Rodičák při narození druhého mimča

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
barrrus
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 22.02.18 23:04
Rodicak pri narozeni druheho mimca

Ahoj mamky, ahoj vsichni,
Mam dotaz.
Dcera se mi narodila v rijnu 2015. Byla sem normalne na materske pak presla na rodicovsky prispevek, ktery sem si nastavila do necelych 3let dcery ( zari 2018). V cervnu minuly rok mi skoncila smlouva v praci. A ja pak otehotnela, navysila sem si rodicak na maximalni moznou davku abych o penizky neprisla az budu prestupovat na dalsi rodicak.
A ted to hlavni co me zajima. Malej se ma narodit zacatkem dubna. A ja mam rodicak za dceru do brezna. Dr mi rekl, ze kvuli mojim zdravotnim komplikacim by nejradsi ukoncil tehotenstvi driv. A cisar mi udelal treba posledni tyden v breznu.
Zajima me, zda kvuli par dnum prijdu o rodicak za dceru za brezen a rovnou najedu na rodicak za maleho, nebo zda mi poslou penize za urcity pocet dnu za dceru a zbytek za syna…
Ja jen, ze sem to navysovala na nejakych 20 tisic a nerada bych o ne prisla. Kdyz za syna uz pak zase budu brat nakych 7 tisic..
Doudam, ze sem to napsala trochu srozumitelne a rozumite mi.
Dekuji predem za odpoved.

Přečtěte si článek: Rodičovský příspěvek 2018: Aktuální informace

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Veru1987
Zasloužilá kecalka 868 příspěvků 22.02.18 23:10

Nejdříve by měla být na syna zase mateřská půl roku bych řekla, ne?

Bangu
Nováček 6 příspěvků 22.02.18 23:11

Počítá se celý měsíc, ve kterém se další dítě narodí, takže pokud se prcek narodí v březnu, rodičák na starší dítě končí v únoru a v březnu už ho dostaneš na miminko.

barrrus
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 22.02.18 23:11

@Veru1987 me skoncila smlouva v praci. Takze na materskou uz narok nemam. Jinak bych uz na ni byla

Bangu
Nováček 6 příspěvků 22.02.18 23:12
@Veru1987 píše:
Nejdříve by měla být na syna zase mateřská půl roku bych řekla, ne?

Myslím si, že v tomto případě na ni paní nemá nárok.

Veru1987
Zasloužilá kecalka 868 příspěvků 22.02.18 23:13
@Bangu píše:
Myslím si, že v tomto případě na ni paní nemá nárok.

Já nezaznamenala že skončila pracovní smlouva.

Petule030
Kelišová 5778 příspěvků 22.02.18 23:16

@Veru1987 Pokud už není zaměstnaná (vypršela smlouva), nejspíš na mateřskou nemá nárok a bude pobírat rovnou rodičák. Obávám se, že to bude, jak píše @Bangu . Jakmile to budou 3 měsíce od navýšení příspěvku, zkusila bych si příspěvek ještě zvýšit, pokud by to šlo. I kdybys rodila později, budeš mít aspoň příspěvek vyčerpaný a nic ti nepropadne.

barrrus
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 22.02.18 23:25

@Petule030 ja si to uz ted v lednu navysovala na 20 tisic…
takze uz to vice navysit nemohu :( to by znamenalo ze unor je posledni mesic ktery bych pobir s la tak hezke penizky… no takze nohy krizem a do 1dubna maleho nepustim :D

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31657 příspěvků 22.02.18 23:37

Jojo, i kdyby se malej narodil 31.3. minutu před půlnocí, už bys o březen na dceru přišla, a bralo by se to z balíku peněz na malýho. pokud 1.4. minutu po půlnoci, dostaneš ještě za březen dvacítku na dceru :)

Cuddy
Neúnavná pisatelka 15550 příspěvků 23.02.18 07:28

@barrrus Dulezite je, jaka bude ta castka v breznu k docerpani. Pokud nizsi nez nastavena, tak ti ji spoji s predchozim mesicem a v tom ti ji oficialne ukonci. Takze pokud mas nastaveno 20 tis, na brezen by ti do vycerpani 220 tis zbyvalo treba 19 tis, tak ti ji spoji s unorem a ukonci ke konci unora. Pak by bylo jedno, zda se mimco narodi 1.3 nebo 31. 3. Jine by to bylo, pokud by jsi vyplatu rodicaku nekoncila, kdyby ti treba zbyvalo vycerpat 30 tis, coz je vyssi castka nez nastavenych 20, pak by rozhodoval kazdy den.

barrrus
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 23.02.18 10:01

@Cuddy za unor mi prijde 18 litru, a za brezen by mi melo prijit taky 18 tisic. A tim padem uz bych vybrala tech 220tisic.
Takze ted jak?

Lendeš
Kelišová 5592 příspěvků 23.02.18 10:17

@barrrus Pokud je ta zbývající částka přesně stejná, tak ti dřív nepřijde. Zákon to říká takto:

§ 30
(6) Jestliže by po odpočtu úhrnu částky rodičovského příspěvku, která náleží za aktuální kalendářní měsíc, a všech částek rodičovského příspěvku již vyplacených za předchozí období od celkové částky 220000 Kč zbývala částka, která je nižší než částka, která náleží za aktuální kalendářní měsíc, vyplatí se tato zbývající částka rodičovského příspěvku spolu s částkou náležející za aktuální kalendářní měsíc.

barrrus
Zasloužilá kecalka 782 příspěvků 23.02.18 14:16

@Lendeš me nejde o to aby prisla driv. Ja jen o ty penize nechci prijit. Cokdyby se narodilo mimco 31.3 tak to prijdu o rodicak za dceru a rovnou mi daj za syna, a tech 18tisic propadne ne?

Lendeš
Kelišová 5592 příspěvků 23.02.18 14:59

@barrrus Pokud ti na březen zbývá přesně stejná částka jako za únor (nebo vyšší) a druhé dítě se narodí v březnu, tak o tu březnovou částku přijdeš. V měsíci narození dalšího dítěte zaniká nárok na rodičák na starší dítě, protože už budeš mít nárok na mladší. Pokud by ti tam do 220 tis. zbývala nižší částka než za únor, pošlou ti ty peníze už zároveň s únorovou částkou, takže vyčerpáš vše.

JanduleD
Echt Kelišová 8407 příspěvků 27.02.18 12:13

Holky, můžu se přidat s dotazem na toto téma? Čekáme třetí dítě, navýšila jsem si rodičák tak, ať ho dočerpám do porodu, na md nemám nárok. Termín mám v květnu, ofiko 28 dle ms, dle velikosti o týden dřív. Poslední rodičák na malou mám dostat v dubnu, a co od 1.5? To se musím hlásit na pracáku, nebo jak to funguje? Mám se rozhodnout, jesti si tu poslední dávku rozdělím na půl, abych dostala nějaké peníze i v květnu s tím, že je možná budu vracet, nebo celou částku dočerpat v tom dubnu. Pokud se dítě narodí opravdu až koncem května, tak žádat budu nejdříve v červnu. Jak je to s tím květnem, rozumíte tomu? U nás na sociálce nejsou schopni poradit.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Čerešňákové to teď sekne, Martinová jen září, zato z Viewegha je „knedlík“

Zrychlená doba adventnímu rozjímání, které v českých zemích bývalo kdysi... číst dále >

Divoká jízda po StarDance: Mišík na koloběžce, Onder nese zapomenuté střevíce

A je to za námi. Devátá řada taneční show StarDance má nového krále tanečního... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >