Rodičovská dovolená na jak dlouho, co je nejlepší pro dítě

2400
21.4.21 00:34

Rodičovská dovolená na jak dlouho, co je nejlepší pro dítě

Ahoj, jsem na začátku druhého trimestru těhotenství a čekám první dítě. Zajímají mě hlavně vaše osobní zkušenosti. Předem děkuji. :dance:

Rodičovská dovolená může být na 1 až 4 roky, rodičovský příspěvek od státu 300 tisíc rozprostřený podle počtu stanovených měsíců. Tomu asi rozumím. Chápu že si asi většina lidí stanoví rodičovskou dovolenou kratší aby po dobu RD měli slušný měsíční rodičovský příspěvek. Ale co je vlastně nejvhodnější varianta pro dítě v případě, že nebudu řešit peníze? Nedokážu si představit jit do práce po roce, jak to to miminko bude zvládat? Po dvou letech už je to asi lepší ale pořád to je ještě ne úplně samostatný človíček. Pokud nemam hlídání ve dvou letech může dítě do jeslí/školky? Pokud bude dítě narozené v říjnu vezmou ho vůbec do těchto předškolních organizací již takto brzo nebo i kvůli datu narození je lepší to rovnou posunout a dát si RD na 3 roky? A co je pro vývoj dítěte lepší? Byt s matkou celé 3 roky a tvořit si bližší vztah nebo ty jesle ve dvou letech jsou úplná pohoda a děti to zvládají?

Osobně byste doporučili byt s dítětem na RD spíše 2 nebo 3 roky?

:nevim: omlouvám se za hloupý dotaz, ale kvůli absenci zkušeností jsem marná. Ještě jednou děkuji :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
513
21.4.21 00:51

Synovi je 19 měsíců a přestože je docela společenský a zvládne hlídání i u příbuzných, které tolik nevídá, neumím si představit dát ho za 5 měsíců „na plný úvazek“ do školky. Třeba na 1-2 dopoledne, kdybych chtěla s mladším sourozencem na plavání apod. bych to zkusila, ale naplno do práce bych se vrátit nechtěla. Ty tři roky vidím jako fajn variantu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
53281
21.4.21 00:51

Mám děti dvě a každé jiné. Jedno by bylo připraveno vstoupit do institucí klidně před druhým rokem, milovalo kolektiv a matku za zadkem nepotřebovalo. Okolnosti mě donutily být doma tři roky, nelituji, ale nutné by to nebylo. Pro druhé dítě by to naopak byl konec světa. S tím jsem v práci nahlásila 3 roky a pokud ho nevezmou do školky, pokusím se domluvit do 3,5. Přivydělávám si na dohodu. Takže pokud tě vůbec nic nelimituje - peníze, nutnost brzkého návratu, kariéra… vol dle individuálních potřeb svého dítěte. Jinak u dítěte narozeného v říjnu budeš ráda, když se ti do školky dostane od září toho roku, když mu pak budou tři. O rok dřív bych s tím naprosto nepočítala, leda nějaké soukromé zařízení nebo velká klika na školku. Od dvou let může být dítě v instituci jakkoliv dlouho a nemá to vliv na tvůj RP. Jinak neplést RD - rodičovskou dovolenou, dobu, kdy jsi s dítětem doma. A rodičovský příspěvek - peníze, které ti chodí. Tyhle věci na sobě nezávisí, můžeš být na RD a RP už mít vyčerpaný. Nebo můžeš chodit do práce a zároveň pobírat RP.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6866
21.4.21 01:06

@chivavinka jenom bych dodala že na rodičovské dovolené můžeš být max do 3 let věku dítěte. Pokud chceš být až do 4 let, musíš v práci požádat o neplacené volno, zaměstnavatel může vyhovět, pokud nevyhoví pak musíš nastoupit do práce nebo dát výpověď a nahlásit se na pojišťovnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.4.21 01:32

To má každý jinak, taky má každý jiné možnosti. Nám od začátku pomáhali babičky a dědečci, navíc já můžu pracovat i z domova, takže nebyl problém jít hned po mateřské na půl úvazku a být s dítětem i něco dělat hlavou. :nevim: Asi ve dvou letech jsem šla na plný úvazek, a ve čtyřech jsme šly do školky. Dcerka je společenská, prarodiče ji toho hodně naučili (já bych to sama takhle dobře nezvládla, třeba na motoriku a sporty moc nejsem :mrgreen:), takže problém nevidím. nevim: Ale určitě neodsuzuji, když je někdo s dětmi déle.

• Citovat
  • Nahlásit
7995
21.4.21 04:50

@chivavinka pleteš dohromady RD a RP. RD je volno od zaměstnavatele max do 3 let. RP je dávka od státu a ta může být rozprostřena do 4 let. A můžeš jej brát i když chodíš do práce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
406
21.4.21 06:02

Takhle dopředu nad tím můžeš uvažovat, ale uvidíš, co se ti narodí. Já mám děti, které by se v jeslích uplakaly. I když jsme s babičkami v úzkém kontaktu, tak na hlídání by to nebylo (babičky hlídací stejně nemáme). Syn si začal užívat školku fakt až tak kolem pěti let. Do té doby to bylo martyrium. Podle mě je lepší počítat s delší dobou doma než cpát do kolektivu dítě, které na to ještě není zralé.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1406
21.4.21 06:35

Co bude nejlepší pro tvoje dítě se dozvíš až nějakou dobu po jeho narození. Ono to má každé dítě jinak. Já jsem si to vždy nastavila na 3 roky, poprvé i podruhé jsem to zkracovala kvůli dalšímu dítěti. Teď u třetího to mam nastavené na 3 roky a mesic, dcera je srpnova, tak chci ještě i v září byt doma, aby se adaptovat ve školce a až pak půjdu do práce. Ale mně nikde nedrží místo, tak si to můžu udělat, jak chci. Na RD můžeš být jen do 3. narozenin ditete, cokoliv dal si musíš domluvit se zaměstnavatelem, třeba neplacené volno, vybrat dovolenou atp. A říjnový site ti velmi pravdepoodbne nevemou do školky ani v ten rok, co mu budou 3, natož tak o rok driv. A to bych ani nedělala. To bylo brzo i na našeho hyperspolecenskeho kluk, co nastoupil v necelých 3 letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2400
21.4.21 06:55

@Cenarius vím že to jsou rozdílné věci, ale pokud bych přeci jen přihledla k financím tak zase člověk nechce zůstat zadarmo doma, proto se to vetsinou kloubí. I když je fakt že ve výsledku je to asi jedno, 300 tisíc porad zůstane 300 tisíc. Každopádně po domluvě se zaměstnavatelem můžeš být doma do 4 let na neplacené volnu a byt porad pojištěnce statu. To by u nás ve firmě zrovna vůbec problém nebyl.

Příspěvek upraven 21.04.21 v 06:59

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
63701
21.4.21 06:55

@chivavinka rodičovská dovolená je na 3 roky, pak můžeš v práci zažádat o neplacené volno na rok. Jinak každé dítě je jiné. Nejstarší měl problém se školou ještě ve 4, prostřední šel, když mu byly 3 roky a 5 dní a školku od prvního dne miloval, protože je strašně společenský a kolektiv mu vyhovuje. Takže uvidíš časem, nejde to říct předem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47477
21.4.21 06:56

@chivavinka Rodicovska dovolena (volno od zamestnavatele) je nejdele do 3 let veku ditete. Socialni davku rodicovsky prispevek lze cerpat do 4 let veku ditete.
Muzes v praci pozadat o RD treba do 2 let veku ditete a nasledne ji prodlouzit. Zamestnavatel je povinen RD do 3 let veku ditete poskytnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47477
21.4.21 06:59
@chivavinka píše:
@Cenarius vím že to jsou rozdílné věci, ale pokud bych přeci jen přihledla k financím tak zase člověk nechce zůstat zadarmo doma, proto se to vetsinou kloubí. I když je fakt že ve výsledku je to asi jedno, 300 tisíc porad zůstane 300 tisíc.

epipi je plne dotazu a odpovedi, ve kterych se tyto pojmy smesuji, jsou to rozdilne zivotni situace, ktere maji uplne jine reseni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2400
21.4.21 07:02

@matkabagristy co je to epipi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76283
21.4.21 07:06

@Midaku No, rekla bych ze rijnovy naopak velmi pravděpodobně vezmou, pokud nebydli v nejakem satelitu, tech deti je rocne cim dal tim mene. Me sly deti v době, kdy jeste dojizdela ta vlnka babyboomu s dostalo se jak rijnove, tak listopadové.
A jinak pro zakladatelku, me sly obe deti jiz ve 2 letech, ale na 1-2 dny v tydnu a denne chodily az nekdy po 4 roce. Nejsem zastancem toho byt doma dlouho a pak ze dne na dne nacpat deti na cele dny do skolky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6070
21.4.21 07:20

Ja to mám nastavené na tři roky (Tři roky a pár měsíců - do září (holka je v prosinci). Sestry holčička chodí od dvou let, momentálně i na celé odpoledne, a hrozně se jí tam líbí. Moje holky půjdou jedna v necelych třech, a druhá v necelych ctyrech. Jsou obě prosincovy, takže s nástupem bl. bý… nevím jestli by mi je vzali i v průběhu roku. Nechci snima bejt doma dlouho, těším se do prace, a zase tam nechci jednu dát ve dvouch letech, nebo druhou dát samotnou když mám školku u baráku. No uvidíš jak to budeš cítit, a hlavně jaký bude dítě. ;)

Příspěvek upraven 21.04.21 v 07:23

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat