Mám po ukončení rodičovské dovolené nárok na podporu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 01.04.19 14:48
rodičovska-práce-úřád práce, nárok na podporu?

Ahoj, potřebuju poradit. Aktuálně mám dítě, kterému v květnu budou 3 roky. V říjnu 2018 jsem nastoupila do nové práce, kde budu končit v květnu 2019. Rodicovskou dovolenou i příspěvek se ukončil v září 2018. Malou mi hlídala maminka, ale od červa to už nepůjde, prto jsem dala výpověd dohodou v práci abych se mohla starat o malou. Myslela jsem, že nemám nárok na žádnou podporu od uradu prace, protoze jsem nepracovala 12 měsíců. ALe dostala jsem nějaký informace, že rodicovská se do toho taky pocita? Nevite neco o tom presne? Jinak bych si nahlasila peci o dite do 7 let. ALe jestli je nejaka sance na socialni podporu nebo jak se tomu rika, byla bych moc vdecna. Dekuju moc za rady a zkusenosti.

Reakce:
amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 01.04.19 15:01

Ted koukam na kalkulacku podpory v nezamestnanosti, kde mi vychází částka 9000 až na 8. mesicu. Je to opravdu reálné? Od září bych mohla pracovat na zkrácený uvázek. Práci bych si hledala. Zregistruji mě vubec na úřadu práce, když mám díte co jeste nechodí do skolky?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.04.19 15:10

Určitě je nárok na podporu. Ja nikdy nepracovala, jelikoz jsem po maturite otehotnela. Ted momentalne pobíram rodicak a podporu z up. Tech 8 měsíců se mo nezdá, myslim ze do 55 let to je jen na 5 měsíců

Sany80s
Kelišová 7166 příspěvků 01.04.19 15:18

Ano, rodičovská se počítá.
Určitě nedostaneš podporu 8 měsíců, protože ti asi není více než 50 let.
Budeš mít nárok maximálně na 5 měsíců. Částku ti neřeknu, nevím, jaký jsi měla plat a rodičák.
Zaregistrovat by tě měli, musí brát ohled na tvoji péči o dítě do 4 let, ale ty jim nesmíš říct, že nemáš zájem pracovat.
I při dítěti můžeš pracovat třeba z domu, takže teoreticky ti práci nabídnout můžou.
Na to, abys měla nárok na určité sociální dávky, tak musíš prokazovat snahu vydělávat, což znamená třeba registraci na úřadu práce.
O jiné lze žádat i bez té registrace.

amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 01.04.19 15:34

Tak to je super. To jsem an necekala, i 5.mesicu je fajn. stejne chci jit do prace od zari. Jeste jsem cetla ze se musim na urad prace hlasit do 3 dnu od ukonceni prac.smlouvy. Co kdyz prijdu az za 14 dnů? Co se stane? Nebudu se moc dostavit. Muzu dat plnou moc nekomu, kdo me prihlasi na urad prace?

Sany80s
Kelišová 7166 příspěvků 01.04.19 16:05

Myslím si, že přihlásit se musíš osobně.
Pokud se přihlásíš do 3 dnů, bude se ti počítat, že jsi registrovaná od skončení pracovního poměru a i podporu budeš dostávat počítanou do toho dne.
Když se zaregistruješ až za 14 dní, bude se ti vše počítat až ode dne registrace.
Když jsem hledala nějaké informace, tak se prý podpora počítá z poslední činnosti.
Což by v případě, že to nestihneš, byla péče o dítě, takže by to byla nula, nula , nic.
Doporučuji ty 3 dny. Pracovní.

amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 01.04.19 16:56

a zajít tam 31.5. taky nejde?

Sany80s
Kelišová 7166 příspěvků 01.04.19 16:58

To ti ještě poběží pracovní poměr ne?

amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 01.04.19 20:20

Ano :-(

Sany80s
Kelišová 7166 příspěvků 02.04.19 08:59

Když máš kolidující zaměstnání, tak se nemůžeš přihlásit na ÚP.
Pokud chceš dostat nějakou podporu, která by byla počítána z tvého platu, tak fakt do těch 3 dnů od ukončení pracovního poměru.
Klidně sebou vezmi dítě.

amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 02.04.19 09:13

A co se stane kdyz prijdu az za 14 dni? A nehlasila bych tu peci o dite do 7 let. Mam jit na operaci a pak lezet doma.

Sany80s
Kelišová 7166 příspěvků 02.04.19 10:59

Hledala jsem to a to, co jsem se dočetla, je poměrně složité, takže si radši zajdi na ÚP a ověř si, co ti k tomu teď napíšu.
V našem městě na úřadě jsou i informační služby, tak snad je všude nějaká možnost získat informace.
Ty bys mohla jít v ochrané lhůtě na nemocenskou, ve které by ses ani nemohla nahlásit na úřad.
Kdybys měla odpracováno 12 měsíců před tou nemocenskou, tak by se ti podppra po nahlášení na úřad počítala ze zaměstnání.
Jenže to ty nemáš, takže by se ta doba na nemocenské nebo doba péče o dítě počítala do těch 12 měsíc a vzhledem k tomu, že rozhodných pro výši podpory by bylo těch posledních 14 dní, tak by se ti podpora počítala průměrné mzdy za první 3 čtvrletí roku 2018. To je 31 225 korun
Počítalo by se to tak, že bys první dva měsíce dostala 0,15tinásobek, pak 0,12 a na konec 0,11 násobek. To znamená něco přes 4000 první 2 měsíce, něco přes 3000 další dva měsíce a ještě trošku méně poslední měsíc.
Zatímco kdyby ses přihlásila hned, tak dostaneš 45% z tvojí čisté mzdy, kterou neznám.
Asi to bude více než ty 4000.
Navíc, pokud by ses přihlásila hned, tak by ti podpora náležela ode dne ukončení prac. poměru a pokud až potom, tak až od toho dne nahlášení, což znamená, že bys byla 14 dní bez peněz, a pak bys pobírala tu malou částku.
Je to na tobě, nevím, jestli máš úspory a jak moc je pro tebe schůdné, připravit se o pravděpodobně několik tisíc.

amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 02.04.19 12:00

no, pripravit se o penize nechci. Operaci musim neajk odlozit. To bude bojovka. Dekuju za informace. Jeste si zajdu na urad a zjistim realne penize. Jsem hloupa, ze jsem to nezjistila driv. Ja byla proste v domeni, ze musim pracovat 12 mesicu. O tom, ze se pocita i rodicovska jsem se na jejich strankach nedocetla :-( a jestli se jeste schvali, ze deti do 4 let co maji aktualni rodicovskou do roku 2020, tak budu taky plakat. Chudaci ty co pracuji a ukoncili rodicovskou, ty narok mit nebudou. Ty co jsou doma se snad budou radovat, preju jim to.

amer.kokrspanel
Povídálka 38 příspěvků 03.04.19 16:14

Ahoj a nevíš jestli by mi pomohlo nebo uškodilo, kdyby se jeste zkusila domluvit se zamestnavatelem na terminu ukonceni ke dni 30.5. a tak bych se mohla registrovat 31.5.? Nevim jestli to zas nevadi na social. nebo VZP, nebo duchodo.listu, zapoct.listu! Proste nekde.

Sany80s
Kelišová 7166 příspěvků 04.04.19 19:42

Nevidím v tom problém.
Jen si zjisti dopředu, jaké doklady tam budeš muset odevzdat.

Váš příspěvek
Reklama