Rodičovský příspěvek a následná mateřská?????

5
22.10.07 10:19

Rodičovský příspěvek a následná mateřská?????

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli některá nemáte zkušenost, jak to je, když pobírám na kluka rodičák a jsem znovu těhotná. Mám nastoupit na přelomu listopadu a prosince na mateřskou. Je mi jasné, že mi tímto výplata rodičáku na prvního prcka končí a budu mít už jen mateřskou (pracuji,ale malej nechodí do školky),ale zajímalo by mě, pokud budu třeba týden v prosinci chodit do práce a nastoupím např.8.12.2007 na mateřskou, zda mám ještě nárok za prosinec na rodičák. Můžu totiž nastoupit mateřskou už v listopadu,ale pokud bych měla nárok ještě za prosinec na rodičák,když třeba týden nebo dva odpracuji,tak to ještě vydržím…co si budem povídat, před vánoci každá koruna dobrá ne? :-)
Milča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9867
22.10.07 11:01

Když nastoupíš v listopadu nebo 1.12. tak máš nárok pouze na rodičák za listopad. Pokud nastoupíš 2.12. a později, máš nárok na CELÝ rodičák i za prosinec - ale dostaneš ho až v lednu, to ti je ale jasné, že? :)

L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7461
22.10.07 11:10

Tohle tema me taky zajima. Nejak o tom nic nevim. Spis by me zajimalo, kdyz bych byla znovu tehotna, tak po porodu budu brat zase materskou pocitanou z platu, ktery jsem mela v praci? I kdyz uz bych treba 2 roky brala jen rodicak?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9867
22.10.07 11:24

Mi drží místo už při třetím dítěti, vždy jsem nastoupila v průběhu trvání rodičovské dovolené na další mateřskou.

Je nutné ukončit v měsíci nástupu na novou mateřkou rodičák - je k tomu potřeba potvrzení zaměstanavatele o nástupu na mateřskou a potvrzení o její denní výši - může se dokonce stát, že bude vyšší (ale nemusí, bývá i nižší, ale nemůže být nižší než rodičák - kdyby ano, dorovnává se do výše rodičáku) než první mateřská. Mám třetí počítanou ze stejného příjmu v roce 2003 a dřív a pokaždé je jiná - ovlivňuje to proplacení dovolené.

Dokdy musí zaměstnavatel držet místo? Bere se to ne podle nástupu na mateřskou, ale podle narozenin dítěte, jsi na mateřské od 2.12.2004, dítě je narozené v lednu - i když nastoupíš na další mateřskou například 15.12. musí ti zaměstnavatel držet místo - za předpokladu, že máš smlouvu na dobu neurčitou a že zaměstnavatel existuje. Ale pokud nastoupíš 2.12. je to stejně OK, máš nárok jak na rodičák tak na mateřskou za prosinec.

A ještě jedna dobrá zpráva, budeš mít nárok na proplacení CELÉ dovolené za rok 2008 - tuším, že ti tam vznikne nekrácený nárok - ale na to se raději zeptej mzdovky. Takže i tam budeš mít souběh proplacení dovolené a rodičáku.

No a jestli ti mohu poradit, koukni se na to, jak se budeš z rodičáku vracet - nemám po ruce kalendář, tak se sama nepodívám… Když nastoupíš na rodičák na konci měsíce, máš zase nárok na celý příspěvek - ale nevím, jestli to není v reformě změněné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
136
22.10.07 11:36

Ahoj,

tahle diskuze mě taky zajímá (TP mám 29. 1. 2008), takže zkusím připojit ještě jeden dotaz:

Na MD bych měla nastoupit někdy koncem roku 2007, ale docela ráda bych nastoupila až 1.1., abych nemusela za letošní rok shánět žádný potvrzení od zaměstnavatele o výši příjmů (bude to stejně tak za 10 dní na tom konci roku, tak mně to přijde zbytečný…). Ale nevím, jestli mně to může dr. napsat až od toho ledna (nebylo by to těch 6 týdnů při TP).

Jo, a pak ještě jeden malej dotázek, to potvrzení o výši MD od zaměstnavatele - je na to nějaký formulář, nebo to prostě napíše mzdová účetní sama?

Díky moc. W.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7461
22.10.07 11:44

No ja jsem mela tu maximalni materskou, ted beru rodicak, a kdybych nastoupila znovu na materskou, tak budu mit tim padem zase materskou, jako pred tim (nebo podobnou). Tak to je fajn, protoze to je dvojnasobek rodicaku. To jste me potesily, i kdyz tehotenstvi zatim neplanuju, ale pokud me manzel na treti ditko ukeca, tak se to pokusime udelat tak,aby mi to takto hezky vyslo. :wink:
Diky!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7461
22.10.07 11:47

A jeste mi prosim poradte-pridavky na deti jsou pocitane jen ze zdanitelnych prijmu nebo i z materske??? Ted se bere rok 2006 a to uz jsem mela castecne neschopenku a pak materskou, tak jestli to do toho zapocitavaji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2786
22.10.07 12:34

Wendulo - na materskou musis nastoupit bud 8 nebo 6 tydnu pred predpokladanym datem porodu. JIndy ne. Pokud to nesplnis materskou nedostanes a dostanes jen rodicak.

Materska se pocita z rocniho prijmu pred nastupem, kazda druha a dalsi pokud jste nepracovaly se hleda zase rok pred nastupem…ale jelikoz, tam jste prijem nemely,tak se vzdy pokracuje po 3 mesicich dozadu az se na prijem narazi. Z toho se pak vypocte denni vymerovaci zaklad.

DO prispevku na dite se pocita nemocenska a materska,rodicovsky prispevek ne,a pokud jste mely spolecne zdaneni a vracely vam dan tak i ta dan je prijmem.

Nat

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5
22.10.07 13:58

:-)

Lesino, dík za potvrzení mé domněnky a jen tu upřesním, že lze nastoupit na mateřskou i později než 6-8.týdnů před plánovaným porodem, ale většinou se to nevyplatí. Mám známou, co nastoupila 5.týdnů před porodem, protože měla slušný plat a nečinilo jí potíže chodit do práce. Musí ale čepat pouze 22.týdnů od skutečného porodu a nemá nárok na celých 28.týdnů od začátku mateřské (tedy ode dne,kdy nastoupí - v rozmezí 6-8.týdne). Pokud porodí dřív, tak to je jiná záležitost…každopádně nárok neztrácí. V našich zákonech je to napsáno zapeklitě,ale zjišťovala si to na sociálce :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6980
25.2.14 17:46

Holky, jak je to s penezma z rodicaku na materskou? Muzu si zvolit cerpani??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama