Rodičovská, zaměstnání a OČR

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 10:46
Rodičovska, zaměstnani a OČR

Ahoj. Potrebuji radu.
Az do brezna 2019 (tj. do 3let syna), mam rodicovskou. V cervnu jsem si navysovala davku z cca 7 na cca 8 tisic a tim padem bych mela rod. prisp. pobirat uz jen do pulky prosince 2018 s tím, ze rodicak mi pobezi az do toho brezna 2019. Nastoupila jsem ale od rijna do prace, na plny uvazek, syn do skolky.
Ted nam onemocnel. Nemuzu si vzit volno prvni dny v nove praci. Manzel si tedy chtel nechat napsat na sebe paragraf OČR, ale detska lekarka mu rekla, ze to nelze, kdyz ja jsem vedena na rodicaku. Jak to tedy je?
Jeste budu tedy chtit ukoncit rodicak v tom prosinci s posledni vyplatou rod.prispevku. Jde to takto predcasne ukoncit, kdyz uz budu mit cadtku vycerpanou? Dekuju :srdce:

Příspěvek upraven 25.10.18 v 10:48

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63680 příspěvků 3 inzeráty 25.10.18 10:48

@Tesička No, doma s dítětem být může, ale nedostane to zaplacené…
A jen tedy pro úplnost, pokud vyčerpáš poslední peníze v prosinci, tak ti žádný rodičák do března nepoběží…

Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 10:53

@j.a.n.i1 me na urade tenkrat pri tom navyseni rekli, ze vycerpam v tom prosinci a rodicak uz bez penez mi pobezi dal az do ukonceni, tedy do 17.3.2019 :nevim: 8o

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63680 příspěvků 3 inzeráty 25.10.18 10:56

@Tesička Pleteš si rodičovskou dovolenou = volno z práce a rodičák = peníze od UP. Rodičovská dovolená by do toho 17.3.2019 dál běžela, ale tu už si ukončila nástupem do práce (pokud si na ní vůbec byla - nepíšeš, zda je to návrat do původní práce nebo si byla nezaměstnaná), rodičák končí k poslednímu dni v měsíci, za který dostaneš peníze, tedy pokud poslední peníze přijdou v prosinci, tak ti rodičák končí ke konci listopadu.

Hadumi
Extra třída :D 13566 příspěvků 25.10.18 11:15

@j.a.n.i1 To jsem nevěděla, že pokud čerpám RP, pracuji, tak nejde OČR? Jako fakt? Já jen, že jsem aktuálně na OČR a RP pobírám. Dětská doktorka a ani účetní v práci nic neříkali …
I na tom lístku je, jestli je jiné osobě vyplácena PPM nebo RP, nepochopila jsem, že tou jinou osobou jsem já??

janickaIII
Závislačka 2631 příspěvků 25.10.18 11:32

@j.a.n.i1 můžu se zeptat, pokud je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, ale rodičovský příspěvek má vyčerpaný (tzn. nedostává z ÚP už žádné peníze), tak si na dítě nemůže ani jeden z rodičů vzít placený OČR na dítě? děkuji

Lendeš
Kelišová 5588 příspěvků 25.10.18 11:40
@Hadumi píše:
@j.a.n.i1 To jsem nevěděla, že pokud čerpám RP, pracuji, tak nejde OČR? Jako fakt? Já jen, že jsem aktuálně na OČR a RP pobírám. Dětská doktorka a ani účetní v práci nic neříkali …
I na tom lístku je, jestli je jiné osobě vyplácena PPM nebo RP, nepochopila jsem, že tou jinou osobou jsem já??

Ty ošetřovné čerpat můžeš. Zakladatelka se ptala na případ, kdy ona bere rodičák a na ošetřovné by šel chlap - tam pak on má nárok na volno, ale ne na výplatu dávky.

Lendeš
Kelišová 5588 příspěvků 25.10.18 11:43
@janickaIII píše:
@j.a.n.i1 můžu se zeptat, pokud je jeden z rodičů na rodičovské dovolené, ale rodičovský příspěvek má vyčerpaný (tzn. nedostává z ÚP už žádné peníze), tak si na dítě nemůže ani jeden z rodičů vzít placený OČR na dítě? děkuji

Ten, co je na rodičovské dovolené nemůže, když nechodí do práce, neuniká mu žádný příjem. Druhý rodič ošetřovné normálně čerpat může.

Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 12:02

@janickaIII no, na to se prave ptam, jen s tim rozdilem, ze ja ho mam a jeste chodim na plno do prace :nevim:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63680 příspěvků 3 inzeráty 25.10.18 12:03
@Tesička píše:
@janickaIII no, na to se prave ptam, jen s tim rozdilem, ze ja ho mam a jeste chodim na plno do prace :nevim:

Takže se ptáš na něco úplně jiného…

Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 12:06

A ja prave si nemuzu vzit hned paragraf, kdyz jsem nastoupila do nove prace, takze jsme chteli ze pujde manzel a bylo nam sdeleno, ze mu paragraf dat nemuze. Takze to chapu tak, ze muze, ale zadarmo. Ale ja bych mohla s narokem na tu davku OCR? Jedine, az bych ukoncila rodicak, tak by mohl manzel s narokem na davku.

Luboš P
Zasloužilá kecalka 953 příspěvků 25.10.18 12:10

Zákon 187/2006 Sb. §39
(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek

Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 12:18

@j.a.n.i1
ptam se na 1.:
Jestli muze manzel dostat OČR, kdyz ja plne pracuji, ale jsem vedena na rodicovske (ne materske), dite chodi do skolky (je mu 2,5).
A ptam se 2.:
Kdyz mam rodicak do 3 let ditete, davku jsem si navysila, tim padem ji vycerpam driv, nez do tech 3 let ditete, tak jestli ho muzu ukoncit, hned jak mi prijde posledni davka. Aby nam to prave nebranilo do budoucna tomu OČR, protoze je mi jasne, ze ted budou deti nemocne stale. ???? Protoze pred 2 mesici mina urade rekli, ze teda penize budu z rodicaku mit do prosince, ale jinak mi rodicak pobezi az tech 3 let ditete. Nastoupila jsem do uplne nove prace, jelikoz se minaskytla prilezitost a puvodni zamestnavatel mi ukoncil pomer, pri tom, co jsem byla na zacatku materske (tedy kratce po narozeni miminka) a to z duvodu zruseni pobocky a tim padem zruseni me prac.pozice (to je pry jediny paragraf, kterym muze zamestnavatel ukoncit pomer zenske na materske nebo rodicaku). ***Jinak co je rodicak a materska vím, mám 2 deti…

Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 12:20

@Luboš P no, to je asi ono :palec:

Tesička
Ukecaná baba ;) 1625 příspěvků 25.10.18 12:23
@Tesička píše:
"@Luboš P kdybyste jeste vypatral, jestli muzu ten rodicak ukoncit driv, nez do kdy ho mam mit, tak byste byl uplne uzasny :lol:
Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Zapomeňte na Evropu, doma buďte, vzkázal muslimům egyptský prezident

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí (64) zaskočil všechny muslimy, kteří... číst dále >

Šlofík dne: Pašeračka Tereza si u soudu zdřímla. „Je nemocná,“ řekl nám zdroj

Pravidelné návštěvy soudu ji pěkně zmáhají. Během posledního soudního líčení... číst dále >

Články z Ona Dnes

Svoje tělo mám čím dál radši, říká Alena Mihulová

Ve filmu Chvilky herečka Alena Mihulová na adresu svého dítěte často trousí... číst dále >

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >