu mít na 4roky, ale Porodné a přídavky mi budou počítat jestli mi to dle příjmu z příspěvku na péči vyjde. Je v tom bordel!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4287
27.5.16 21:28

@Mia08 Strašnej bordel. A samy úřednice nevědí, co která kde mele. Při zařizování zdravotního pojištění před lety mi slečna za přepážkou sdělila, že „nemocenská je pro OSVČ zbytečná, protože to je jen na výplatu peněz v nemoci, kterou jako OSVČ stejně nevyužiju.“ Lehkovážně jsem jí věřila. A co se stalo? Po letech poctivého odvádění daní jsem otěhotněla a neměla nárok na mateřskou. Nemám nárok ani na volbu výše rodičáku - tak mi bylo sděleno jinou úřednicí při žádosti o rodičovský příspěvek. Co na tom, že manžel už pár let je zaměstnancem se slušným příjmem - JÁ si neplatila přece nemocenskou - těch stopadesát zbytečných kaček měsíčně :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
715
27.5.16 21:39

Jo a pobavila mě úřednice když se ptala kdy jsem brala přídavky na starší dceru, odpověděla jsem že zatím nikdy a ona na to že tak to snad nebude teď problém, to jako kdybych v minulosti přídavky brala tak by to byl problém??? Někdy si říkám že za soudruhů to bylo jednodušší a přehlednější.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7531
27.5.16 22:14

Tak já taky lítala po úřadech jako blbá, těch 7800 prvních 9 měsíců bys měla pokud bys šla na tu čtyřletou variantu a nečerpala přes manžela. Mají pravdu v tom, že musíš nejdřív zažádat o PPM kterou ti zamítnou(naprosto jsem tenhle postup nepochopila).
Já zase řešila s úřednicí, že nemám souběžnou smlouvu na HPP, ale u druhého splňuju na smlouvu DPČ na PPM, na kterou chodím na brigádu během prvního rodičáku a že lze si nechat doplatit z rodičovského příspěvku do určité výše. No tak jsem se byla ptát jestli to tak je a v kanceláři seděla jedna mladá pipka a ta se na mě dívala co to po ní chci a teprve ta druhá když si otřela drobky od svačiny z pusy mi to odsouhlasila, pak se teda neochotně otočila, podala mii tiskopis a řekla že záleží na vměřovacím základu, že určitě ne pokud budu mít denně alespoň 260K4, čemuž jsem se zasmála, protože pokud budu mít 100Kč denní vyměřovací základ, budu ráda.
Jako úřednice jsou fakt za všechny prachy…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78637
27.5.16 22:20

@medunka23 Nemají pravdu, o PPM žádat nemusíš… je to pouze jejich výmysl a není nikde podložen zákonem. Tvoji povinností je doložit, že nárok na PPM máš, pokud chceš délku rodičáku volit, ale nikoliv dokazovat, že nárok nebyl, pokud volit nechceš.
Akorát tedy nevím, k čemu lítat po úřadech, když si to stačí přečíst na stránkách https://portal.mpsv.cz/…covsky_prisp a pak vyplnit 1 formulář a přílohu o výši PPM či vyměřovacím základu a to odevzdat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7531
27.5.16 22:34

@j.a.n.i1 mě tenkrát jedna říkala, že ať mám nebo nemám nárok, tak PPM je nadřazená a pokud bych chtěla rovnou čtyřletej rodičák, tak jim musím přinýst právě zamítlé to PPM, ale já tam stejně byla kvůli zkrácení rodičáku na starší, ona fakt každá říká něco jinýho a pak je problém aby ti to vzali. Mě to až takový problém nedělá, mám úřad pět minut od baráku a hlavně dost věcí i právě stím doplácením jsem se dozvěděla od tebe, takže sem ani negooglila a tímto ti velmi díky :kytka: :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78637
27.5.16 22:37

@medunka23 Od toho je podatelna :mrgreen: vyplnit, nechat orazítkovat převzetí a pak by museli nějaké připomínky mít oficiální cestou a podložit to nějakým paragrafem, což není tak jednoduché, pokud jsou to věci, které si vymýšlí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7531
27.5.16 22:39
@j.a.n.i1 píše:
@medunka23 Od toho je podatelna :mrgreen: vyplnit, nechat orazítkovat převzetí a pak by museli nějaké připomínky mít oficiální cestou a podložit to nějakým paragrafem, což není tak jednoduché, pokud jsou to věci, které si vymýšlí…
:mrgreen: :mrgreen: když oni si nevymýšlí, oni nevědí :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a ještě za to mají zaplaceno, si tak kolikrát říkám že kdybych já takhle odváděla svoji práci…
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78637
27.5.16 22:41
@medunka23 píše: :mrgreen: :mrgreen: když oni si nevymýšlí, oni nevědí :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: a ještě za to mají zaplaceno, si tak kolikrát říkám že kdybych já takhle odváděla svoji práci…

No a proto když to mají ofiko přes podatelnu, tak dají raději pokoj :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
195
7.9.16 18:25

2016

Ahoj holky, kolikateho vam prosim chodí rodicak? Stredocesky kraj?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4795
7.9.16 18:34

@Kerstynka zalezi na na okrese, cely kraj vyplaci Pribram a ty to delaji postupne

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7266
7.9.16 19:47

@Kerstynka ja jsem okres Příbram a chodí mi 8. na ucet

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu