Rodičovská dovolená - počet měsíců

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Marky983
Zasloužilá kecalka 549 příspěvků 2 inzeráty 14.11.14 18:19
Rodičovská dovolená- počet měsíců

Ahoj holky, v zaměstnání po mě chtějí vědět na jak dlouho chci nastoupit na RODIČOVSKOU DOVOLENOU. Myslela jsem že si můžu zvolit počet měsíců.,..ne jenom roků. Napsala jsem ji 33 měsiců, protože to vychází akorát na září aby ji bylo 3 roky a já rovnou nastoupila do práce. Napsali mi že si musím vybrat celých 36 měsiců když chci na 3 roky… Přitom na úřadě práce mi řekla at si vydělím 220 000 penězma které chci měsíčně dostávat a vyjde mi na kolik je to měsíců…tak to ted nechápu teda.

Reakce:
zrcadlo
Kelišová 7297 příspěvků 14.11.14 18:24

Nějak nechápu, ty to chceš do tří let věku dítěte a oni ti nutí přesně tři roky od konce mateřské? To je divné, trvala bych na formulaci do tří let věku dítěte, protože do té doby jsou povinni ti držet místo (resp.ne to samé, ale obdobné), pak už ne. Jestli teda nedošlo k nějakým změnám, určitě se vyjádří někdo, kdo bude vědět na 100%.

myskalucka
Echt Kelišová 8115 příspěvků 14.11.14 18:27

@Marky983 : no jo, to je tim, ze oni berou do rodičovské dovolené i MD a na úřadu prace berou jen mesice co pobiras RP. Prostě bych v praci nahlásila do 3 let věku dítěte, at si měsíce dopocitaji sami ;).

Příspěvek upraven 14.11.14 v 18:28

Uživatel je onlinematkabagristy
Vesmírná mluvilka 33595 příspěvků 14.11.14 18:28

@Marky983 Musíte rozlišovat rodičovskou dovolenou (volno od zaměstnavatele)- to si domluvíte se zaměstnavatelem. To jde nejdéle do 3 let věku dítěte. Např. do 31.8. toho roku, kdy bude mít dítě 3 roky.
Na pú si zvolíte délku (tudíž i výši) rodičovského příspěvku, což je sociální dávka.

Délka RP a RD se nemusí shodovat. Klidně můžete chodit do práce a pobírat rodičovský příspěvek.

Jannys
Kelišová 6675 příspěvků 14.11.14 18:29

@Marky983 Nevím jak ty:-) ale mně pouze stačilo když jsem nahlásila, že budu na rodičáku do 3 let věku dítěte :-) a stačilo jim to

Pipet
Generální žvanilka 24215 příspěvků 14.11.14 18:30

Protože délka rodičovské dovolené v práci nesouvisí s délkou pobírání rodičovského příspěvku.
V práci nahlaš do tří let.
A na pracáku při vyřizování žádosti o rodičovský příspěvek už můžeš počítat ty měsíce - nemusíš přesně do tří let. Vybereš peníze dřív - budeš doma chvíli zadarmo.
Nebo můžeš pobírat rodičák déle a pak přitom chodit do práce…

Svistice
Neúnavná pisatelka 17758 příspěvků 10 inzerátů 14.11.14 18:59

Pokud se chceš vrátit do práce před třetím rokem dítěte, tak bych si nahlašovala třeba jen na rok a pak vždy prodloužila (prodloužit Ti to musí, dřívější návrat umožnit nemusí).
Jinak rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu nemají llautr nic společného, takže klidně můžeš pobírat rodičák a už pracovat.

Kassy
Závislačka 3302 příspěvků 15.11.14 23:24
@Marky983 píše:
Ahoj holky, v zaměstnání po mě chtějí vědět na jak dlouho chci nastoupit na RODIČOVSKOU DOVOLENOU. Myslela jsem že si můžu zvolit počet měsíců.,..ne jenom roků. Napsala jsem ji 33 měsiců, protože to vychází akorát na září aby ji bylo 3 roky a já rovnou nastoupila do práce. Napsali mi že si musím vybrat celých 36 měsiců když chci na 3 roky… Přitom na úřadě práce mi řekla at si vydělím 220 000 penězma které chci měsíčně dostávat a vyjde mi na kolik je to měsíců…tak to ted nechápu teda.

Na útadě ti to řekli dobře, jenomže to se týká vyplácení rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená s ním nesouvisí a může mít délku jinou.
Nicméně, to tučné v citaci je blbost. V horším případě záměrná lež. Ale spíš bych řekla, že na vaší mzdovce nebo personálním nebo kdes to vyřizovala zamrzli před rokem 2012 a neznají aktuální předpisy. Na rodičovskou dovolenou máš ze zákona nárok do 3 let věku dítěte kdykoliv a v délce, kterou si sama zvolíš, úplně libobolně. Nemusí to být ani na celé měsíce, natož celé roky. A dokonce ji můžeš i přerušit a po nějaké době na ni zase nastoupit nebo ji i opakovaně prodlužovat. Jediný limit je ta horní hranice 3 let věku ditěte. Nejlepší je do žádosti nepsat žádné měsíce, ale prostě konkrétní datum. A pokud se budoucukat a tvrdit ti, že to takhle nejde a nutit tě do těch celých let, tak je požádej, ať ti ukážou kde to v aktuálně platném zákoně je napsáno.
Mimochodem, jestli i jenom uvažuješ o tom, že by ses do práce vrátila dřív, je lepší si rodičovskou dovolenou nahlásit kratší a pak ji případně prodlužovat. Prodloužit ti ji do těch 3 let musí. Zkrátit, když bys chtěla nastoupit dřív, to nemusí, s tím by museli souhlasit.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Epilepsie: Jak se chovat, když někdo dostane záchvat?

Na 26. března připadá Světový den boje proti epilepsii. Určený je k... číst dále >

Podlahy, které imitují kámen a textil

Kámen a textil. Dva na první pohled odlišné materiály. Jejich společným... číst dále >

Články z Expres.cz

Kopřivová a Šafářová ve společné lóži: Holky si předávaly rady a zkušenosti

Obě žily v jiných světech, jedna profesionálně hrála tenis, druhá se snažila... číst dále >

Hasta la vista, Dádo! Patrasová posouvá hranice svého instagramového bizáru

Brzy jí bude třiašedesát, svými selfíčky na Instagramu ale Dáda Patrasová... číst dále >