rodičovská dovolená 3 roky a pobírání příspěvku jen 2 roky

3.1.08 15:00

rodičovská dovolená 3 roky a pobírání příspěvku jen 2 roky

Dobrý den,

mám takový dotaz zda je možné u zaměstnavatele nahlásit rodičovskou dovolenou v délce 3 roky a na sociálce požádat o rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře - tedy 11400Kč/měs. s tím, že třetí rok bych byla doma „zadarmo“. Nikde jsem zatím nenašla odpověď na tento dotaz.
Pokud víte, prosím napište mi.

Děkuji

Beruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

23505
3.1.08 15:02

Podle mýho to nejde a navíc ten 3. rok - to bys jako byla na pracáku nebo si za sebe platila pojištění?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.1.08 15:18

Dobrý den,

v některém z mnoha článků, které o RD doma mám, jsem četla, že na rodičovské dovbolené platí pojištění stát.

Beruška

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
155
3.1.08 15:34

Ahoj,

z ověřených zdrojů mám, že do 4 let věku dítěte můžeš být doma a stát za tebe platí pojištění. Jen je to třeba po ukončení placené mateřské nahlásit na pojišťovně u které jsi hlášená. Jestli to jde i u té varianty 2-leté nevím, ale na sociálce by to měli vědět.

Gábina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11054
3.1.08 15:39

Re: rodičovská dovolená 3 roky a pobírání příspěvku jen 2 ro

beruska1 píše:
Dobrý den,

mám takový dotaz zda je možné u zaměstnavatele nahlásit rodičovskou dovolenou v délce 3 roky a na sociálce požádat o rodičovský příspěvek ve zvýšené výměře - tedy 11400Kč/měs. s tím, že třetí rok bych byla doma „zadarmo“. Nikde jsem zatím nenašla odpověď na tento dotaz.
Pokud víte, prosím napište mi.

Děkuji

Beruška

Ano, jde to, proc by ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
3.1.08 15:47

Já si taky mylsím, že to jde. O dovolenou žádáš zaměstnavatele, na sociálce žádáš o dávky, ne o dovolenou. Je rozdíl pojem rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
3.1.08 16:36

Podle mě to taky jde, jen si ten třetí rok budeš muset platit zdravotní atd. sama.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
3.1.08 16:55

Ahoj,
v letáku MPSV jsem našla, že se jedná o poskytování dávky, tedy nikoliv o stanovení délky dovolené, kterou ti poskytuje zaměstnavatel. Takže já sama půjdu do 2 let a taky počítám, že třetí rok budu doma zadarmo. Nenapadlo, mě že bych si měla platit zdravotní apod. Jsem přeči stále na rodičovské dovolené, do doby než ji sama přeruším a musí ji přeci za mě hradit stát. Pravda však je, že MPSV nikde toto nepopisuje, prostě čeká, že se ženský leknou a bez ohledu na mimi pujdou do prace.

• Nahlásit
  • Citovat
6545
3.1.08 16:55

Ale přijde mi to zbytečný. Někde v součtech psali, že při té 3leté variantě dostaneš nejvíc peněz. Není lepší brát každý měsíc než pak rok nic?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5348
3.1.08 17:05

Nechápu…když si to vynásobím, tak to vyjde na stejno, 24× 11400 nebo 36×7560 (teď nevím, kolik to je přesně)…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6545
3.1.08 17:14
Pavlička píše:
Nechápu…když si to vynásobím, tak to vyjde na stejno, 24× 11400 nebo 36×7560 (teď nevím, kolik to je přesně)…

No ono to není tak přesně - buď máš od ukončené MD (ve 22týdnech cca, to je poslední termín se rozhodnout pro 2letou variantu) těch 11400,–- (je to průměrně něco kolem 5měsíců, takže 19×), nebo nahlásíš 3letou variantu a tam bereš do 3 let, tedy přibližně 31× 7600 (cca).

Ten rozdíl není zas tak hroznej, ale přijde mi zkrátka celkem nelogický, když ten rozdíl není tak šílenej (a opravdu při té 3leté variantě v celkovém součtu dostaneš nejvíc peněz), abys byla doma rok zadarmo, nedejbože jetšě platit soc a zdrav (ale tam nevím, jestli se to musí)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2114
3.1.08 19:05

Zdravotní se platit musí, a není pravda jak píše Anonymní že to za ní musí platit stát, on musí ale po dobu 2l po kterou bude pobírat RP pak už totiž na rodičovské dovolené ofiko nebude čili prostě si ten třetí rok co budete zadarmo doma ale budete muset hradit zdravotní ze své kapsy. Dost možná i sociální. Zdravotní si musí platit každý i ten co je doma a nepobírá žádné sociální dávky ani není na ÚP…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1309
3.1.08 21:44

Ahoj zeptala bych se na sociálce jestli to jde.A co se týče placení zdravotního a sociálního? Paní na sociálce mi zdělila (aniž bych se na něco ptala),že pokud maminka zažádá o 2 -3 roky a zůstane 4 rok doma,stát za ni zaplatí jak zdravotní tak sociální - bez nároku na mateřský příspěvek.Tak teď nevím ,je okolo toho moc zmatků a ani na úřadech nejsou informováni dobře.Chce se to pozeptat na více místech ahoj

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
155
3.1.08 22:16

Souhlasím s Hako, mě to řekli taky tak.

Gábina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1687
3.1.08 22:52

Ahoj,

taky jsem si to zjišťovala a uvažuji o tom.

Takže prý je možné, aby rodičovská byla do tří let věku dítěte (po celou dobu za nás stát platí zdravotní pojištění), přičemž příspěvek budeme pobírat jen do dvou let věku dítěte.

Současná reforma mění pouze čerpání rodičovského příspěvku. Pravidla rodičovské dovolené se nemění.

Petra

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama