Rodičovská dovolená + částečný úvazek: prosím o radu

10625
8.6.20 20:39

Rodičovská dovolená + částečný úvazek: prosím o radu

Dobrý večer,

moc prosím o radu od někoho zkušeného pro svého kamaráda. Má tříměsíční dítě a uvažují, že by po mateřské šla jeho partnerka naplno do práce (může být při tom tak polovinu času doma) a on že by šel na rodičovskou a zkrátil si úvazek na polovinu (tzn. stejný zaměstnavatel). Některé věci se mu ale nepovedlo zjistit na netu.

1. Když byl měl půlúvazek, bude mít zkrácený úvazek + pobírat rodičovský příspěvek, nebo bude formálně na rodičovské dovolené (plus mít částečný úvazek a brát příspěvek)?
2. Je zaměstnavatel povinný mu umožnit zkrácený úvazek?
3. Platí, že i kdyby byl na rodičovské dovolené + částečný úvazek + pobíral rodičák, ve dvou letech dítěte mu rodičovská dovolená skončí? Nebo může být i delší?
4. Co pro něj znamená, když mu skončí rodičovská dovolená? Přišel by o nějakou ochranu (např. před vyhazovem) a podobně?
5. Má to, že je na rodičovské dovolené, nějaký vliv na jeho daně a podobně?

Budu moc vděčná za rady, pokud tyto věci víte - potřebujeme spolehlivé informace, které je problém jen tak v obecných radách online najít.

Předem díky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2185
8.6.20 20:41

@Slečna Ferka já pracovala na puluvazek u první dcery. Musela jsem ukončit čerpání rodičovské dovolené u zaměstnavatele. Rodičovský příspěvek jsem dal brala.

Mě úvazek zaměstnavatel dovolil, ale jen proto, ze zaměstnanců bylo málo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41194
8.6.20 20:49
@Slečna Ferka píše:
Dobrý večer,

moc prosím o radu od někoho zkušeného pro svého kamaráda. Má tříměsíční dítě a uvažují, že by po mateřské šla jeho partnerka naplno do práce (může být při tom tak polovinu času doma) a on že by šel na rodičovskou a zkrátil si úvazek na polovinu (tzn. stejný zaměstnavatel). Některé věci se mu ale nepovedlo zjistit na netu.

1. Když byl měl půlúvazek, bude mít zkrácený úvazek + pobírat rodičovský příspěvek, nebo bude formálně na rodičovské dovolené (plus mít částečný úvazek a brát příspěvek)?
2. Je zaměstnavatel povinný mu umožnit zkrácený úvazek?
3. Platí, že i kdyby byl na rodičovské dovolené + částečný úvazek + pobíral rodičák, ve dvou letech dítěte mu rodičovská dovolená skončí? Nebo může být i delší?
4. Co pro něj znamená, když mu skončí rodičovská dovolená? Přišel by o nějakou ochranu (např. před vyhazovem) a podobně?
5. Má to, že je na rodičovské dovolené, nějaký vliv na jeho daně a podobně?

Budu moc vděčná za rady, pokud tyto věci víte - potřebujeme spolehlivé informace, které je problém jen tak v obecných radách online najít.

Předem díky.

1. nebude na rodicovske dovolene
2. neni povinen
3. rodicovska dovolena (volno od zamestnavatele konci nejpozdeji v den 3. narozenin ditete/socialni davku rodicovsky prispevek cerpa do vybrani 300t, nejdele do 4 let veku ditete-nijak to nesouvisi se zamestnanim)
4. Pokud nebude pracovat a skutecne bude na RD, je chranen, potom uz ne
5. Pokud bude pracovat, nadale bude platit dane. Pokud bude na rodicovske dovolene, dane platit nebude.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8275
8.6.20 21:08
@matkabagristy píše:
1. nebude na rodicovske dovolene
2. neni povinen
3. rodicovska dovolena (volno od zamestnavatele konci nejpozdeji v den 3. narozenin ditete/socialni davku rodicovsky prispevek cerpa do vybrani 300t, nejdele do 4 let veku ditete-nijak to nesouvisi se zamestnanim)
4. Pokud nebude pracovat a skutecne bude na RD, je chranen, potom uz ne
5. Pokud bude pracovat, nadale bude platit dane. Pokud bude na rodicovske dovolene, dane platit nebude.

Já akorát doplním k tomu bodu 2), že zaměstnavatel je povinen umožnit zkrácení pracovní doby, pokud mu nebrání vážné provozní důvody.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
41194
8.6.20 21:13
@Lendeš píše:
Já akorát doplním k tomu bodu 2), že zaměstnavatel je povinen umožnit zkrácení pracovní doby, pokud mu nebrání vážné provozní důvody.
:palec:
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama