Rodičovský příspěvek a dovolená na zotavenou

198
12.3.06 18:19

Rodičovský příspěvek a dovolená na zotavenou

Dobrý den měla bych dotaz zda jste některá neslyšela o tom,že pokud pobíráte rodičovský příspěvek a vracíte se po třech letech zpět do práce kde jste pracovali ještě před porodem ,vzniká Vám nárok na dovolenou za každý rok na mateřské(v mém případě tenhle rok a ještě příští).Ale zaměstnavatel není povinen vás o takovémto nároku na dovču informovat,máte tedy možnost si o to zažádat a oni vám musí umožnit jí vyčerpat,ale v tom daném měsíci se prý zastaví pobírání rodičovského příspěvku.Neslyšela jste o tom některá,respeltive nemáte s tím někdo zkušenost?díky Eli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

12.3.06 20:29

Ahoj,
tak pokud vím, za odpracovanou dobu se počítá pouze mateřská dovolená, tj. 28 týdnů. Rodičovská dovolená je z hlediska počítání nároku na dovolenou absence. Pokud mateřská dovolená přechází do nového roku (např. listopad až květen), tak se nárok počítá za každou část zvlášť, tj. posuzuje se vždy kalendářní rok. Pokud do ukončení rodičovské dovolené (tj. do 3 let věku dítěte) stihneš nastoupit na novou mateřskou dovolenou, tak opět vzniká nárok na dovolenou na zotavení. Tu je možno vyčerpat ihned po ukončení mateřské dovolené. Tzn. čerpat mateřskou dovolenou, hned na to dovolenou na zotavenou a pak pokračovat rodičovskou dovolenou. V době čerpání dovolené na zotavenou máš nárok také na rodičovský příspěvek. Myslím, že vzniklý nárok na dovolenou je třeba vyčerpat nejpozději následující kalendářní rok (za rok 2006 nejpozději v roce 2007), jinak nárok propadá a neproplácí se nic kromě dodatkové dovolené (např. 5. týden dovolené).
Takto to ještě donedávna bylo. Pokud jsou nějaké změny, tak je bohužel neznám.

Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
194
12.3.06 21:08

Ahoj,
můžu se také připojit s dotazem? Chápu to správně, že pokud jsem byla od ledna na neschopence (rizikové těhotenství), pak jsem plynule navázala s mateřskou a následně rodičovskou dovolenou, tak přesto, že jsem v tom roce neodpracovala ani jeden den, tak mám nárok na proplacení řádné dovolené? A když se jednalo o rok 2005, můžu zažádat v tomto roce? A nekrátí se pak rodičák? Už jsem o tom totiž slyšela…
Prosím maminky, které jsou v tomto sečtělejší ať poradí :oops:
Naše mzdová účetní mi neproplatí nic, o čem ji jasně nepřesvědčím, že mi to patří :roll:

Děkuji moc za vaše odpovědi

Lea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
948
12.3.06 21:24

Leo - byla jsem od začátku roku 2005 na nemocenské, posléze na mateřské dovolené, po ukončení MD jsem zažádala o proplacení ŘD a zároveň i o RP, takže jsem měla i penízky za dovolenou a souběžně i rodičák. Takže jsi stejný případ a nárok máš.

sanynka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
198
13.3.06 11:36

Ahoj přesně jak psala Míša vše je pravda dnes mi to potvrdila naše účetní,takže takové to zprávy jsou nepravdivé co jsem se dověděla a psala jsem Vám to sem.Takže mám smůlu tak holt budu muset znovu otěhotnět :lol: .Pa Eli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
194
13.3.06 12:17

Děkuji za odpověď Sasynko,
je tedy možné žádat i zpětně? Mateřská mi skončila v srpnu 2005 a já si zažádala jen o rodičák. Můžu ještě v tomto roce žádat proplacení ŘD za rok 2005 i v tomto případě? Prosím poraďte mi ještě :!
Velké ď
Lea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
13.3.06 13:03

já jsem ted na neschopence, jsem 28tt. Když jsem se ptala naši účetní jak to je s proplacením dovolené, tak mi řekla, že jak mi skončí mateřská(28 týdnu, co ti platí zaměstnavatel) tak musím nejpozději následující den po skončení si zažádat o proplacení dovolené, jinak se mi krátí a nezaplatí mi ji celou jak mám na ni nárok, zároven si musím požádat o držení místa do 3 let u zaměstnavatele.
záleží taky na zaměstnavateli jestli ji proplatí nebo si ji musíš vybrat, ale v mém případě když jsem na neschopence tak se proplácí.

• Nahlásit
  • Citovat
198
13.3.06 18:44

Ahoj holky no přesně tak mě končila mateřská(PPM)v dubnu roku 2005 a den na to jsem nastoupila na dovolenou ještě co jsem měla nevybranou dovolenou 13 dní z roku 2004 ,ale poněvadž mi vznikl nárok za rok 2005 ,tak mi vesele přibilo k těm 13 dním ještě dalších 20 takže 33 dní dovolené a k tomu jsem si hnedle zažádala o rodičovský příspěvek,takže dva měsíce slušné peníze.Eli

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
194
13.3.06 20:39

Ještě jednou prosím prosím :oops:
Pokud mi vzniknul nárok na řádnou dovolenou po ukončení MD v roce 2005, mohu si ojejí vyčerpání požádat až tento rok?
Pokud některá víte - díky za odpověď
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.3.06 21:11

hoj Lily,
já jsem sice laik, ale myslím, že můžeš vyčerpat dovolenou z roku 2005 v letošním roce. Přerušíš rodičovskou dovolenou na dobu čerpání řádné dovolené na zotavenou a pak znovu na RD. Jenom si dej pozor, aby Ti na těch pár dnů čerpání dovolené nezměnily nevýhodně pracovní smlouvu.

Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
194
14.3.06 09:43

Míšo,
díky za odpověď. Znamená to tedy, že musím písemně požádat zaměstnavatele o přerušení rodičovské dovolené, nástup na řádnou dovolenou a zpět? No už vidím jak bude nadšen, takže doufám, že je to opravdu tak..... A pokud jsem celou mateřskou čerpala v roce 2005, což je vlastně těch 28týdnů a počítá se to do odpracované doby, mám nárok na celou dovolenou, nebo jen část?
Jsem otrava a koukám, že to asi zajímá jen mě, ale přesto prosím ještě jednou o radu. Ď.
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.3.06 10:31

Ahoj Lily,
se zaměstnavatelem se musíš domluvit, písemně je to možné, ale pokud můžeš, tak tam zajdi osobně a tam to sepíšete. Jde o to, že Ti musí přesně spočítat nárok na dovolenou a od toho se odvíjí zpětný nástup na RD.
Dovolená se počítá tak, že máš nárok na D za kalendářní rok, nejméně 20 dnů, někde je to 25, případně více.
Za absenci se považuje např. nemocenská a rodičovská dovolená. Mateřská dovolená a čerpání řádné dovolené (+ odpracované dny) se považují za odpracovanou část. Pokud absence za celý kalendářní rok je méně než 100 pracovních dnů, nárok na dovolenou se nekrátí (je to cca 5 měsíců). Za absenci 100 -121 dnů se krátí o 1/12 nároku na dovolenou, za absenci 122-144 dnů se krátí o 2/12 nároku, za každých 22 dnů absence je to další 1/12. V Tvém případě máš odpracování více než 60 dnů, to by se to pak počítalo jinak, kdybys je neměla.
Takže je nejlepší se domluvit přímo s nějakou personalistkou nebo mzdovkou, ať Ti to spočítá. Jsem už dlouho doma a vypadla jsem z toho.

Míša

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
194
14.3.06 13:56

Ahoj Míšo,
ještě jednou moc díky. Znamená to tedy, že pokud mám řádný nárok na D 20dnů, 18d. jsem byla na neschopence, 28týdnů na MD a zbytek je rodičák (což je do konce roku97dní), takže tedy celkem 115 dnů „absence“ - můj nárok se krátí o 1,66dne a zbytek by mi měli doplatit, že? Volala jsem dnes naší mzdovce a ta neví vůbec nic. Takže to zkusím takhle a uvidíme.
Ještě jednou díky moc, snad se podaří - každá kačka dobrá a tohle je hoooodně kaček :lol:

Lea

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1077
14.3.06 14:38

Ahojky

Lilly: pozor, tvá dovolená by se neměla krátit, měla bys mít nárok na plných 20 dnů. Pokud totiž žádáš o čerpání bezprostředně po mateřské a poté nastupuješ na rodičák, náleží ti plná výše a rodičovská dovolená se v té chvíli nepovažuje za absenci a tudíž nedochází ke krácení.

Ivulka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
194
14.3.06 16:56

Ivulko,
máš pravdu, ale já bohužel o tomto nevěděla a MD jsem ukončila v srpnu 2005 a o řádnou dovolenou si nepožádala. :( Proto myslím, že se mi nárok zkrátí, jelikož se mi „započítá“ celý rok 2005, když žádám až teď. Nebo je to jinak?
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama