Rodicak + materska u osvc

165
28.5.20 09:19

Rodicak + materska u osvc

Ahoj, chci se zeptat. Rodicak na syna mám do 04/21, teď mám termín porodu v říjnu, v noci jsem premyslela jestli teda nemůžu brat ten rodicak do dubna na normálně, když do dubna stejně budu brat ppm a až pak rodicak. Tady jsem se docetla ze ne. Ale je nějaká varianta dostat obojí? I rodicak na první a souběžně mateřskou na druhé? Třeba kdyby na ppm šel tatínek? Jak je to u osvc, vi někdo, jaké podmínky by musel splňovat? :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
97
28.5.20 09:50

No kdysi to šlo, já to tak měla, ale výhodné to zase tak nebylo. To byl strop rodičovské 11tis. My věděli, že budeme chtít brzy druhé, tak jsme rodičovskou vyběhali na tatínka s tím, že pověřená osoba o péči jsem já. Stát začal posílat částku hned s mou mateřskou( měla jsem nízkou- OSVČ), ale jen dorovnával částku do zmíněného stropu 11 tis. Jakmile mi mateřská skončila, vznikla mi povinnost platit zdravotní pojištění. Stát platí jen za toho, kdo bere rodičovskou. Takže jsem měla možnost platit si každý měsíc cca 1500kč za zdravotní, nebo se přihlásit na ÚP a docházet každý měsíc se ptát na " práci"… V té době jsem už byla těhotná, tak jsem raději platila… Příště jsme raději zvolili jednoduší způsob- doložili jsme denní vyměřovací základ otce, úřednice to sečetli a já dostala rodičovskou podle vyšší částky a můžu si rodičovskou zvedat podle libosti. A to bych doporučila i v tomto případě, vybrat rodičovskou ještě do porodu ( mateřská vzniká už před porodem), zkusit započítat otcův denní vyměřovací základ, a zvýšit si rodičovskou na maximum a vybrat jí co nejdříve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
97
28.5.20 09:59

Ještě dodám, že se vyplácí jen na poslední dítě, přes to vlak nejede.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9767
28.5.20 10:00

@Sarusss nelze brát oboje zároveň

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78244
28.5.20 11:36

@flavi Oboje zároveň jde brát pouze v případě nízké mateřské, takže i kdyby zůstal rodičák na tebe, tak bys to měla úplně stejně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3293
28.5.20 12:06

Jedině si nastavit co nejvyšší rodičák, ať se stihne vybrat co nejvíc. Nelze obojí pobírat zaráz. Zkusit třeba přes otce dítěte, zda bude mít vyšší základ :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
165
28.5.20 12:33

@flavi to nám už bohužel víc nejde nez bereme, já měla nízké příjmy a taťka pravě jako osvc si neplatil nemocenské pripojisteni půl roku před porodem prvního, to dobrovolné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
165
28.5.20 12:34

@shadowbabe nebude, měl by, ale je tam povinnost si platit půl roku před porodem dobrovolne nemocenské pripojisteni :zed: a mi už to víc nejde, zvyšovala jsem hned v tom lednu na max

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
165
28.5.20 12:38

Ještě se zeptam, kdy je třeba teda se hlásit na úřad odkud mi chodí rodicak s tím druhým ditetem? Nerada bych pak něco vracela, protože logicky bych tam šla až po skončení mateřské třeba v tom dubnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78244
28.5.20 12:41

@Sarusss pri nastupu nástupu na mateřskou

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3293
28.5.20 14:39

Aha, tož to bohužel nijak nepůjde udělat. Bez toho nemocenského se nic dělat nedá. Jak bys šla na mateřskou, tak si hnedka pořešíš zrušení toho rodičáku :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
97
28.5.20 14:58
@j.a.n.i1 píše:
@flavi Oboje zároveň jde brát pouze v případě nízké mateřské, takže i kdyby zůstal rodičák na tebe, tak bys to měla úplně stejně.

Už to jsou 4 roky, pak jsme už dostali lepší rady :D. Ale na manžela jsme na rodičovské, stihli vybrat více. Jen nám jaksi nikdo na úřadě tehdy neřekl, že stačí jen doložit denní vyměřovací základ obou, a ne to dělat takhle složitě. U druhého jsme byli poučenější. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
165
11.6.20 15:35

Dekuji :) stejně je to ale blbý, když se pobírá materska na druhé proč by ještě nemohl běžet rodicak ze :roll: no náš systém, nenadelame nic :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat