Rodičovský příspěvek + 1/2 úvazek

8.5.21 16:02

Rodičovský příspěvek + 1/2 úvazek

Dobrý den, řešíme teď s manželem téma mého návratu po RD do práce a chtěla bych se Vás zeptat na Vaše zkušenosti…
V září půjde dcera (3roky) do školky, já jsem dostala - také od září- nabídku práce na 1/2 úvazku jako asistentka pedagoga. Plánujeme,(samozřejmě je to je plán a víme, že to tak nemusí být :) ), že bychom se na podzim začali snažit o druhé miminko. Vypočítala jsem si, že by mi finančně lépe vyšlo protáhnout si RP až do dceřiných 4 let (říjen, pak bysme v zavislosti na tom jestli se nám podaří otěhotnět RP zkratili)
Nevím však, jestli to takhle určitě jde a jak je je to s placením soc. a zdrav. pojištění a případně kdy a jak mohu ze zaměstnání odejít zase na RP. :) 8o
Snad jsem to popsala trošku srozumitelně :oops:
Všechno jsou to jen plány, ale ja mam raději zjištěné věci předem, než pak být nepříjemně překvapená :(
Předem děkuji za odpovědi a zkušenosti. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14944
8.5.21 16:25

Myslím, že to máš zbytečně překombinované. Prostě dober rodičovský příspěvek, dcera nastoupí do školky a ty do práce. A pokud se ti povede otěhotnět, mohla bys mít nárok i na peněžitou podporu v mateřství. Pokud se začnete snažit na podzim, budeš rodit někdy v létě až na podzim příštího roku, pokud vše dobře dopadne. Takže bys měla odpracováno dostatek dní na nárok na PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
8.5.21 16:31

Rodičovská dovolená je maximálně do 3 let dítěte. Když chceš být doma po třetích narozeninách, musíš si se zaměstnavatelem dohodnout neplacené volno. Není žádná možnost „vrátit se na rodičovský příspěvek“, jedná se o neplacené volno a rodičovský příspěvek je během něj vhodné pobírat akorát kvůli zdravotnímu pojištění. Rodičovský příspěvek je dobrý i při menším úvazku, kde si vyděláš méně než měsíční minimální mzdu, aby ti zaměstnavatel nestrhával doplatek do minimálního zdravotního. Akorát pozor, že během tvého čerpání RP nemá manžel nárok na ošetřovné na dceru (až na výjimky - např. tvá nemoc). Částku RP můžeš měnit co 3 měsíce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
8.5.21 16:35

Jo ale pokud se jedná o nové zaměstnání a teď nejsi na žádné RD, protože nejsi zaměstnaná, jen čerpáš RP, tak pak můžeš z práce odejít dle podmínek pracovní smlouvy a zákoníku práce, tzn. buď skončit ve zkušebce nebo dohodou nebo výpovědí a pokud budeš čerpat RP v té době, tak jen pojišťovně nahlásíš, že jsi po skončení zaměstnání příjemce RP a zdravotní budeš mít hrazeno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.5.21 16:36

@nozu Děkuji za odpověď, to nás právě taky napadlo, jenže když půjdu jen na 1/2 úvazku jako asistentka, tak mi potom PPM vyjde na nejakych cca 7500,– a pokud bysme to měli takhle, že by jakoby navazoval RP na druhý RP, tak by mi to vyslo o 1000,– lépe…není to samozřejmě žádná sláva, ale myslím, že pokud je člověk doma s dětmi tak se počítá každá koruna… :D
Ale určitě děkuji za názor. :) :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1684
8.5.21 16:39
@Levandule31 píše:
@nozu Děkuji za odpověď, to nás právě taky napadlo, jenže když půjdu jen na 1/2 úvazku jako asistentka, tak mi potom PPM vyjde na nejakych cca 7500,– a pokud bysme to měli takhle, že by jakoby navazoval RP na druhý RP, tak by mi to vyslo o 1000,– lépe…není to samozřejmě žádná sláva, ale myslím, že pokud je člověk doma s dětmi tak se počítá každá koruna… :D
Ale určitě děkuji za názor. :) :kytka:

Ale s materskou bys mela navic 6×7500.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
8.5.21 16:40
@Levandule31 píše:
Ale určitě děkuji za názor. :) :kytka:

Nechápu co a jak jste počítali, výše PPM nijak nesouvisí s RP a vždycky v součtu vyjde lépe čerpat PPM a pak RP než nemít PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.5.21 16:40

@Lendeš Děkuji za odpověď. Jedná se právě o nové zaměstnání, v předchozím mi smlouva na určitou zakončila cca před rokem. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
8.5.21 16:41
@Levandule31 píše:
@Lendeš Děkuji za odpověď. Jedná se právě o nové zaměstnání, v předchozím mi smlouva na určitou zakončila cca před rokem. :)

No tak vždycky máš finančně výhodnější si ten nárok na PPM odpracovat než PPM nemít.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14944
8.5.21 16:42

@Levandule31 No ale jestli jsou dítěti na podzim čtyři a vy se teprve začnete na podzim snažit o druhé, tak stejně s rodičovskými příspěvky nenavážeš… A nebo jsou dítěti čtyři až příští rok? To z toho úvodního popisu fakt není jasné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.5.21 16:45

@Lendeš Počítala jsem PPM z 1/2 úvazku asistentky :)
Jasne, ja vím, ze PPM nesouvisí s RP :D, ale myslela jsem to ta, kdybych si RP prodloužila až do dceřiných 4 let…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9394
8.5.21 16:47
@Levandule31 píše:
@Lendeš Počítala jsem PPM z 1/2 úvazku asistentky :)
Jasne, ja vím, ze PPM nesouvisí s RP :D, ale myslela jsem to ta, kdybych si RP prodloužila až do dceřiných 4 let…

No ale jak jste došli k tomu, že PPM pro tebe není výhodná? Když budeš mít PPM, budete mít v součtu více peněz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.5.21 16:47

@nozu Jojo, je to zmatečné… prvnímu dítěti budou 4 roky až příští rok a snažit bychom se chtěli letos na podzim. (Samozřejmě je to jen plán a víme, že se to nemusí všechno dobře vyvíjet) :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.5.21 16:51

@Lendeš Já už jsem za ten týden přemýšlení a připočítávání úplně zamtena a zamotaná :oops:
Jasně úplně mi nedošlo, že sice to bude měsíčně méně (na PPM), ale zase bych pak brala měsíčně vyšší RP, že?? Fakt se omlouvám za překombinovanost diskuse :D :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8.5.21 16:56

A jinak u prvního dítěte jsem nárok na PPM měla, ale smlouva mi vypršela, protože byla jen na dobu určitou… :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat