Rodičovská a živnost

Anonymní
21.2.20 19:58

rodičovská a živnost

Dobrý večer :) Ráda bych se zeptala, zda má s tímto někdo zkušenost. Něco jsem vyčetla na internetu, ale ráda bych nějaké info z praxe.
Chtěla jsem se zeptat na pár věcí ohledně založení živnost a záloh. Ráda bych si založila živnost, pobírám rodičovský příspěvek a budu pobírat do roku 2022. Vím, že teda bude moje živost jako vedlejší.
Dočetla jsem se, že první rok se zálohy neplatí. Další rok už ano. V jaké výši jsou tyto zálohy? (Někde jsem četla 2 500,– Kč, jinde třeba 2 700,– Kč) Mám obavu, abych vůbec takto něco vydělala, zatím nevím jak moc mi živnost bude vynášet. Na začátku to opravdu nebude nic moc, počítám pár tisíc za rok, budu mít i nějaké výdaje s tím spojené. Pokud jsou zisky malé, zálohy se vrací. Kolik to asi je?

Děkuji předem moc za info :)
Prosím o ponechání anonymu, zatím to nikdo neví a mám tady rodinu. Děkuji!

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

1899
21.2.20 20:15

Jako zivnostnik mas povinne zdravotni + socialni kazdy mesic. Platit bys mela uz od zacatku. Vyse zalohy se odviji od vydelku, ale platit budes tak jako tak, aj kdybys byla minusova. To nikoho zajimat nebude :nevim:
Nejlepe si zajdi na urad, kde by ti vse rekli :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.2.20 20:38

@shadowbabe Vidíš, ale já teď čtu úplně opak toho, co mi píšeš :nevim: asi bude nejlepší vše pořešit s úřadem.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.2.20 20:45

Manžel má vedlejší živnost od září 2017 (první tři měsíce ztrátové) a první rok určitě nic neplatil. Platí až od ledna 2019 po podání daňového přiznání za 2018 a výše záloh je dle příjmu. Anonym kvůli infu o muži.

• Nahlásit
  • Citovat
1899
21.2.20 20:53

Mozna neplati prvni rok, jinak to sedi :nevim: Fakt tam zajdi, ale pojisteni zdravotni aj socialni platit musis ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.2.20 21:01

Ale přece říkala, že první rok neplatí zálohy :kytka: Zaplatili jsme až na konci zdaňovacího období vše naráz. Zálohy nám při vedlejší činnosti vypočítali dle výše příjmu. Tento rok platíme zálohu na DP a ZP OSSZ něco málo přes 1500,–.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.2.20 21:02

Samozřejmě souhlasím, že zeptáním na OSSZ nic nepokazíš :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
21.2.20 21:28

Za mě ideální rozjet podnikání na mateřské, první rok nic, dále zálohy dle příjmu, „ale“ třeba u OSSZ je rozhodná částky pro letošní rok něco přes 80 tis., což se každý rok mění, ale netřeba platit zálohy. Ohlídej si identifikovanou osobu, pokud budeš řešit třeba reklamu se zahraničním subjektem (Instagram, FB). A ještě mě napadá EET. Přeji hodně štěstí :kytka: Já po MD mám vedlejšák hodně jako vedlejšák, ale třeba ještě jednou rozjedu :lol: Já mám ŽL na činnost, u které téměř není možné vydělávat dle zdejších diskuzí ;) Ale nenech se odradit :kytka: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
805
21.2.20 21:30

@shadowbabe já teda mám taky vedlejší živnost a první rok jsme nic neplatila a protože mi první rok vyšel minusový ani druhý rok jsem nic neplatila.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1899
21.2.20 21:46

@flicek18 chlap je OSVC, takze ten plati at vydela nebo ne, tam bych to chapala, protoze to ma jako hlavni a jedinou cinnost. Hele ale trebas znamy to ma jako vedlejsi a normalne minimum platit musel. Mne rekni, jak to teda delaji 8o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
21.2.20 21:56

Ale to pak nejsou Tvé rady v této diskuzi relevantní.
Já jsem neplatila zálohy OSSZ, protože jsem nedosahovala u vedlejší činnosti rozhodné částky. A každý rok tomu může být jinak. Ta částka je pohyblivá plus těch změn v zákoně za dobu, co jsem byla na mateřské bylo x. Pokud je řešíš, můžeš spoustu věcí ošetřit a ušetřit. Jsou dvě možnosti, buď jsem si změnu nastudovala v zákoně nebo jsem zadala daňové přiznání účetní.
Zde v diskuzích je spoustu příspěvků od lidí, co vůbec netuší, ale myslí si, nic proti :kytka: Mně tu příspěvky v diskuzích pomáhá, abych vychytala detaily. Občas tu najdu s síti zlatou perlu, kterou si ještě ověřím.
Jinak - jak už jsem psala zakladatelce. První rok bych podnikala, shromažďovala doklady a nechala si poradit od účetní. Druhý rok uvidí, dle výdělku.. zda a v jaké výši zálohy, ale nejen to.

@shadowbabe
@shadowbabe píše:
@flicek18 chlap je OSVC, takze ten plati at vydela nebo ne, tam bych to chapala, protoze to ma jako hlavni a jedinou cinnost. Hele ale trebas znamy to ma jako vedlejsi a normalne minimum platit musel. Mne rekni, jak to teda delaji 8o
  • Nahlásit
  • Citovat
70766
22.2.20 06:50
@shadowbabe píše:
Jako zivnostnik mas povinne zdravotni + socialni kazdy mesic. Platit bys mela uz od zacatku. Vyse zalohy se odviji od vydelku, ale platit budes tak jako tak, aj kdybys byla minusova. To nikoho zajimat nebude :nevim:
Nejlepe si zajdi na urad, kde by ti vse rekli :palec:

Mozna by to nejdrive chtelo nejdrive neco zjistit a nepsat totalni kraviny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6059
22.2.20 07:48

Není vedlejší jako vedlejší. A také socka a zdravka se od sebe mohou lišit. Takže nemůžete porovnávat případ, že známý to měl tak, tak ty to budeš mít taky tak.
POkud zakladatelka bude pobírat RP, pak po tuto dobu bude brána jako OSVČ vedlejší pro soc i zdrav. První rok podnikání se zálohy neplatí. V dalším roce pak podle daňového základu za předchozí rok. U socky pokud nedosáhneš rozhodné částky (cca 80tis. každý rok jinak), pak neplatíš zálohy ani v dalším roce. U zdravky doplácíš podle zisku a zálohy podle výše vypočtené v přehledu.
https://www.cssz.cz/…ve-pojisteni
https://www.vzp.cz/…-na-pojistne

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17299
22.2.20 08:58
@Hanula1212 píše:
Není vedlejší jako vedlejší. A také socka a zdravka se od sebe mohou lišit. Takže nemůžete porovnávat případ, že známý to měl tak, tak ty to budeš mít taky tak.
POkud zakladatelka bude pobírat RP, pak po tuto dobu bude brána jako OSVČ vedlejší pro soc i zdrav. První rok podnikání se zálohy neplatí. V dalším roce pak podle daňového základu za předchozí rok. U socky pokud nedosáhneš rozhodné částky (cca 80tis. každý rok jinak), pak neplatíš zálohy ani v dalším roce. U zdravky doplácíš podle zisku a zálohy podle výše vypočtené v přehledu.
https://www.cssz.cz/…ve-pojisteni
https://www.vzp.cz/…-na-pojistne

přesně tak :palec:
dost tu holky matete zakladatelku…

ještě doplním info web: jakpodnikat.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
22.2.20 18:09

Děkuji za informace. Přesně tak jak píše @Hanula1212 a jeden anonym jsem to dohledala. Právě na webu jakpodnikat.cz @Káťa19

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama