Rodiče alkoholici, máma na dně

2330
13.4.17 12:50

Rodiče alkoholici, máma na dně

Ahoj,

upřímně nevím jak začít takže se omlouvám za zmatky nějak se do toho pustím.

Je mi 23 let jsem vdaná bez dětí bydlím od rodiny 150km, mám sestru 18 let ted maturuje bydlí s rodiči.

Jejich bydlení dvougenerační barák, dole babička + děda horní patro segra + máma + táta.

A ted k problému začnu u táty to bude lepší… je to dle mého názoru alkoholik, pravidelně v týdnu chodí do hospody cca 5 piv + ještě jedno doma. O víkendu ani piva počítat nebudu kolem 10 se to dle mého nazoru pohybuje. On ale není problém problém je moje mamka.

Když mi bylo cca 18 (maturita) mamka začala pít (pracuje v krámu přístup stále má) začalo to vínem a pivem k večeři, neustálá zmatenost občasná prodrážděnost byla nateklá v obličeji hubená no hrůza… nakonec jsem u ní našla několik lahví s vodkou, slivovicí začalo se to řešit tak že začně docházet k doktorovi a uvidí se co s tím dále… v tu dobu ale onemocněla (začalo se jí uvolnovat žluté barvivo do těla + zavodnování + dle mého názoru i cirhoza, ale nikdy mi to nepotvrdila) v nemocnici byla cca 3 měsíce pak se vše uklidnilo začala jíst zdravě a opravdu se snažila, bohužel v té době začal táta tlačit na její,,hlavu,, bezdůvodné obvinování z toho že chlastá, schazoval jí, tahal jí do hospody na čaj na pivo…jediné co zakázal na trvalo bylo víno a tvrdý alkohol… no a ted to přišlo znovu sestře je 18 maturuje plánuje se odstěhovat a máma do toho spadla zase…

Babička je jediná která je to schopná a ochotná řešit a při pondělí hádce kdy byla máma opilá se s tátou domluvili na léčbě pro mamku a nějakou odbornou pomoc… Bohužel den na to když to začala babička řešit za ní přišel táta že pomoci nepotřebují a že jsou v pohodě.

Víím že to tam je tak že tátovi asi jedním zpusobem vyhovuje když ho máma poslouchá protože je pod parou ale jsem její dcera a nenechám jí umřít… moje sestra se mamce vyhýbá aby s ní nemusela mluvit vždycky když tam s manželem přijedeme je to náročné ale vím že se i kvůli mě máma drží a nepije (po dobu co jsem tam).

Chci od vás radu je něco co můžu já jako dcera i přes případný nesouhlas nebo laxní přístup otce pro mámu udělat? Jako domlouvat je zbytečné potřebuje odborníka, ale mohu to nějak zajistit já? s pomocí třeba práv babičky bez toho aby jí mohl táta ovlivnovat?

Děkuji všem za rady a omlouvám se za román… doufám že porozumíte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13.4.17 12:59

S dospělým a svéprávným člověkem bohužel neuděláš vůbec, ale vůbec nic :,(
Můžeš jí maximálně promluvit do duše.
Je to smutné, ale je to tak. V tuhle chvíli se dá maximálně nabídnout jí, že pokud by z toho chtěla pomoct, tak že tu pro ni budeš kdykoliv, abys jí pomohla.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14653
13.4.17 13:00

Nezávidím ti takové problémy. Nicméně, tvoji rodiče jsou dospělí, a svéprávní. Pokud maminka sama nebude chtít nastoupit léčbu, pak ji k tomu těžko někdo donutí. Psala jsi, že táta „není problém“. Já si naopak myslím, že táta „je problém“, a to značný. Krom toho, že sám pije jako duha, čím mámu stahuje na dno, ještě jí z nějakého důvodu brání se léčit. Chtělo by to odbornou pomoc pro oba, a léčit by se měli oba taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4152
13.4.17 13:01

:think: :think: :think: tady by to chtelo zajít asi za právníkem jediné co me napadá zbavit mamu svéprávnosti nebo alespon omezit a stát se její opatrovnici…pak jí poslat na lečení…být tebou zkusím například človeka v tísni jestli by neumeli pomoci nebo nejaká organizace pro alkoholiky…pokud nic z toho a zustane to tak jak to je poradím ti možná psychologa nebo nejakou pomoc pro tebe, aby jsi se s tím vyrovnala a třeba nedospela k tomu že se budeš obvinovat, že jsi mohla udelat vic nebo se ve všem patlat trápit se atd…hold jsou dospělí nenech se tím vším semlít. hodne sil a zdaru :hug: :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8748
13.4.17 13:06

Jo, problem bude tata, jak bude v baraku chlast, tak mama neprestane. Tata by se mel taky lecit. Treba ho postrasit, ze mu mama prochlasta pul baraku… nic lepsiho me bohuzel nenapada. Chudak segra.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.17 13:11

@Lentilanek zbavení svéprávnosti je bohužel dost složitý a zdlouhavý proces i u lidí, kteří to objektivně opravdu potřebují. Jen proto, že si někdo přihne, ho svéprávnosti žádný soud nezbaví :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2330
13.4.17 13:16

Děkuji moc za reakce, v tom že problém není táta jsem myslela spíš tak že tátuv stav řešit nechci… ale máte pravdu v tom že on je hlavní strujce toho všeho obávám se že se mamka neumí vyrovnat s tím že od ní se segrou obě odejdeme… co se týká pomoci jednou jsem jí sehnala doktorku u které byla na sezení…bohužel jen jednou přijela volala mi měla z toho velmi dobrý pocit, ale pak už k té doktorce nikdy nešla.

@Lentilanek hele já jsem tam mimo to všechno ale děla mi starosti segra…přeci je jí 18 a musí tam nějak fungovat tehdá jsme na to byli dvě, ale ted je tam sama. Je to sttrašný pocit čekat na to kdy se tvoje máma uchlastá… a fakt nevím co s tím…

Ale děkuji moc za rady zkusím někam zavolat a zeptat se zda jsou nějaké možnosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2330
13.4.17 13:19

@Mar__tanka1983 Jinak ještě domluvit… to funguje je to pak hodně emotivní, ale jen chvilku naposleedy jsem tam byla v unoru na vík. všechno jsem s mámou řešila byla jsem i hodně hnusná, ale pak to zvládla držela se cca měsíc, opravdu se snažila a ted je to zase 14 dnů co je to s ní na prd.

Ale ještě jsem chtěla dodat že v tom unoru když se to řešilo a mamka si přiznala problém tak se uklidnilo pití, ale pro změnu přestala jíst..jako uplně… segra nad ní musela stát a nutit jí aby něco snědla…jenže tyhle věci se já dovím třena s týdenní odmlkou a to už s tím nic nenadělám.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.17 13:26

Tvoje máma by se asi léčit šla, ale potřebovala by někoho, kdo by jí tam dokopal a pak na ní dohlížel..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2330
13.4.17 13:28

@Levandulina Taky si myslím, dokopat bych jí tam pravděpodobně dokázala…ale pak se vrátí a situace se může opakovat, protože doma táta a alkohol… Pokud by se jednalo o léčbu formou terapijí nebo sezení, tak si myslím že by to bylo bez efektu. Mamka ještě nebyla v tom že by si dokázala 100% přiznat závislost a to je podle mě taky problém…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.17 13:34

@Anikaa02 xTak třeba zkus všechno pozjišťovat, kde by se mohla léčit, jak by tam byla dlouho atd. a rovnou s tím k mámě přijít a všechno jí o tom říct a vzít jí tam…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.17 13:38

@Anikaa02 tohle je naprd. Tvá maminka by potřebovala dohled lékaře. Problém je v tom, že musí chtít sama, dobrovolně, a pokud nechce nebo nemá sílu, tak těžko radit. Ono by to zřejmě chtělo se vymanit otci. Když to řeknu blbě, miluje ho, nebo si uvědomuje, že jí stahuje do průšvihu - že by pro mamku bylo nejlepší, kdyby šla od něj (a případně jí v tom podpořit), pak by byla sama svého štěstí strůjcem a možná by jí to šlo lépe…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.4.17 13:40
@Anikaa02 píše:
@Levandulina Taky si myslím, dokopat bych jí tam pravděpodobně dokázala…ale pak se vrátí a situace se může opakovat, protože doma táta a alkohol… Pokud by se jednalo o léčbu formou terapijí nebo sezení, tak si myslím že by to bylo bez efektu. Mamka ještě nebyla v tom že by si dokázala 100% přiznat závislost a to je podle mě taky problém…

máš pravdu v tomto.
Prostě dokud bude pít táta a ona bude žít s ním, tak se z toho máma nevyhrabe…Chlast je příliš velké lákadlo -a navíc, jestli jí táta ponouká (protože mu situace vyhovuje), tak se není co divit, že se v tom máma plácá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2330
13.4.17 14:02

Jako zcela upřímně ona od něj nikdy neodejde.. to vím na 1000000% i když už to byl kolikrát jako téma tak jí ten vztah asi vyhovuje, já si to neumím vysvětlit proč je někdo dobrovolně s někým kdo ho táhne na dno… Kdybych aspon veděla jak hnout s tátou bylo by to lepší ale s nim nehne ani stádo volů..jeden den ten problém vidí a chce to řešit další den si to představuje jak Hurvínek válku a den na to přijde s tím že je vše v pořádku a nikde problém nevidí… Babička (paradoxně maminka táty) je z toho taky na prášky… hrozně by chtěla mámě pomoci a několoikrát sem od ní zaslechla že neví co z toho kluka vychovala jak je tohle možný že se takto chová a že mamce takhle ubližuje… Já to nechápu nerozumim tomu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2330
1.5.17 14:35

Ahoj holky, tak jen informativne. Mama je v nemocnici cirhoza… Vypadato na transplantaci jater, pocity se ve mě melou ani netušite jak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama