Rodičák na partnera

Anonymní
28.12.19 22:34

Rodičák na partnera

Ahoj holky, chci se zeptat jestli tady je někdo kdo má rodičák na partnera. Dávala jsem přednost studiu než práci ale otěhotněla jsem. Teď budeme mít skoro 11 měsíčního chlapecka. Tím pádem od začátku pobírám částku 7600,– ale čekáme teď další miminko(nedávno jsme to zjistili) takže bych měla rodit na konci srpna, ale chtěla bych tím pádem co nejvíce zvýšit rodičák abych vybrala co nejvíce na syna, ale já ho na sebe zvýšit nemůžu když jsem dřív neměla příjem ani mateřskou. Chceme zvýšit rodičák na přítele, který má už 4 roky stejnou práci, takže příjem je všude uznaný. Jak to tedy chodí? Omlouvám se za anonym, ale chodí sem tchýně a zatím to rodině oznamovat nechceme. Děkuji moc :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
138
28.12.19 22:48

Mám rodičák na partnera ze stejného důvodu, pár měsíců zpátky jsem to zrovna řešila :) Přítel musí do práce, aby mu vyjeli jeho příjmy před porodem (když vysvětlí situaci, budou vědět, co mu dát), s tím papírem musí on na OSSZ, kde mu vypočítají denní vyměřovací základ. Ty pak podáš žádost na ÚP na zvýšení rodičovského příspěvku s tímto vyměřovacím základem. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
685
28.12.19 22:51

A partnerovi by v době narození prvního mimca vznikl nárok na „mateřskou“? Pokud ano, tj hradil nemocenské pojištění alespoň 270 dní za poslední dva roky (před narozením), tak si myslím, že si můžeš výši rodičovského příspěvku zvolit, i když Ty jsi pojištěna nebyla a pobírat nejvyšší možnou částku Ty. Pokud by požádal partner o rodicak a pobíral ho on, tak nejspíš budeš muset na úřad práce/nemocenskou, aby za Tebe platil stát pojištění, které hrado, kdy jsi na RD. Jinak rodičovský příspěvek na tatínka není problém - my to tak mame, je to otázka několika vyplněných papíru. Ale toby Vám všechno měl říct úřad práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
138
28.12.19 22:56

Já pobírám rodičák na své jméno, ale na příjmy partnera - jde to tak udělat :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.19 23:01

@Teulina jsem ráda, že to takhle neřeším jen já :D :D a na kolik je možné si ten rodičák potom zvýšit? Na částku co má třeba přítel příjem? Nebo jak to bylo s váma? Změnilo se potom něco? Myslím z doby kdy jste pobírala normální částku rodicaku na sebe a potom na pritele? Já se omlouvám za všechny otázky :D ale jsem na tyhle úřední věci neskutečný trotl :D :D :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.19 23:02

@Teulina nooo takhle bych to chtěla! :D :D

• Citovat
  • Nahlásit
3569
28.12.19 23:14
@uživatel2 píše:
A partnerovi by v době narození prvního mimca vznikl nárok na „mateřskou“? Pokud ano, tj hradil nemocenské pojištění alespoň 270 dní za poslední dva roky (před narozením), tak si myslím, že si můžeš výši rodičovského příspěvku zvolit, i když Ty jsi pojištěna nebyla a pobírat nejvyšší možnou částku Ty. Pokud by požádal partner o rodicak a pobíral ho on, tak nejspíš budeš muset na úřad práce/nemocenskou, aby za Tebe platil stát pojištění, které hrado, kdy jsi na RD. Jinak rodičovský příspěvek na tatínka není problém - my to tak mame, je to otázka několika vyplněných papíru. Ale toby Vám všechno měl říct úřad práce.

Co to meles, na zadny pracak nebo nemocenskou by nemusela. Proc? Tezko pujde do prace, kdyz se stara o mimino a na nemocenskou, kdyz je zdrava, ze jo. Proste je mozne si zazadat o vysi rodičovské podle platu partnera. Nic vic to pro ni neznamena.

Zakladtelko, zastav se pro formulare na uradu prace. Jeden si necha muz potvrdit v praci a druhy na Ossz. Na jakou castku pak podle toho budes mit narok, ti presne spocitaji na pracaku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
685
28.12.19 23:21
@Pajka89 píše:
Co to meles, na zadny pracak nebo nemocenskou by nemusela. Proc? Tezko pujde do prace, kdyz se stara o mimino a na nemocenskou, kdyz je zdrava, ze jo. Proste je mozne si zazadat o vysi rodičovské podle platu partnera. Nic vic to pro ni neznamena.Zakladtelko, zastav se pro formulare na uradu prace. Jeden si necha muz potvrdit v praci a druhy na Ossz. Na jakou castku pak podle toho budes mit narok, ti presne spocitaji na pracaku.

Porozumění textu asi nic moc, co? 1. nevíš zda může žádat rodicak na otce (zda splnil podmínky nemocenského pojištění k datu narození prvního dítěte), 2. pokud by zakladatelka nepobirala rodicak (chtela žádat na přítele), tak za ní stát nebude hradit zdravotní pojištění a bude si ho buď hradit sama nebo najde jiný způsob úhrady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
138
28.12.19 23:26

Na ÚP ti vypočítají maximální částku podle partnerova denního vyměřovacího základu, na kterou si můžeš navýšit. :) Změnilo se akorát to, že jsem si to dala na maximum a rodičák mi končí místo listopadu 2020 teď v lednu 2020 :D Jinak vše při starém :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
559
28.12.19 23:27
@uživatel2 píše:
Porozumění textu asi nic moc, co? 1. nevíš zda může žádat rodicak na otce (zda splnil podmínky nemocenského pojištění k datu narození prvního dítěte), 2. pokud by zakladatelka nepobirala rodicak (chtela žádat na přítele), tak za ní stát nebude hradit zdravotní pojištění a bude si ho buď hradit sama nebo najde jiný způsob úhrady.

Tak to si troufám nesouhlasit. Pobírala jsem rodičovský příspěvek vyšší (také jsem před dítětem studovala) na základě doložení příjmů partnera (otce dítěte) a pojištění ze mě normálně platil stát. Stále se jedná o matku na rodičovské dovolené, jen pobírá vyšší RP díky vyšším příjmům partnera. Vlastní zkušenost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3569
28.12.19 23:38
@uživatel2 píše:

Pojisteni ji stat hradit bude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.19 23:41

@Pajka89 děkuji moc za radu :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.19 23:42

@Teulina parada! Děkuji mooooc :srdce: :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
28.12.19 23:43

@Medičkaa super děkuji to jsem také chtěla vědět jak to bude s pojištěním :*

• Citovat
  • Nahlásit
685
29.12.19 00:23

@Pajka89
@Medičkaa

To máte pravdu, nedošlo mi v tu chvíli, že tatínek pracuje a platí za něj zdravotní zaměstnavatel. u nás je tatínek skutečně na RD, takze je ta situace je jiná.
Zakladatelko, omlouvám se špatně info.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat