Rodičovská dovolená - může se i takto?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Chris12
Kecalka 219 příspěvků 24.02.19 08:32
Rodičovská dovolená - může se i takto?

Ahojky všem,

chtěl bych se zeptat ohledně nástupu a délky RD.

Přemýšlela jsem, na jak dlouho si RD nahlásit, i vzhledem k financím a nevím, zdali je možné to uskutečnit tak:
1. Pro vyplácení RD bych nahlásila lhůtu 12 měsíců trvání - dle kalkulačky bych tedy měla mít 17 500,– Kč.
Jakmile vyprší lhůta 12 měsíců - je nutné ihned nastoupit do zaměstnání? Nevím totiž, jestli je možné zase v zaměstnání nahlásit lhůtu 2 let - tudíž bych z 2 let pobírala RD pouze těch 12 měsíců.

Proč se ptám.
V zaměstnání mohu hned po 6 měsících mateřské obdržet DPP, kdy mám možnost pracovat z domova, jak se mi zlíbí. Hodinová mzda je také fajn a zaměstnavatel mi bude dávat pouze do 10 tisíc, abych nemusela danit. Co udělám navíc, vyplatí mi v dárkových poukázkách, které stejně využiji na mimčo.
Takže by pro mne bylo finančně výhodnější to uskutečnit takto, aniž bych měla snížený RD na 2 roky, co bych byla doma.

Děkuji moc za reakci :-)

Reakce:
Šáruší
Ukecaná baba ;) 1321 příspěvků 24.02.19 08:38

ano, výplata rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené spolu absolutně nesouvisí. Můžeš být na rodičovské dovolené 3 roky a rodičák pobírat jen rok a je to jedno, jsou to na sobě nezávislé věci.

Šáruší
Ukecaná baba ;) 1321 příspěvků 24.02.19 08:39

tedy nesouvisí, pokud jsi zaměstnaná, což jsi. U OSVČ je to krapet jinak. Ale pro tebe platí to výše uvedené.

P4ja
Echt Kelišová 8584 příspěvků 24.02.19 08:48

Jak píše @Šáruší . Je to jedno. Jen je problém ve chvíli, kdy pobiras RP a chceš dát dítě mladší 2 let do školky. Tam je omezený počet hodin. A pak taky musíš být opravdu na RD, pokud nebudeš a nebudeš pobírat RP, pak za tebe musí někdo platit zdravotní (ty, zaměstnavatel) Ale ti nevím, jak přesně funguje, když budeš mít tu dohodu.

Příspěvek upraven 24.02.19 v 08:52

eumedon
Extra třída :D 14500 příspěvků 24.02.19 08:51
@Chris12 píše:
Ahojky všem,

chtěl bych se zeptat ohledně nástupu a délky RD.

Přemýšlela jsem, na jak dlouho si RD nahlásit, i vzhledem k financím a nevím, zdali je možné to uskutečnit tak:
1. Pro vyplácení RD bych nahlásila lhůtu 12 měsíců trvání - dle kalkulačky bych tedy měla mít 17 500,– Kč.
Jakmile vyprší lhůta 12 měsíců - je nutné ihned nastoupit do zaměstnání? Nevím totiž, jestli je možné zase v zaměstnání nahlásit lhůtu 2 let - tudíž bych z 2 let pobírala RD pouze těch 12 měsíců.

Proč se ptám.
V zaměstnání mohu hned po 6 měsících mateřské obdržet DPP, kdy mám možnost pracovat z domova, jak se mi zlíbí. Hodinová mzda je také fajn a zaměstnavatel mi bude dávat pouze do 10 tisíc, abych nemusela danit. Co udělám navíc, vyplatí mi v dárkových poukázkách, které stejně využiji na mimčo.
Takže by pro mne bylo finančně výhodnější to uskutečnit takto, aniž bych měla snížený RD na 2 roky, co bych byla doma.

Děkuji moc za reakci :-)

RD se nevyplácí. Vyplácí se RP. RD je volno od zaměstnavatele RP je sociální dávka.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 65570 příspěvků 24.02.19 08:56
@Šáruší píše:
tedy nesouvisí, pokud jsi zaměstnaná, což jsi. U OSVČ je to krapet jinak. Ale pro tebe platí to výše uvedené.

Tak OSVC na zadne RD neni…

pomme
Kecalka 205 příspěvků 24.02.19 09:19

Jak tu ostatní píší, tak to je. Jen si nejsem jistá ohledně pobíhání RP po dobu 1 roku, zda tam není omezení ve výši příjmů. Dřív to tak bylo, nevím jak po novele, že na to, abych mohla čerpat RP jen dva roky jsem musela mít dostatečnou výši příjmů, jinak bylo automaticky 3 roky. Aby někdo kdo má 15tis. čistého nepobiral rodičák 20tis.

Gumidci
Závislačka 4380 příspěvků 24.02.19 09:27
@pomme píše:
Jak tu ostatní píší, tak to je. Jen si nejsem jistá ohledně pobíhání RP po dobu 1 roku, zda tam není omezení ve výši příjmů. Dřív to tak bylo, nevím jak po novele, že na to, abych mohla čerpat RP jen dva roky jsem musela mít dostatečnou výši příjmů, jinak bylo automaticky 3 roky. Aby někdo kdo má 15tis. čistého nepobiral rodičák 20tis.

Max. výše RP je omezena výši výdělku, je to stejné jako před novelou. Ty akorát uvádí trochu nepřesnost, pokud si nedosáhla v té době na maximum, tak nebyla pak rovnou tříletá varianta, ale mohla sis volit částku dle tvého výdělku, takže si pak mohla mít RP např. na 2 roky 2 měsíce.

Chris12
Kecalka 219 příspěvků 24.02.19 09:32

@pomme No, měla jsem čistý příjem přes 28 tisíc, tak nevím :nevim:
Zkusím se ještě popídit :-)

P4ja
Echt Kelišová 8584 příspěvků 24.02.19 09:33
@pomme píše:
Jak tu ostatní píší, tak to je. Jen si nejsem jistá ohledně pobíhání RP po dobu 1 roku, zda tam není omezení ve výši příjmů. Dřív to tak bylo, nevím jak po novele, že na to, abych mohla čerpat RP jen dva roky jsem musela mít dostatečnou výši příjmů, jinak bylo automaticky 3 roky. Aby někdo kdo má 15tis. čistého nepobiral rodičák 20tis.

S příjmy je to tak, že max výše RP /měsíc odpovídá +- PPM. A myslím, že se dá nejrychleji vybrat asi za 9 měsíců. Ale dá se doložit DVZ za manžela, pokud vydělává víc.

pomme
Kecalka 205 příspěvků 24.02.19 09:51

@Chris12 tak to by asi mohlo vyjít. Já měla 20 čistého a dvouletou mi dali i bez doložení příjmů manžela.
@Gumidci díky za upřesnění, už si to nepamatuju.

Váš příspěvek
Reklama