Rodičovský příspěvek - 2 těhotné lesbické partnerky

4
4.2.21 09:13

Rodičovský příspěvek - 2 těhotné lesbické partnerky

Zdravím, zajímalo by mě, jak se postupuje v případě, kdy obě z lesbického páru jsou naráz těhotné. Je tam nějaký problém při poskytování rodičovského příspěvku? Prostě cokoliv, co by mohlo vyvolávat problémy, kdybychom se rozhodly s partnerkou být obě dvě těhotné v podobném termínu? Třeba s rozdílem půl roku nebo jednoho roku.

Děkuji moc za Vaše zkušenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
267
4.2.21 09:18

Vzhledem k tomu, že matka bude oficiálně vždy jen jedna z vás, není nikde problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
4.2.21 09:20
@VelkaMys píše:
Vzhledem k tomu, že matka bude oficiálně vždy jen jedna z vás, není nikde problém.

Já si taky myslím, že by to neměl problém. Ale zarazilo mě, že v dokumentu „Ona a ona plánují rodinu“ od Prague Pride byla zmínka o tom, že problém je v uchopení „společné domácnosti“. Proto si tím nejsem jistá a chci se zeptat zde. :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3604
4.2.21 09:27

Nárok na rodičovskou má každá žena, která porodí a nezáleží na orientaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
996
4.2.21 09:30

No my se učili, že rodičovský příspěvek lze pobírat pouze na nejmladší dítě v rodině. Nevím tedy, zda třeba náhodou příspěvek na starší dítě s narozením druhého nezanikne, kdyžate společnou domácnost. Těžko říct, jak se to bere, když jsou ve společné domácnosti dvě matky.

Edit.: Trochu úprava definice

Příspěvek upraven 04.02.21 v 09:32

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
4.2.21 09:31
@Nicole 1234 píše:
No my se učili, že definice rodičovského příspěvku je ta, že ho bere osoba pečující o nejmladší dítě v rodině. Nevím tedy, zda třeba náhodou příspěvek na starší dítě s narozením druhého nezanikne, kdyžate společnou domácnost. Těžko říct, jak se to bere, když jsou ve společné domácnosti dvě matky.

Jj, právě. Proto se chci ujistit, jak to vůbec funguje, abychom o to pak zbytečně nepřišly.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
996
4.2.21 09:32
@Applík píše:
Jj, právě. Proto se chci ujistit, jak to vůbec funguje, abychom o to pak zbytečně nepřišly.

Asi nejlepší odpověď Vám dají na úřadu práce. I když myslím, že sami si to budou muset zjistit, jelikož tato situace není úplně obvyklá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1018
4.2.21 09:35

To je zajímavá otázka, protože obecně lze pobírat rodičák vždy jen na jedno dítě v rodině… Takhle byste byly zvýhodněny proti rodinám s jednou rodičkou, a de facto i vůči vícečetným těhotenstvím… :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
4.2.21 09:38

Byla bych moc ráda, kdyby mi na tuhle otázku odpověděly lesbické páry, které s tím mají už zkušenosti. Díky moc :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3968
4.2.21 09:53

RP lze pobírat jen na nejmladší dítě v rodině - měly byste na dvě děti jen jeden RP (a je to tak dobře). Ač to zní nelogicky, v mnoha situacích vás stát bere jako rodinnou jednotku.

Málokterý ženský pár je natolik odvážný, aby šel do dvou dětí najednou (opravdu důrazně nedoporučuji), ale často to řeší páry, kdy jedna biologická matka porodí dítě a druhá biologická má termín třeba za dva roky, před vyčerpáním RP na první. A tam se to řeší stejně, jako by se to řešilo v případě jedné matky a dvou dětí brzo po sobě - prostě se dobere RP na první, aby se stihla za částka vybrat a nemusela po narození druhého propadnout. Není to teorie, je to praxe, taky jsme to řešily.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3968
4.2.21 09:59
@Applík píše:
Byla bych moc ráda, kdyby mi na tuhle otázku odpověděly lesbické páry, které s tím mají už zkušenosti. Díky moc :-)

Viz výše - taky jsme řešily, zkušenost máme svoji i od jiných párů, informace v letáku od Prague Pride je pravdivá. Samozřejmě si můžete zažádat o RP i na druhé dítě a zatajit, že byste byly ve vztahu nebo ve společné domácnosti, ale na to se pak velmi rychle přijde a vracet RP je nepříjemn. U nás jsem nakonec biologickou matkou obou dětí já, ale plán byl trochu jiný a tak jsme se informovaly předem.

Ale nás teda ani nenapadlo, že bychom měly mít dva souběžné RP - proč, když heterosexuální rodiny taky nemají.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3589
4.2.21 10:08

Já se omlouvám, protože zkušenost nemám a tak nepřispěju ničím přínosným, ale co kdyby měly děti v podobnou dobu dvě sestry, bydlící třeba ve vícegeneračním domě u rodičů, nebo zkrátka spolu v jednom baráku? Tam by přeci (snad?) ta se starším dítětem o ten příspěvek nepřišla, ne? Nebo se tu celkem často navrhuje, když je těhotná nebo ženská s malým dítětem v nějaké špatné situaci (odchází od partnera, nemá kam jít…), že si může najít spolubydlení s jinou maminkou - tam taky o ten příspěvek nikdo nepřijde, ne?
Tak jaký by byl (z pohledu zákona) rozdíl mezi dvěma spolubydlícími a lesbickým párem?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3968
4.2.21 10:15
@klamonožka píše:
Já se omlouvám, protože zkušenost nemám a tak nepřispěju ničím přínosným, ale co kdyby měly děti v podobnou dobu třeba dvě sestry, bydlící třeba ve vícegeneračním domě u rodičů, nebo zkrátka spolu v jednom baráku? Tam by přeci (snad?) ta se starším dítětem o ten příspěvek nepřišla, ne? Nebo se tu celkem často navrhuje, když je těhotná nebo ženská s malým dítětem v nějaké špatné situaci (odchází od partnera, nemá kam jít…), že si může najít spolubydlení s jinou maminkou - tam taky o ten příspěvek nikdo nepřijde, ne?
Tak jaký by byl (z pohledu zákona) rozdíl mezi dvěma spolubydlícími a lesbickým párem?

Nevím, jak je to v případě dvou zároveň těhotných sester bydlících ve společné domácnosti (asi takových případů moc nebude, viď), ale zcela určitě v případě dvou dětí vychovávaných stejným párem, navíc žijících ve společné domácnosti (tj. společně hospodařící) je nárok pouze na jeden RP úplně stejně v lesbické jako v klasické rodině. To vím na beton.

Spolubydlení dvou cizích maminek se to netýká, spolubydlení nenaplňuje tuhle definici „společné domácnosti“ ve smyslu rodinné jednotky. Je tam klíčové to společné hospodaření, společné vedení domácnosti (v případě dvou sester ve vícegeneračním bydlení si tak nějak myslím, že prostě společnou domácnost nemají - mají oddělené prostory, asi spolu jako sestry nerozhodují o tom, co a za jaké peníze se koupí jednomu dítěti a co druhému, příjem jedné sestry neplyne druhé apod.).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20449
4.2.21 10:21

Tak pokud nebudou manželky tak každá bude teoreticky pobírat na svoje dítě a prostě spolu žijí, stejně jako kdyby to bylo splubydlení?? zkusilla bych se zeptat spíš právníka jak by to bylo pochybuju že na up mají zkušenost

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3589
4.2.21 10:27

@SlečnaDahlia Ok, dík za vysvětlení. :think:

Ale stejně mi to přijde takové, že jsou z toho vybrané jen ty nevýhody. Sice ta druhá z páru není pro dítě právně nic - žádný nárok na slevu na dani na dítě, ošetřovné (?), informovanost u lékaře, nedej bože kdyby se biologické matce něco stalo, nemá na něj nárok, jaký by měl otec - ale jakmile by měla dítě též, hned je budem brát jako pár a žádný další RP nebude.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat