Rodičovský příspěvek 2 roky, rodičovská dovolená 2,5 roku

Anonymni
14.3.09 07:31

Rodičovský příspěvek 2 roky, rodičovská dovolená 2,5 roku

Chci se zeptat, jestli někdo nevíte, jak je to v situaci, kdy chci požádat o dvouletou variantu rodičovského příspěvku a na rodičovské dovolené chci být 2,5 roku. Jak to bude s tím půlrokem, musím si platit sociální a zdravotní pojištění? Nebo ho za mě bude pořád platit stát? Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11079
14.3.09 09:16

Sociální pojištění se platí pouze z „výdělku“, takže i když si doma neomezeně dlouho, nic platit nemusíš.

Co se týče zdravotního, musíš nahlásit na pojišťovně, že dál pečuješ o dítě a pak platí i nadále za tebe stát.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
14.3.09 09:46
Inge píše:Co se týče zdravotního, musíš nahlásit na pojišťovně, že dál pečuješ o dítě a pak platí i nadále za tebe stát.

Nic hlásit nemusíš, spadáš do kategorie žen na rodičovské dovolené - ty hlásí zaměstnavatel :wink: Důvod rodičovské dovolené má přednost před důvodem péče o dítě. Pokud jsi pojištěná z titulu rodičovské dovolené, tak nemusíš hlídat docházku do jeslí (max. 4 hodiny denně), jako bys musela hlídat z důvodu péče o dítě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4338
14.3.09 12:06
Les2311 píše:
Inge píše:Co se týče zdravotního, musíš nahlásit na pojišťovně, že dál pečuješ o dítě a pak platí i nadále za tebe stát.
Nic hlásit nemusíš, spadáš do kategorie žen na rodičovské dovolené - ty hlásí zaměstnavatel :wink: Důvod rodičovské dovolené má přednost před důvodem péče o dítě. Pokud jsi pojištěná z titulu rodičovské dovolené, tak nemusíš hlídat docházku do jeslí (max. 4 hodiny denně), jako bys musela hlídat z důvodu péče o dítě.
tak ja som to nahlasiť musela,lebo mi prišiel papier,že neplatim pojištení
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
14.3.09 12:32
LUCIKU píše:
Les2311 píše:
tak ja som to nahlasiť musela,lebo mi prišiel papier,že neplatim pojištení

Tak to jsi ale nemohla být na rodičovské dovolené, ptž dokud jsi zaměstnaná, tak pojišťovna nevidí, jestli něco platíš nebo neplatíš. V té době pojišťovna vidí jenom to, že jsi přihlášená ke zdravotnímu pojištění a nic víc :nevim: A přihlášená budeš do té doby, než ukončíš zaměstnání, teprve pak tě zaměstnavatel odhlásí.

Ve chvíli, kdy za tebe platí zdravotní stát, tedy v tomto případě při nástupu na rodičovskou dovolenou, to zaměstnavatel nahlásí pojišťovně (a tím i při kontrole prokazuje, proč ti nesráží minimální pojistné, které se jinak platit musí). Jestli v době rodičovské dovolené pobíráš nebo nepobíráš rodičovský příspěvek, to už zaměstnavatele nijak nezajímá, z jeho pohledu jsi pojištěná z titulu čerpání rodičovské dovolené a to je směrodatné.

A pokud koukneš do zákona, jako osoba pečující o dítě se nemůže nahlásit osoba čerpající rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená má při nahlašování přednost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
jjelena
14.3.09 13:10

Myslím si, že nejdůležitější je, jak se domluvíš se zaměstnavatelem ohledně toho půl roku. Podle mýho si můžeš požádat o rodičovskou dovolenou do 2,5 let věku dítěte u zaměstnavatele a pak bude za tebe vše platit on, jen budeš toho půl roku bez příjmu. Aspon já si takhle žádala u zaměstnavatele do 3 let a následně nahlásila volbu 3letého rodičáku na sociálce. A nemusím se o nic starat. Pokud mi nevezmou příští rok mladší dceru do školky, se starší to snad vyjde, pokud to nevyjde už letos :roll: , tak budu řešit to samé, u mě to bude vycházet na 3/4 roku bez příjmu, ale na 99% jsem si jistá, že mi zaměstnavatel prodlouží mateřskou do 4 let věku, zatím s tím nedělali nikomu problémy.
Radka

• Nahlásit
  • Citovat
15.3.09 20:49

Doufam, ze to napisu spravne, ja jsem si taky vybrala 2 letou variantu RP s tim, ze chci byt doma kdyztak i 3 rok, takze jsem na to trochu koukala:
Pokud si vyberes 2 letou variantu rodicovskeho prispevku, dostavas RP 2 roky, to asi vis :wink:
Zamestnavateli nahlasis, ze chces byt doma 2,5 roku, ten pulrok nic nepobiras, zdravotni pojisteni za tebe plati stat (ten treti rok, zamestnavatel toto vse nahlasi), pokud chces byt doma jeste 4.rok, pozadas zamestnavatele o neplacene volno, zalezi na nem, zda ti ho poskytne. Ale ten 4.rok uz nevim, jak je to se ZP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
15.3.09 21:55

U nás v práci to funguje tak, že pokud jsi doma 4 roky, ale v zaměstnaneckém poměru, pojištění za tebe hradí i nadále. Předpokládám, že je to zákonem dané, nikoliv, že je můj zaměstnavatel tak vstřícný.
Nepřihlášená jjelena

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
15.3.09 22:00

Les, nevím, jestli tě dobře chápu, ale mám rodičovskou dovolenou do 24.12.2010 a od září 2010 musím přihlásit dceru do školky, abych se mohla vrátit v lednu 2011 do práce. Vím, že dceru můžu do školky dávat jen na omezený počet hodin nebo dní od září do prosince, abych nepřišla o rodičovský příspěvek. Proto nějak nechápu tu tvou větu o tom, že na rodičáku to hlídat nemusíš, ale z důvodu péče o dítě ano. Mám takovou info ze sociálky z minulýho týdne.
Nepřihlášená jjelena

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
15.3.09 22:04

ještě si myslím, že pokud si matka nahlásí rodičák do 2 let a pak zůstane ještě doma, nedá se ta prodloužená doba považovat za rodičovskou dovolenou, ale jen za volno od zaměstnavatele nebo nezaměstnanost..... myslím z pohledu terminologie ohledně pojištění, rodičovskýho příspěvku apod.
jjelena

• Nahlásit
  • Citovat
1438
16.3.09 22:19
Anonymni píše:
Les, nevím, jestli tě dobře chápu, ale mám rodičovskou dovolenou do 24.12.2010 a od září 2010 musím přihlásit dceru do školky, abych se mohla vrátit v lednu 2011 do práce. Vím, že dceru můžu do školky dávat jen na omezený počet hodin nebo dní od září do prosince, abych nepřišla o rodičovský příspěvek. Proto nějak nechápu tu tvou větu o tom, že na rodičáku to hlídat nemusíš, ale z důvodu péče o dítě ano. Mám takovou info ze sociálky z minulýho týdne.
Nepřihlášená jjelena

Jjeleno, ptž se ti popletly pojmy rodičovský příspěvek (ano, tam je důležité nepřekročit povolenou docházku do školky) a rodičovská dovolená (u té se docházka do školky vůbec nesleduje). A tazatelka se zajímala o dobu, kdy bude ještě na rodičovské dovolené, ale už nebude pobírat rodičovský příspěvek .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
16.3.09 22:24
Anonymni píše:
ještě si myslím, že pokud si matka nahlásí rodičák do 2 let a pak zůstane ještě doma, nedá se ta prodloužená doba považovat za rodičovskou dovolenou, ale jen za volno od zaměstnavatele nebo nezaměstnanost..... myslím z pohledu terminologie ohledně pojištění, rodičovskýho příspěvku apod.
jjelena

Rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu vzájemně nijak nesouvisí. Volno od zaměstnavatele z důvodu péče o dítě do tří let se nazývá rodičovská dovolená. Nezaměstnanost rozhodně není omluvená absence ze zaměstnání (z jakéhokoli důvodu).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1438
16.3.09 22:31
Anonymni píše:
U nás v práci to funguje tak, že pokud jsi doma 4 roky, ale v zaměstnaneckém poměru, pojištění za tebe hradí i nadále. Předpokládám, že je to zákonem dané, nikoliv, že je můj zaměstnavatel tak vstřícný.
Nepřihlášená jjelena

Zákonem je dané, že stát hradí pojistné mimo jiné za ženy na rodičovské dovolené, osoby pobírající rodičovský příspěvek nebo osoby celodenně pečující o alespoň jedno dítě do 7 let věku nebo alespoň dvě do 15 let věku.

Stejně tak je zákonem dané, že za dobu neplaceného volna musí zaměstnavatel za zaměstnance odvést pojistné z minimální mzdy a to tak, že buď jednu třetinu hradí zaměstnanec a dvě třetiny zaměstnavatel nebo se písemně dohodnou, že celou částku hradí zaměstnanec. Výjimkou z tohoto pravidla jsou osoby, pro které neplatí minimální vyměřovací základ, což jsou třeba právě osoby, za které hradí pojistné stát.

Tedy za období neplaceného volna po třetích narozeninách dítěte musí zaměstnavatel odvést (a po zaměstnanci chtít zaplatit) minimální pojistné - což neplatí, pokud mu zaměstnanec doloží, že třeba pobírá rodičovský příspěvek nebo že osobně a celodenně pečuje alespoň jedno dítě do 7 let věku (nebo dvě do 15). V takovémto případě se pojistné neodvádí.

Takže co se pojistného týká, tak po třetím roce věku záleží na konkrétní situaci. Jsou situace, ve kterých se pojistné platit nemusí a jsou situace, ve kterých se platit musí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
16.6.09 11:25

Tak já jsem už z toho zmatená. Prosím, mohl by mi někdo pomoci v rozhodování. Chtěla bych rodičovský příspěvek na 2 roky a do té doby mít druhé mimi. Pokud by se nepovedlo, chci zůstat doma, samozřejmě bez rodičáku a starat se o první dítě. Jen nevím, jakl s platbou pojištění. Včera mi paní na OSSZ řekla, že pokud bych pak chtěla být doma, tak bych musela rozvázat prac. poměr, nebo nastoupit do práce. Že OSSZ za mě pojištění platit nebude. Z diskuze předešlé bych vytušila, že paní nemá pravdu, takže se raději ptám znova… Jak je to s pojištěním a pak s výpočtem mateřský? Díky moc za odpověď

• Nahlásit
  • Citovat
70611
16.6.09 15:03

Paní na OSSZ tě mystifikuje… RD = rodičovská dovolená = omluvené volno z práce a je ze zákona maximálně 3 roky a zaměstnavatel je povinen ti ji poskytnout. RP = rodičovský příspěvek, délka dle volby (pokud můžeš volit) 2, 3 nebo 4 roky. Takže klidně můžeš být na RD 3 roky a RP pobírat pouze dva, a celé 3 roky jsi zaměstnankyní a zaměstnavatel ti drží místo… Problém nastává až v případě, že by se ti mimčo nepovedlo do 3 let prvního dítěte, pak nastává situace o které mluvila paní na OSSZ… i když ještě se pořád můžeš dohodnout se zaměstnavatelem na neplaceném volnu, ale to už není jeho povinnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama