Rodičovská dovolená při nezaměstnanosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.18 12:51
Rodičovská dovolená při nezaměstnanosti

Zdravím všechny. Prosím o radu, jestli máte někdo s tím zkušenost nebo nějaké info. Kvůli stěhování za přítelem do jiného města jsem od června 2018 nezaměstnaná, takže jsem vedena na úřadu práce. Předtím jsem pracovala 8 měsíců v jedné firmě jako administrativní pracovník a moje hrubá mzda byla 18.000 kč. Nedávno jsem zjistila, že jsem těhotná (9.týden). Na úp mi bylo řečeno, že i při těhotenství se mohu ucházet o práci, ale obávám se, že těhotnou mě nikdo nebude chtít zaměstnat a navíc je mi celé dny nevolno, takže si ani nejsem jistá, jestli jsem vůbec schopná v nějaké práci fungovat :poblion: A do toho všeho studuju dálkově VŠ.
Kdyby mě vyřadili z evidence, tak nejenže bych přišla o podporu, ale ještě bych musela hradit 1600 za zdravotní pojištění, což by se mi zrovna teď nehodilo :think: Takže dost nešikovně načasované. Teď si nevím rady, jak mám postupovat a kam se obrátit. Na sociální podporu? A mám vůbec nárok na rodičovskou dovolenou/přís­pěvek, když jsem 3 měsíce nezaměstnaná? Popř. od kdy mohu nastoupit na rodičovskou, abych nemusela být v evidenci úp? Informace jsem si zkoušela „googlit“, ale vůbec z toho nejsem moudrá a nevyznám se v tom :oops: Tak moc prosím, pokud některá z vás s tím má zkušenost a vyzná se v těch „úředních záležitostech“ o radu a předem moc děkuju :kytka: Jinak se omlouvám za anonym (kvůli údajům o financích).

Reakce:
rozand
Závislačka 3423 příspěvků 03.09.18 12:53

Na rodičovský příspěvek má nárok každý, na rodičovskou dovolenou nastupují jen zaměstnaní (jde o volno z práce, během kterého ti drží zaměstnavatel místo), nárok nemáš na peněžitou pomoc v mateřství, protože nemůžeš nastoupit na mateřskou (6-8 týdnů před porodem) ze zaměstnání nebo v tzv. ochranné lhůtě.

V evidenci ÚP ap. se nevyznám, s tím snad poradí někdo jiný.

rozand
Závislačka 3423 příspěvků 03.09.18 12:54

Rodičovský příspěvek se jinak řeší až po porodu, před porodem nedostaneš nic souvisejícího s dítětem, když nemáš nárok na tu PPM ;).

Irinka0210
Závislačka 4613 příspěvků 03.09.18 13:19

A co neschopenka?

P4ja
Kelišová 6602 příspěvků 03.09.18 13:20

Asi těžko nastoupíš na rodičovskou dovolenou, když nemáš zaměstnavatele. Ale rodičovský příspěvek budeš pobírat. Buď ti jeho čerpání určí stát a nebo doložíš příjmy partnera, pokud bude zapsaný v RL. A o RP můžeš zažádat až ode dne porodu, dřív ne.

No a na ÚP myslím potom už nebudeš, ale budeš vedená jako osoba pečující o dítě. A pokud pobíráš RP, tak za tebe zdravotní automaticky hradí pojišťovna. Ale myslím, že to musíš vše hlásit.

Čičorečka
Ukecaná baba ;) 1134 příspěvků 1 inzerát 03.09.18 13:21

Ucházet o práci se musíš. To, že tě pravděpodobně nevezmou, je jiná věc. Abys mohla být na pracáku, kde ti budou platit pojištění, musíš chodit na pohovory, které ti tam domluví. Nebo tě vyřadí a budeš mít po ptákách. Po porodu budeš mít rodičovský příspěvek.

P4ja
Kelišová 6602 příspěvků 03.09.18 13:21
@Irinka0210 píše:
A co neschopenka?

No, pokud je na ÚP, tak si myslím, že neschopenka je jen omluvenka pro to, aby nikde nemusela chodit po pohovorech.

Irinka0210
Závislačka 4613 příspěvků 03.09.18 15:35

@P4ja No a zároveň nemusí na ty schůzky, ne? Já se v tom nějak extra nevyznám

P4ja
Kelišová 6602 příspěvků 03.09.18 15:48
@Irinka0210 píše:
@P4ja No a zároveň nemusí na ty schůzky, ne? Já se v tom nějak extra nevyznám

Jasný, pokud jsi nemocná, tak nemusíš obíhat schůzky. Ale zase musíš dodržovat vycházky.

skrytátvář
Nováček 1 příspěvek 03.09.18 17:12

Všem moc děkuju za info :palec:

monask
Nováček 2 příspěvky 01.10.18 12:44

Dobrý den
sice to není přímo k tématu co se tu řeší ale zeptám se.
Jsem matka na rodičovské dovolené. Pobírám RP do listopadu tohoto roku.(Syn bude mít 5.ledna 3 roky). Nyní jsem zjistila že jsem opět těhotná. (Termín porodu květen)
Jak se to nyní řeší?????
Musím si rodičovský příspevěk prodloužit (snížit ten zbytek peněz) , aby mi to vyšlo do porodu a nebo to dočerpat a nahlásit se na ÚP když se nemám kam vrátit (smlouva byla na dobu určitou a vypršela během mateřské.)
Jde mi o to jestli budu mít nějaké peníze do toho dalšího porodu…
Děkuji moc za odpověd.

monask
Nováček 2 příspěvky 04.10.18 14:00
@monask píše:
Dobrý den
sice to není přímo k tématu co se tu řeší ale zeptám se.
Jsem matka na rodičovské dovolené. Pobírám RP do listopadu tohoto roku.(Syn bude mít 5.ledna 3 roky). Nyní jsem zjistila že jsem opět těhotná. (Termín porodu květen)
Jak se to nyní řeší?????
Musím si rodičovský příspevěk prodloužit (snížit ten zbytek peněz) , aby mi to vyšlo do porodu a nebo to dočerpat a nahlásit se na ÚP když se nemám kam vrátit (smlouva byla na dobu určitou a vypršela během mateřské.)
Děkuji moc za odpověd.

Poradíte někdo?

Luboš P
Zasloužilá kecalka 951 příspěvků 04.10.18 14:55

Jak píšete můžete si snížit RP, nahlásit se jako osoba pečující o dítě do 4 let, nebo se zaregistrovat na ÚP (jako uchazeč o zaměstnání). Tím máte vyřešeno zdravotní pojištění. Co se týká dalších peněz, tak jste to snad řešili při plánování dítěte. Jinak máte možnost chtít výživné po rodičích, prarodičích a samozřejmě se peníze dají opatřit prací.

eumedon
Extra třída :D 13742 příspěvků 06.10.18 13:32
@monask píše:
Dobrý den
Jsem matka na rodičovské dovolené. … když se nemám kam vrátit (smlouva byla na dobu určitou a vypršela během mateřské.)
Jestli ti pracovní smlouva vypršela během mateřské a nemáš se kam vrátit, tak nejsi na rodičovské dovolené.
@monask píše:
Pobírám RP do listopadu tohoto roku. Nyní jsem zjistila že jsem opět těhotná. (Termín porodu květen)
Jak se to nyní řeší?????
Děkuji moc za odpověd.

Peníze z rodičovského porodu budeš mít stejné, ať si RP snížíš tak, aby ti to vyšlo do porodu, nebo ne. Když nesnížíš, dřív vyčerpáš a je méně pravděpodobné, že se ti stane to, že neodhadlas, kdy bude porod, ten bude dříve a kvůli novému RP nedobereš starý.

další věc je zdravotní pojištění. jako příjemce RP jsi státním pojištěncem, takže když si snížíš dávku tak, aby zůstala do dalšího porodu, tak to máš bez starosti.

Když si ji nesnížíš, tak se po odebrání dávky RP můžeš na zdravotní pojišťovně přihlásit jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let věku a budeš taky příjemce RP. Podmínkou je, že to dítě nebude ve školce déle, než 4 hodiny denně.

Nebo se můžete registrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Nový chlap Celeste Buckingham: Zcestovalý fešák, který miluje slevy

Vyplatilo se počkat! Po týpcích z branže Celeste Buckingham (23) zalovila... číst dále >

Kostková o zmatcích ve StarDance: Bylo to společensky přijatelné!

Patří sice mezi naše nejoblíbenější moderátorky, po sobotním přímém přenosu... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pracny, košíčky a další skvělé cukroví, které pečeme v redakci

Také letos vám přinášíme osvědčené recepty na vánoční cukroví, které se peče... číst dále >

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >