Rodičák a novinka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
monvd
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 09:47
rodičák a novinka

Dobrý den maminky,

včera jsem si byla zařizovat rodičák…Mateřskou mám do 14.12.2016 ale paní na uřadu práce mi vypočítala, že můžu začít brát rodičák až od 1.1.2017 protože mám vysokou mateřskou…to je nějaka novinka? myslela jsem si, že rodičák automaticky navazuje na mateřskou…máte s tím taky zkušenost?
 děkuji

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
-Evka-
Závislačka 3746 příspěvků 14.12.16 09:50

Ne, není to novinka.

Katuskka
Závislačka 2786 příspěvků 14.12.16 09:53

Je to tak ;)

monvd
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 09:59

Děkuji :)

Luciasek31
Zasloužilá kecalka 534 příspěvků 14.12.16 10:08

Dobré ráno, můžu se zeptat, to znamená, že tech 14 dní nebudete nic pobírat? A proč to tak je? Jak tomu předcházet? Pravděpodobně moje mateřská bude asi 2× větší než rodičovská, tak abych nedopadla stejně :(

Miasofi
Kecalka 486 příspěvků 14.12.16 10:12

Pokud je mateřská v daném měsíci vyšší než RP, tak ten už se nevyplácí. Např. beru mateřskou 13tisíc, takže za 14dní v prosinci to udělá nějakých šest a půl. RP mám na 7500, tak oni pošlou jen ten rozdíl, takže tisícovku.

ugluk
Hvězda diskuse 44227 příspěvků 14.12.16 10:18

Tak za ten měsíc částka dorazí, a to dokonce částka vyšší než ten rodičák, tzn. ženská na nule určitě není. A o ty peníze nepřijde, jen se posune jejich čerpání, celkem dostane těch 220 000. V práci navazuje rodičovská dovolená na mateřskou (pokud mezi tím není dovolená), příspěvky na sebe navazují tak, že každý měsíc na účet něco dorazí.

Ellusa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 10:19

Taky jsem to teď řešila. Zkusím to vysvětlit nějak srozumitelně :D. Zvolíš si RP např. 11.500 Kč. V měsíci, kdy končí PPM, lze mít rodičák, ale jeho výše je omezená tak, aby součet PPM v tom měsíci plus RP nepřekročil zvolenou výši RP. Takže když třeba dostaneš za 2 týdny mateřskou ve výši 12 tis., tak ti nárok na RP v tom měsíci nevzniká, protože těch 12 tis. PPM je víc jak 11.500 Kč. Kdybys dostala na PPM menší částku, třeba 10 tis., tak můžeš čerpat v tom měsíci RP ve výši 1.500 Kč, tedy opět abys dostala max. to, kolik by pro ten měsíc činil RP. V dalším měsíci už pak dostaneš plnou výši RP, kterou sis zvolila. Ty peníze nepropadají, jen se o to prodlužuje doba vyplácení RP. Takže si odhadem spočítej, kolik bys měla dostat PPM, a podle toho uvidíš, jestli ti vznikne nárok na nějakou výši RP nebo ne v tom měsíci. Pokud jsou tam nějaké nepřesnosti, omluvuji se :mrgreen:, ale tak mi to vysvětlili na pracáku a tak mi ty peníze i plus mínus došly :mrgreen: :mrgreen:.

Miasofi
Kecalka 486 příspěvků 14.12.16 10:37

@Ellusa
Takže jsme se shodly :D

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 64181 příspěvků 3 inzeráty 14.12.16 10:46

@Luciasek31 Předcházet tomu můžeš akorát tak, že si naplánuješ termín porodu a nástup na mateřskou tak, aby ti končila přesně posledního v měsíci.

zrcadlo
Kelišová 7115 příspěvků 14.12.16 11:03
@Luciasek31 píše:
Dobré ráno, můžu se zeptat, to znamená, že tech 14 dní nebudete nic pobírat? A proč to tak je? Jak tomu předcházet? Pravděpodobně moje mateřská bude asi 2× větší než rodičovská, tak abych nedopadla stejně :(

Vždyť o nic nejde, stejně se musíš naučit vycházet s částkou rodičáku (dejme tomu, že si zvolíš 8tis. rodičák), takže když budeš brát např. za duben mateřskou 16tis., a bude ti končit v půlce května, tak dostaneš za půlku května 8tis., a za červen taky 8tis. rodičák. To, že za druhou půlku května nic nedostaneš je přeci úplně jedno, budeš mít k dispozici stejnou částku jako moře měsíců potom, tak tě nemá co zaskočit, ne?
Já tu opakovaně všude radím, dělejte to jako já, od začátku těhotenství jsme hospodařili jen s plánovanou částkou rodičáku a manželovou mzdou (všechno, co jsem brala ve mzdě navíc a pak při mateřské navíc oproti rodičáku, jsem posílala na spořící účet), naučili jsme se krásně vycházet a našetřili si slušný balík nejen na výbavu, ale i jako rezervu na dobu, kdy mi třeba nevezmou dítě do normální školky a skončí mi rodičák. Tohle „zaskočí mě přechod z mateřské na rodičák“ opravdu nechápu, vždyť se na to všichni můžou připravit dopředu.

zumzum
Závislačka 2599 příspěvků 14.12.16 11:25

@Ellusa
souhlasím. Je to přesně tak jak píše ellusa.
Pokud v práci mezi mateřskou a rodičovskou ještě dočerpáš dovolenou tak ti přijde platba od zaměstnavatele za tu dovču.

zumzum
Závislačka 2599 příspěvků 14.12.16 11:30

@zrcadlo
To je dobry tip. To me nikdy nenapadlo :lol: ale myšlenku to má.
Každopádně to že přechod z PPM na rodičovský příspěvek je vždycky skok rapidně
dolů po stránce financí je jasné a je třeba s ním počítat již od začátku těhotenství.

Ellusa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.16 11:50

@Miasofi @terezahlavackova Děkuji, samotnou mě překvapilo, že jsem to napsala správně i srozumitelně :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:. Podle mě pracáky říkají, aby si žena požádala až od následujícího měsíce, aby jim odpadla práce, protože na těch pár stovek musí vystavit papír, poslat ho, pak poslat ty peníze, další měsíc znovu vystavit papír na novou plnou částku,… prostě v tom pokráceném měsíci jim přibude podle nich zbytečná administrativa „kvůli pár stovkám“ ;)

zumzum
Závislačka 2599 příspěvků 14.12.16 14:07

@Ellusa
Tak to nevím. myslím že ta admnistrativa je jen jedna a řekla bych že je vcelku fuk kdy ji zpracuje. Ja teda na pracáku nikdy problém neměla. Všechno šlo hladce.
Dopis mi přišel jen jeden o tom že mi dávku přiznávají od toho a toho data a v té a té výši. Na konci rodičáku zas že mi ho ukončují k danému datu.
A to jsem tam žádala už třikrát :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Vraha si mažu! Přátelé obviněného Davida začali s odvetou na sociálních sítích

Zatímco jednoho známí označují za milého chlapce, který se bohužel zapletl do... číst dále >

Tohle ze mě udělal rozvod! Houslista Svěcený o nemoci a drastickém zhubnutí

Drasticky zhubl, poslední dobou tráví většinu času na nemocničním lůžku, a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli šikaně jsem začala boxovat, říká šampionka Martina Ptáčková

Než se světová šampionka v kickoboxu, Martina Ptáčková (21), naučila rány... číst dále >

Plastika mi zničila vztah i život, říká žena závislá na úpravách vzhledu

Modelka Elina Romasenková má za sebou nespočet plastických operací. Nechala... číst dále >