Rodičák do 2 let, nezaměstnaná?

44
13.11.19 09:11

Rodičák do 2 let, nezaměstnaná?

Ahoj, holky, je tu někdo, kdo pracuje na úřadu práce nebo se v tom vyzná? Moje situace - mám nastavený rodičák cca do 2 let věku dítěte, takže cca do listopadu příštího roku. Kvůli stěhování, které bude příští rok v září, nechceme řešit další dítě dřív, takže budu cca jeden rok bez rodičáku, ale chtěla bych být normálně doma s malou. Budeme si brát hypotéku, takže určitě nechci snižovat výši RP (kvůli žádosti). Co pro mě z toho vyplývá? Je potřeba se někde nahlásit, až rodičák vyčerpám? Případně, kdybych chtěla dát dceru na chvilku do školky (budu studovat prezenční studium), je nějaké omezení? Moc děkuju :kytka:

Edit: na mateřskou na další dítě nebudu mít nárok za žádných okolností?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
20583
13.11.19 09:18

Nahlásíš se na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let, budou za tebe platit zdravotní, ale je tam tuším nějaké omezení, na kolik hodin může být dítě ve školce :think: na mateřskou nebudeš mít nárok, pokud nebudeš pracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
13.11.19 09:20

@Aaajik Ahoj, já se v tom tedy moc nevyznám ale pokud vím tak se budeš muset nahlásit na pracák, aby ti platili zdravotní a sociální. Nebo si ho budeš muset platit sama, což není měsíčně zrovna malá částka. Co se týče mateřské tak myslím že ne, musela bys mít něco opracováno ale jistá si tím nejsem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
830
13.11.19 09:27

A nebudeš mít nárok na status studenta, pokud ti ještě nebude 26 let a budeš na prezenčním studiu? Případně by podle mě stalo za úvahu si na ten rok rozprostřít třeba jen pár stovek z rodičáku, kolik je ta minimální částka na měsíc, 50 kč? Prostě to co nejvíc zpomalit až ve chvíli, kdy budeš mít před poslední dávkou z momentálního nastavení…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24122
13.11.19 09:37

@Mišička090 Sciální není povinné, zdravotní ano. Pokud se nahlásí na ÚP, bude mít asi nárok na nějakou pidi podporu po dobu pár měsíců, ale znamenalo by to, že si bude hledat zaměstnání, bude docházet na pracák a mohou jí posílat k potencionálním zaměstnavatelům.
Pokud se nahlásí na pojišťovna jako osoba pečující o dítě, bude za ní zdravotní platit stát, ale zase je tam limit na počet hodin, které dítě smí být v předškolním zařízení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
13.11.19 09:37
@Bebeluska8 píše:
A nebudeš mít nárok na status studenta, pokud ti ještě nebude 26 let a budeš na prezenčním studiu? Případně by podle mě stalo za úvahu si na ten rok rozprostřít třeba jen pár stovek z rodičáku, kolik je ta minimální částka na měsíc, 50 kč? Prostě to co nejvíc zpomalit až ve chvíli, kdy budeš mít před poslední dávkou z momentálního nastavení…

Je mi přes 30, takže status studenta mít sice budu, ale pouze v omezených záležitostech. Jinak s tím rozložením až po žádosti o hypotéku to není špatný nápad. Jakmile nám schválí hypotéku, rozložím si zbytek na delší dobu. Super! :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18971
13.11.19 09:55

S tou hypotékou jsi poněkud na omylu. I kdyby jsi brala rodičák třicet tisíc, tak banka ti započítá jako příjem jen šest. To je právě kvůli tomu, že si ho můžeš navyšovat a snižovat dle potřeby…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
13.11.19 10:05
@Janli píše:
S tou hypotékou jsi poněkud na omylu. I kdyby jsi brala rodičák třicet tisíc, tak banka ti započítá jako příjem jen šest. To je právě kvůli tomu, že si ho můžeš navyšovat a snižovat dle potřeby…

Není pravda. Řešíme to přes hypotečního poradce a záleží na bance. Některá má strop 8000,– některá započítá celou částku. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18971
13.11.19 10:20
@Aaajik píše:
Není pravda. Řešíme to přes hypotečního poradce a záleží na bance. Některá má strop 8000,– některá započítá celou částku. ;)

Na tohle hodně bacha, protože pokud v průběhu čerpání hypotéky přestaneš rodičák pobírat, tak to může brát banka jako porušení podmínek za kterých banka hypotéku uzavřela a čerpání vám třeba v půlce stopnout. To si hodně pohlídej, navíc podmínky v bankách se u hypoték mění dost často.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
13.11.19 10:30
@Janli píše:
Na tohle hodně bacha, protože pokud v průběhu čerpání hypotéky přestaneš rodičák pobírat, tak to může brát banka jako porušení podmínek za kterých banka hypotéku uzavřela a čerpání vám třeba v půlce stopnout. To si hodně pohlídej, navíc podmínky v bankách se u hypoték mění dost často.

To bych se hodně divila, příjem může vypadnout vždy a není přeci možné to brát jako porušení podmínek. Prostě až docerpam, tak docerpam. Pokud by to měly banky brát takto, tak pak nemůžou rodičák brát jako příjem vubec. Každopádně přítel by na tu hypotéku dosáhl i sám, můj rodičák je spíš jako pojistka. Jinak vše bude každopádně napsané ve smlouvě, to si určitě pohlídám, v právu se trochu vyznám, sama jsem si připomínkovala rezervační smlouvu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
662
13.11.19 11:36

Nahlasis se jako osoba pecujici o dite do 4 let veku, budou za tebe platit zdravotni i socialni a dite muze do skolky neomezene. Pozdeji muzes byt i osoba pecujici o dite do 7 let veku (nebo o dve do 15), tam za tebe plati uz jen zdravotni a dite muze do skolky jen na dopoledne, pripadne do skoly jen na vyucovani, nikoli v druzine.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6732
13.11.19 11:45

@Aaajik Když doberete rodičák, tak se běžte nahlásit na ZP jako osoba pečující o dítě do 7 let a nemusíte nic víc řešit. Na UP sice dostanete nějakou podporu, ale zase vas jako uchazece posilaji na nabídky práce. Na mateřskou u dalšího dítěte mít nárok nebudete, pokud budete rok doma a studovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
290
13.11.19 11:52

Holky já koukám jak to vlastně je. Vůbec jsem nevěděla že se člověk může na Zap přihlásit jako osoba pečují o dítě. @Svistice děkuji za vysvětlení

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9069
13.11.19 11:59
@VilaAnalka píše:
Nahlasis se jako osoba pecujici o dite do 4 let veku, budou za tebe platit zdravotni i socialni a dite muze do skolky neomezene. Pozdeji muzes byt i osoba pecujici o dite do 7 let veku (nebo o dve do 15), tam za tebe plati uz jen zdravotni a dite muze do skolky jen na dopoledne, pripadne do skoly jen na vyucovani, nikoli v druzine.

Není žádná kategorie pojištěnců „osoba pečující o dítě do 4 let“. Je jen ta jedna kategorie do 7 let (alespoň o dvě do 15), takže omezení školky platí i pro děti mladší 4 let, proto je lepší si protáhnout rodičovský příspěvek. A sociální stát neplatí, jen se péče o dítě do 4 let bere jako náhradní doba na důchod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6732
13.11.19 12:09

@Lendeš jen doplním, že péče o dítě do 4 let se jako náhradní doba počítá v plném rozsahu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat