Rodičovská - kdy nastoupit?

221
20.5.16 20:36

Rodičovská - kdy nastoupit?

Maminky, když jsem 11/12 nastoupila na mateřskou (8 týdnů před termínem, ale rodila jsem dřív), kdy vlastně půjdu na rodičovskou dovolenou? :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5864
20.5.16 20:41

Tak aby ti to dalo těch 28 týdnů

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2799
20.5.16 20:41

Od 11/12 si napočítej 28týdnů(pokud máš dvě tak za 37t.) a potom jak se bude blížit ten termín, tak na sociálku, kde dostaneš potvrzení o trvání mateřské a s tím na pracák, kde se zažádá o rodičovskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
221
20.5.16 20:46

@axlpol No to je právě to, nějak mě to nesedí. Mám jedno dítě… je tam nějaká změna, když jsem rodila dřív jak v termínu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1073
20.5.16 20:49

Ne zadna zmena. Je to 28 tydnu od nastupu na materskou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1153
20.5.16 20:53

@kochichak je úplně jedno, kdy jsi rodila, mateřská prostě je těch 28 týdnů, to se předčasným nebo pozdějším porodem nemění. Takže si spočítej těch 28 týdnů a před ukončením mateřské zajdi na sociálku kvůli rodičovské.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2685
20.5.16 20:55

Pokud žena porodí předčasně, nastupuje na mateřskou dovolenou dnem porodu a čerpá 28 týdnů této dovolené. Pokud žena z mateřské dovolené vyčerpá před porodem méně než 6 týdnů, protože porodila dříve než lékař stanovil, náleží jí mateřská dovolená od nástupu na ní do uplynutí 28 týdnů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
221
20.5.16 20:56

Do háje, mateřská mi končí pokud dobře počítám kolem 30 května. Spletla mě v práci personální, tehdy mluvila cosi o červnu. A já to pak vypustila z hlavy. Snad se nic nestane, když tam poletím na socku v pondělí. A stačí jít na socku jen, nebo musím ještě někde jinde?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5864
20.5.16 21:00

@kochichak musíš mít vypočítaný denní vyměřovací základ od správy sociálního zabezpečení (= jestli si můžeš vybrat délku rodičáku)

a zbytek se hlásí na pracáku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20778
20.5.16 21:08

@kochichak Na rodičovskou dovolenou nastoupit po vyčerpání řádné dovolené, o kterou požádáš zaměstnavatele a nastoupíš na ní bezprostředně po zkončení mateřské dovolené. u zaměstnavatele nezapomenout požádat o rodičovskou dovolenou (od kdy a na jak dlouho ji žádáš).

Rodičovský příspěvek (= peníze) se zařizují na úřadě práce, lze o něj žádat po vyčerpání Peněžité Podpory v Mateřství a s rodičovskou dovolenou toho moc společného nemá. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15
20.5.16 22:05

Mateřská je 28 týdnů, bez ohledu na to, kdy se mimčo narodilo. Přesný datum konce mateřské je důležitý pro čerpání řádné dovolené v zaměstnání, protože pak zaměstnavatel může řádnou dovolenou krátit, což by byla škoda. Vyřizovala jsem před měsícem totéž. Telefonicky jsem vyřídila potvrzení o PPM, ze správy soc. zabez. poslali poštou. Pak s tím potvrzením, vyplněnou žádostí o rodičovský příspěvek, rodným listem dítěte a občankami rodičů na ÚP. Do práce jsem dala žádost o čerpání řádné dovolené po skončení PPM, navazuje další den, po skončení mateřské, jinak by krátili dovolenou, takhle dostanu zaplacenou dovolenou za celý letošní rok. A žádost o čerpání rodičovské dovolené. Snad jsem na nic nezapomněla :) Jj a mě třeba běží rodičák i čerpám řádnou dovču současně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5864
20.5.16 22:19

Ještě taková fintička:
Je lepší nahlásit zaměstnavateli kratší rodičovskou a pak prodloužit.
Protože kdyby se cokoliv stalo (v mém okolí např. partner přišel o práci, bylo málo peněz a tak) tak se můžeš po dvou letech vrátit. Kdybys nahlásila hned tři, tak tě můžou poslat k šípku (a nejspíš to i udělají, páč mají už člověka za tebe jako náhradu na ty tři roky)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
81
1.1.18 19:33

Ahoj nevím kdy mám nastoupit na mateřskou, rodičák na první dceru jsem ukončila prosincem 2017, tzn, že dostanu zaplacený rodičák 6.1. 2018, pak mám možnost nastoupit na mateřskou buď 10. nebo 24. 1. 2018, nevím kdy mi sociálka za leden zaplatí mateřskou, abych nebyla měsíc bez peněz, tak by asi bylo lepší nastoupit už 10. ne? ale zas si tím zkrátím mateřskou o dva týdny… tak nevím co dělat, poradíte?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8216
1.1.18 21:28

@Chechia Na PPM můžeš nastoupit kterýkoliv den v rozmezí 6-8 týdnů před termínem porodu. PPM se vyplácí za měsíc zpětně, takže např. za leden v únoru. Ale u prvního měsíce to závisí na tom, kdy dodá tvůj zaměstnavatel podklady na OSSZ. Každopádně si tím nic nezkrátíš, PPM budeš pobírat 28 týdnů (u jednoho dítěte) bez ohledu na to, který den v tom rozmezí si zvolíš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama