Rodičák a opět těhotná bez pracovní smlouvy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Zuzzzan
Nováček 4 příspěvky 15.10.18 19:16
Rodičák a opět těhotná bez pracovní smlouvy

Dobry den, rada bych si udelala jasno v tom jak postupovat „do budoucna“. Jsem nyni na materske s prvnim ditetem, v prubehu tehotenstvi mi skoncila pracovni smlouva. Narok na materskou mi vznikl, jelikoz jsem byla v ochranne lhute, nyni budu vyrizovat rodicak z nemecka (manzel pracuje v nemecku) a otazka ktera me nyni napada je, jak to bude pokud v prubehu pobirani rodicaku opet otehotnim jak bych mela postupovat? Musela bych se prihlasit na urad prace? Vznikne mi nejaky narok na podporu, nebo se toto bude cele resit opet s nemeckem? Mnohokrat dekuji! :potlesk:

Reakce:

eumedon
Extra třída :D 13612 příspěvků 15.10.18 19:29

@Zuzzzan Nikdo není povinen registrovat se na úřadu práce.

Zelnicka
Kecalka 285 příspěvků 15.10.18 19:31

Pokud pobírás RD z jakékoliv země, nemůžeš se registrovat na UP. Po doběhnout RP z Německa by ti měl vzniknout ještě nárok na doplacení z ČR, v Německu je rodicak nižší. A pak s dalším dítětem opět Německo, pokud nemáš platnou pracovní smlouvu v ČR.

Martina 94
Ukecaná baba ;) 1123 příspěvků 15.10.18 19:48

Já se na to dívala ,že pokud otec pracuje v Německu tak je to 300 EURO co jsem se dočetla jinak tam píší 65 procent ty co mají vyšší příjmy a 100 ty co mají nižší prijmy-ale to je dle mě u matky je tak rodič,který pracoval předtím v Německu ..co jsem se dočetla na portálu ale nevím :-(

Zuzzzan
Nováček 4 příspěvky 15.10.18 22:26

Dekuji! To, ze budu muset opet resit rodicak s nemeckem chapu (az se narodi mimco), ale zajima me jestli mi nevznikne narok na nejakou podporu ci jak „preklenout“ tehotenstvi, kdyz otehotnim a uz nebudu pobirat rodicak nebo treba tesne na konci. Budu muset zustat doma bez prijmu do te doby, nez vznikne narok na rodicak z nemecka nebo zkouset zda me nekdo na chvilku zamestna a tim bych mela i narok na materskou pravdepodobne.

Zelnicka
Kecalka 285 příspěvků 15.10.18 22:37
@Zuzzzan píše:
Dekuji! To, ze budu muset opet resit rodicak s nemeckem chapu (az se narodi mimco), ale zajima me jestli mi nevznikne narok na nejakou podporu ci jak „preklenout“ tehotenstvi, kdyz otehotnim a uz nebudu pobirat rodicak nebo treba tesne na konci. Budu muset zustat doma bez prijmu do te doby, nez vznikne narok na rodicak z nemecka nebo zkouset zda me nekdo na chvilku zamestna a tim bych mela i narok na materskou pravdepodobne.

aha,pokud bude vyčerpaný německý i český rodičák, tak je možné se registrovat na UP, ale z čeho se vypočítá podpora, to netuším… za mě by bylo ideální se nechat zaměstnat v ČR na smlouvu na dobu neurčitou a bude vše jednodušší (pokud je tedy reálné takové místo najít)

Zuzzzan
Nováček 4 příspěvky 15.10.18 22:54

No prave..! kde ho najit „a nekrast“ asi to neni realne, druhe mimco chci jakmile bude prvnimu 2 roky a vic, tzn.otehotnet kdyz kdyz bude mit cca 1 rok a vic.Tzn.ze bych si ani tu praci nemohla hledat. Duvodem je muj vek, nechci uz „ztracet cas“ tak jsem si jen chtela ujasnit, jestli nemam na nic narok a ze bych opavdu musela na pracak (v nem je rodicak 14mesicu, po te dovyplaceni z cr nevim na jak dlouho se to natahne).

eumedon
Extra třída :D 13612 příspěvků 16.10.18 07:21
@Zuzzzan píše: … jak „preklenout“ tehotenstvi, kdyz otehotnim a uz nebudu pobirat rodicak nebo treba tesne na konci.

Když už nebudeš pobírat RP, tak nebudeš státním pojištěncem zdravotního pojištění z důvodu pobírání RP. Mohla bys být státním pojištěncem z důvodu celodenní a řádné péče o dítě, ale v tom případě je podmínka nedávat dítě do školky na déle, než 4 hodiny denně. Nebo se můžeš registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání - v tom případě budeš státním pojištěncem jako uchazeč. V každém případě je yřeba tyto změny hlásit do 8 dnů na zdravotní pojišťovně.

Zelnicka
Kecalka 285 příspěvků 16.10.18 08:10
@Zuzzzan píše:
No prave..! kde ho najit „a nekrast“ asi to neni realne, druhe mimco chci jakmile bude prvnimu 2 roky a vic, tzn.otehotnet kdyz kdyz bude mit cca 1 rok a vic.Tzn.ze bych si ani tu praci nemohla hledat. Duvodem je muj vek, nechci uz „ztracet cas“ tak jsem si jen chtela ujasnit, jestli nemam na nic narok a ze bych opavdu musela na pracak (v nem je rodicak 14mesicu, po te dovyplaceni z cr nevim na jak dlouho se to natahne).

Predpokladam, ze v ČR lze zbylou částku natáhnout do 4 let věku dítěte.

Zelnicka
Kecalka 285 příspěvků 16.10.18 08:13
@eumedon píše:
Když už nebudeš pobírat RP, tak nebudeš státním pojištěncem zdravotního pojištění z důvodu pobírání RP. Mohla bys být státním pojištěncem z důvodu celodenní a řádné péče o dítě, ale v tom případě je podmínka nedávat dítě do školky na déle, než 4 hodiny denně. Nebo se můžeš registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání - v tom případě budeš státním pojištěncem jako uchazeč. V každém případě je yřeba tyto změny hlásit do 8 dnů na zdravotní pojišťovně.

Pokud manžel zakladatelky pracuje v Německu, tak po dobrání RP v ČR bude pojištěna jako manžel, tj.bude mít také pendlerskou žlutou kartičku, dítě také.

eumedon
Extra třída :D 13612 příspěvků 16.10.18 08:24
@Zelnicka píše:
Pokud manžel zakladatelky pracuje v Německu, tak po dobrání RP v ČR bude pojištěna jako manžel, tj.bude mít také pendlerskou žlutou kartičku, dítě také.

Aha: https://www.euro.cz/…emich-870101

Zuzzzan
Nováček 4 příspěvky 16.10.18 08:26

Skvele!Tak moc dekuji za rady a tipy!!

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je... číst dále >

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v... číst dále >

Články z Expres.cz

Šafářová oslavila Fed Cup s parťačkami i přáteli. Plekanec ale pořád nikde!

Tenisovou kariéru sice pomalu končí, přesto si Lucie Šafářová náramně... číst dále >

Richard Genzer o StarDance: Tanec jsem definitivně pověsil na hřebík, už podruhé

V sobotu nečekaně vypadl v rozstřelu s Daliborem Gondíkem, kterému diváci... číst dále >

Články z Ona Dnes

Moje přítelkyně se stala mužem, ale stále ji miluji, říká Američanka

Heather Silva z Texasu se před šesti lety zamilovala do ženy. O tři roky... číst dále >

O holky se postarám, slíbil Mirek snoubence, která zemřela v den svatby

Simona zemřela pár hodin před vlastní svatbou a zoufalému snoubenci zůstaly... číst dále >