Rodičovská dovolená - může zaměstnavatel dát výpověď?

93
29.4.21 08:10

Rodičovská dovolená - muže zaměstnavatel dat výpověď?

Ahoj holky, možná budete někdo vědět. Moje situace je takováhle - momentálně jsem na rodicovske dovolené, čerpám rodičovský příspěvek. u posledního zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna. Příští týden jsem tam pozvána, abychom se dohodli, jak dále s mym pracovním poměrem - myslím si, ze mi ho budou chtít prodloužit, je akutní nedostatek lidi. Ja však dostala nedavno výhodnější nabídku. Chci to zaměstnavateli samozřejmě říct, ze smlouvu už prodlužovat nebudu. Muže ale on se tedy rozhodnout, ze mi ji ukončí už teď, když se tam vracet nebudu? Nutně potřebuji mít pracovni poměr zachovány do toho srpna, abych stihla dovybrat rodicak (je to složitější, manžel děla v Německu, tím to tady ale nechci zatěžovat). Takže můj dotaz zní - muže mi zaměstnavatel ukončit pracovni poměr už teď, nebo musí nechat smlouvu doběhnout do toho srpna? Moc dekuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
21075
29.4.21 08:18

A jak mas stare dítě? Jestli mu nebudou do toho srpna 3 roky, tak te nemůže vyhodit (leda tuším z nějakého organizačního důvodu, ze by třeba ta pozice ve firmě zanikla atak).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
29.4.21 08:20

@Kriss Tina 1,5 roku. Jedna se o práci ve zdravotnictví, pozice určitě zaniknout nemůže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21075
29.4.21 08:22

@Laura215 tak to bych byla v klidu, nemaj důvod te vyhazovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
716
29.4.21 08:23

Pokud máš rodičovskou dovolenou do konce srpna, tak dříve můžeš dostat výpověď pouze tehdy, když se zaměstnavatel nebo jeho část ruší. To ale nemá vliv na rodičovský příspěvek, ten čerpáš nezávisle na rodičovské dovolené, podle toho, jak máš nastaven na úřadu práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8344
29.4.21 08:24

Pokud budou diteti 3 roky driv nez v srpnu a ty nenastoupis, nebo se s nim nedomluvis na neplaceném volnu tak te vyhodit může. Jinak te vyhodit může jedině ze zákonných důvodů tj. ruseni zamestnavatele nebo jeho části apod. Najdeš v zákoníku práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25107

Pokud se nedohodnete jinak musí nechat doběhnout smlouvu. Dřív by ti jí mohl zrušit jen kvůli zrušení místa.
Nechápu co řešíš s rodičákem. I kdyby tě vyhodil, tak rodičák ti poběží do 3 let dál. Do té doby pečuješ o dítě mladší 3 let. Pak už bys řešila ÚP nebo péči o dítě do 7 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4185

Rodičák můžeš pobírat, i když budeš chodit do zaměstnání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
29.4.21 08:25

@Dadda8 ja vím, ja mám prave rodicak nastavený, abych ho vybrala také do toho srpna a pak budu doma zadarmo, než půjde malý do školky. Mám to tak proto, ze manžel pracuje v Německu a proto po skončení mého poměru v ČR bych zde ztratila nárok na rodicak. Proto potřebuji, aby mi byl poměr do toho srpna, kdy i dovyberu peníze, zachován.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
29.4.21 08:26

@Aspera píšu vyse, rodicak mám také jen do srpna

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21075
29.4.21 08:27
@Dadda8 píše:
Pokud máš rodičovskou dovolenou do konce srpna, tak dříve můžeš dostat výpověď pouze tehdy, když se zaměstnavatel nebo jeho část ruší. To ale nemá vliv na rodičovský příspěvek, ten čerpáš nezávisle na rodičovské dovolené, podle toho, jak máš nastaven na úřadu práce.

Má, já to řešila taky, když nejsi zamestnana v ČR a partner pracuje v zahraničí, tak ti nárok na český rodicak zaniká a musíš zadat v te zemi, kde pracuje partner.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
93
29.4.21 08:28

@Kriss Tina přesně tak, tohle je můj případ, proto se ptám, zda mi ho nemůžou ukončit dříve, než v tom srpnu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8344
29.4.21 08:28
@Aspera píše:
Pokud se nedohodnete jinak musí nechat doběhnout smlouvu. Dřív by ti jí mohl zrušit jen kvůli zrušení místa.
Nechápu co řešíš s rodičákem. I kdyby tě vyhodil, tak rodičák ti poběží do 3 let dál. Do té doby pečuješ o dítě mladší 3 let. Pak už bys řešila ÚP nebo péči o dítě do 7 let.

No a neni to náhodou tak, že když by ji skončila smlouva a otec dělá v Německu tak by spadala pod něj? Takze by o rodicak v cesku prisla? Nedávno se to tady taky myslím řešilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6070
29.4.21 08:30

Myslím že by se zaměstnavatelem dalo domluvit lidsky když vysvětlíš situaci… Jeho to nic nestojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21075
29.4.21 08:31
@Laura215 píše:
@Kriss Tina přesně tak, tohle je můj případ, proto se ptám, zda mi ho nemůžou ukončit dříve, než v tom srpnu

Nemůžou tě během rodičovské jen tak vyhodit. Já to řešila rok zpátky, muž se pak musel vrátit do česka, když mi smlouva skončila, protože řešit rodicak v Rakousku je záležitost na měsíce, možná i rok než se něco vyřídí :roll: ale v tvém případě bych byla v klidu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat