Rodičák, když manžel pracuje v Německu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Oliiina
Kecalka 137 příspěvků 04.07.19 07:09
rodicak kdyz manzel pracuje v nemecku

Ahoj, chtela bych se zeptat, zda by mi tu byl nekdo schopny poradit, zda byl treba nekdo v podobne situaci. V CR jsem byla zamestnana a na syna jsem pobirala materskou a nasledne rodicak reseny pres muj platovy vymer. Par mesicu po porodu mi skoncila pracovni smlouva, ktera byla na dobu urcitou. Manzel zacal ted pracovat v Nemecku (konkretne v Sasku, asi 10 km od hranic, takze za praci dojizdi), vsichni mame trvaly pobyt tady. Ja stale pobiram rodicak na syna a budu jeste 3 mesice a ted se bojim, aby mi nekdo z uradu najednou po vyplaceni nerekl, ze mam rodicak za tu dobu co je manzel v Nemecku vratit (jednalo by se o necelych 5 mesicu), ze jsem na nej nemela narok.. Nevim jestli se nemam sama nahlasit na uradu prace nebo jestli by mi ho pripadne prestali posilat oni aniz bych ja neco hlasila? predem dekuji..

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Šáruší
Závislačka 3513 příspěvků 04.07.19 07:13

@Oliiina já nevím, jak úplně přesně to funguje. Ale kamarádka vracela. Tak její manžel začal při rodičáku pracovat v Německu, taky jen dojížděl za hranice, žijí tady. Taky byla bez pracovní smlouva, ta jí skončila na dobu určitou zkraje rodičáku. A peníze vracela. Nevím přesně kolik a co, jen vím, že se rozčilovala jak blázen a vracela skoro rok, celou dobu, co byl manžel v tom Německu.

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:25

Ano, bohužel, pokud nemáš platnou smlouvu v ČR, je tvá povinnost rodičák v ČR pozastavit, zažádat si v Německu a do roka dítěte ho pobírat odtud. Po roce dítěte se znovu zažádá v ČR, protože v Německu je základní rodičák jen do roka dítěte. Pokud má žena platnou smlouvu v ČR, je to jinak.

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:26

@Oliiina a ještě dodávám, že lhůta na žádost o rodičovský příspěvek je v Německu 3 měsíce, takže je pravděpodobné, že to v ČR budeš muset vrátit a v Německu už zpátky nárok za celou dobu mít nebudeš. Ale to všechno se tě týká, pokud je dítě mladší, než jeden rok.

Oliiina
Kecalka 137 příspěvků 04.07.19 07:28

@Aduš8 v Nemecku tim padem narok nebudu mit vubec, kdyz synovi jsou 2 roky. Ja ani ten nemecky rodicak nechci, jen bych si chtela ty posledni 3 mesice dovybrat tady.

Šáruší
Závislačka 3513 příspěvků 04.07.19 07:31
@Oliiina píše:
@Aduš8 v Nemecku tim padem narok nebudu mit vubec, kdyz synovi jsou 2 roky. Ja ani ten nemecky rodicak nechci, jen bych si chtela ty posledni 3 mesice dovybrat tady.

já ti nechci podávat mylné informace, fakt to mám jen zprostředkovaně z jejího tvrzení, ale kamarádka vracela ty peníze mezi 2.-3. rokem dítěte. On tam začal pracovat, až když byly dítěti 2roky. Takže se prostě zajdi zeptat na úřad. Ona nic nehlásila, přišli na to sami.

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:34

@Oliiina tady ale nejde o německý rodičák, vy jste povinni to v ČR nahlásit. Normálně to chodí tak, že se pozastaví ten český, musí se zažádat v Německu a až se zamítnutím odtud se znovu zažádá o český. A úřady na to přijdou, jsou propojené.

Oliiina
Kecalka 137 příspěvků 04.07.19 07:34

Takze teoreticky, kdyz bych ho tady pozastavila, prokazala se nejakym papirem, ze v Nemecku uz taky narok nemam, tak pak by me meli nechat to tady dovybrat, ale nez se tohle vyridi predpokladam par mesicu, tak uz na ten rodicak nebudu mit narok ani tady..

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:35

@Šáruší týkalo se jí to, co jsem teď psala, měla zažádat v Německu, kde by jí to automaticky zamítli vzhledem k věku dítěte a pak by si o zbytek mohla zažádat znovu v ČR.

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:36

@Oliiina tak tady by neměl být problém, aby ti ho zpětně vyplatili, ne? Já nevím, jaké jsou lhůty v ČR. Ale je možné, že to budou chtít nejdřív vrátit za tu dobu, kdy už je partner v Německu.

Šáruší
Závislačka 3513 příspěvků 04.07.19 07:38
@Aduš8 píše:
@Šáruší týkalo se jí to, co jsem teď psala, měla zažádat v Německu, kde by jí to automaticky zamítli vzhledem k věku dítěte a pak by si o zbytek mohla zažádat znovu v ČR.

je otázka, jestli by jí neodečetli to, co by teoreticky pobírala, kdyby to pobírala v Německu a jen zbytek do 220.00 jí dorovnali, takže vlastně nic, ještě by měla přeplaceno. Ta kamarádka nebrala z Německa nic, protože tam manžel pracoval až po druhém roce dítěte a peníze vracely. Dítěti jsou 4 roky, takže je to 2 roky zpětně. Radím dojít na úřad.

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:39

@Oliiina a na ten,, papír" z Německa se musí podat klasická žádost o rodičovský příspěvek, která má asi 30 stran, přeložený rodnýist dítěte, poslední DP a spousta dalšího. Na rozhodnutí se čeká v případě pendlerů i půl roku. Pak teprve dostanete potvrzení o zamítnutí. Není to jen tak, že ho někde vystaví na úřadě

Šáruší
Závislačka 3513 příspěvků 04.07.19 07:39
Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:43

@Šáruší ano, pokud žena pobírá rodičák z Německa, je jí to odečteno z toho, na co má v ČR nárok. Ale tady jde v případě obou vlastně jen o zákony EU. Obě nemají z Německa nárok, děti už jsou starší, ale přesto by musely podat žádost, nechat ji zamítnout a s tou by pak měly nárok na zbytek rodičáku z ČR. Jenže v ČR na úřadech o tom nemají běžné úřednice ponětí, nikdo jim to neporadí. Ony jen oznámí, partner pracuje v zahraničí, Vy nemáte platnou smlouvu, zaniká nárok na rodičovský příspěvek.

Aduš8
Kelišová 5233 příspěvků 04.07.19 07:45

@Šáruší ale přeplaceno by neměla, v Německu je základní rodičák, který tyto ženy dostanou 300€ měsíčně do roka dítěte. Což dělá zhruba 7500*12. Na zbytek pak mají nárok v ČR.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama