Rodičovská dovolená 3 roky, ale rodičovský příspěvek 2 roky?

21
1.4.20 10:25

Rodičovská dovolené 3 roky, ale rodičovský příspěvek 2 roky?

Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovské dovolené a rodičovského příspěvku. Lze si u zaměstnavatele nastavit, že budu na rodičovské dovolené 3 roky, ale na sociálce, že rodičovský příspěvek chci vybrat za 2 roky? Jak by to pak bylo s placením zdravotního pojištění, když bych měla rodičovský příspěvek vybraný, ale byla ještě rok doma s dítětem? Snad mi někdo poradí, díky ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4208
1.4.20 10:29

Musela by jsis to pak platit sama…než by jsi nastoupila do prace

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50107
1.4.20 10:32

Ano, lze, nic nehlásíš, nic neplatíš, pokud jsi zaměstnaná, prostě jsi na RD se vším, co k tomu patří (zdravotní platí stát). Je úúúplně jedno, jak rychle vyčerpáš peníze.
Vyzkoušeno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16099
1.4.20 10:32

Tak si vyber rodicak za 2 roky, ale posledni částku si roztahni na cely rok, muze brat jenom 50kc mesicne a porad jsi na rodicaku a pojisteni ti platí stat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2494
1.4.20 10:38

Na pojistovne jsi nahlasena zaměstnavatelem na 3roky a podle me jim je fuk, jestli je RP na 2 nebo 4 roky… takhle to teda fungovalo u me, 4roky zpet. Nevim jak to je nyni. Ja volala na socku nebo pracak? Uz nevim… a tam mi to pani sdelila raz dva.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50107
1.4.20 10:42

Ale rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě cela odlišné věci. Jsem normálně zaměstnaná na dobu neurčitou. Dovolená je ta doba, období, po které mě stát vede jako ženskou na RD a platí ze mě pojištění. V práci mám nahlášeno, že budu na rodičovské dovolené do tří let věku dítěte. Příspěvek je ta částka, peníze, které dostávám. Ty si můžu nastavovat, měnit, můžu je vybrat extra rychle nebo si je naopak roztáhnout do čtyř let věku dítěte, ale vůbec nijak to nesouvisí s tím, jak dlouho budu na rodičovské dovolené.
U prvního dítěte jsem byla doma do tří let věku dítěte, rodičovský příspěvek brala dva.
U druhého budu doma taky do tří let a příspěvek mám nastavený asi do dvou a půl, i když co to navyšovali, tak jestli to nezměním, vyjde to naopak déle nž do těch tří let…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71458
1.4.20 10:43
@lampicka11 píše:
Musela by jsis to pak platit sama…než by jsi nastoupila do prace

To není pravda, je lepší mlčet, když něco nevím, než psát blbosti. Pokud bude ze zaměstnání na rodičovské dovolené, tak má zdravotní placené státem z titulu rodičovské dovolené bez ohledu na to zda bere nebo nebere rodičovský příspěvek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
1.4.20 10:48

Děkuji všem za příspěvky, dozvěděla jsem se co potřebuji vědět ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama