Rodičovský příspěvek (když není nárok na mateřskou)

3071
9.8.13 09:09

Rodičovský příspěvek (když není nárok na mateřskou)

Dobré ráno dámy,

chtěla jsem se zeptat, jsem student (nikdy jsem kromě brigád normálně nepracovala - neplatila jsem si nemocenské pojištění), na mateřskou nemám nárok, to je jasné.

Ale můj dotaz směřuje k rodičovskému příspěvku, opravdu se mi automaticky dá ta čtyřletá varianta a není žádná možnost kratší doby??

Kamarádce v březnu v porodnici řekli, že si to může změnit na tříletou, ale jak přišla na sociálku, tak jí řekli, že přišla pozdě.

Samozřejmě si to pak všechno ověřím na úřadě, ale myslím, že by to mohl někdo vědět, popř. být ve stejné situaci jako já :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3347
9.8.13 09:11

Nejde to a a pokud ano a já to nevím tak budu naštvaná… ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13124
9.8.13 09:13

Měnit délku rodičáku můžeš co 3 měsíce, takže žádné pozdě neexistuje. Ovšem, na to měnění musíš mít nárok - tudíž - buď mít nárok na mateřskou a pak můžeš volit délku sama, nebo když ji nemáš, tak pokud vše splňuje manžel /tzn. mít odpracováno 270dní a ke dni porodu být zaměstnaný), můžeš volit přes něj - jen se vyplní papíry, donese se to k němu do práce na potvrzení a je to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3347
9.8.13 09:14
@ynax píše:
Měnit délku rodičáku můžeš co 3 měsíce, takže žádné pozdě neexistuje. Ovšem, na to měnění musíš mít nárok - tudíž - buď mít nárok na mateřskou a pak můžeš volit délku sama, nebo když ji nemáš, tak pokud vše splňuje manžel /tzn. mít odpracováno 270dní a ke dni porodu být zaměstnaný), můžeš volit přes něj - jen se vyplní papíry, donese se to k němu do práce na potvrzení a je to.

pravda jedině přes otce jiná cesta není :o)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:18
@ynax píše:
Měnit délku rodičáku můžeš co 3 měsíce, takže žádné pozdě neexistuje. Ovšem, na to měnění musíš mít nárok - tudíž - buď mít nárok na mateřskou a pak můžeš volit délku sama, nebo když ji nemáš, tak pokud vše splňuje manžel /tzn. mít odpracováno 270dní a ke dni porodu být zaměstnaný), můžeš volit přes něj - jen se vyplní papíry, donese se to k němu do práce na potvrzení a je to.

No a on pak bude na té mateřské a nebude moc chodit do práce? Nebo může normálně pracovat a jen „změní“ ten režim?

Jo a musí to být manžel, nebo stačí otec dítěte??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:19
@Vrtul píše:
Nejde to a a pokud ano a já to nevím tak budu naštvaná… ;)

To je strašně na prd že??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:22

@Vrtul A ty jsi teď studentka? Nebo jsi byla po narození??

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.8.13 09:23

@kamce otec dítěte mám to také tak že budu volit přes otce.

• Citovat
  • Upravit
13124
9.8.13 09:27

@kamce jen se to na něj přepíše - resp. dají ti papíry, ty mu vyplní v práci mzdovka a doneseš je zpátky - jeho plat totiž závisí na tom, na kolik budeš mít nárok - např. budeš chtít rodičák na 2 roky, ale on nebude mít tak vysoký plat, takže máš smůlu a musíš to vzít na 3 roky. On normálně bude chodit do práce a ty budeš doma - jen netuším, komu budou chodit na účet peníze za RD

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3347
9.8.13 09:28

@kamce nejsem, pracovala jsem buď brigádně na dohodu o provedených pracích a pak poslední dva roky jako osvč v pohostinství a přítel také akorát jiný obor a neplatili jsme nemocenskou… teď malému je 15 měsíců čekáme druhé tak jsem si říkala kdyby to šlo aspoň navýšit (mám to nejnižžsí( ale nejde to. No tak šetřím stát :o) vem to čert :o)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1839
9.8.13 09:30
@ynax píše:
@kamce jen se to na něj přepíše - resp. dají ti papíry, ty mu vyplní v práci mzdovka a doneseš je zpátky - jeho plat totiž závisí na tom, na kolik budeš mít nárok - např. budeš chtít rodičák na 2 roky, ale on nebude mít tak vysoký plat, takže máš smůlu a musíš to vzít na 3 roky. On normálně bude chodit do práce a ty budeš doma - jen netuším, komu budou chodit na účet peníze za RD

na účet, který napíše žadatelka do žádosti :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:30

@ynax Jj tak to už je detail no. Jo vlastně joo u toho rodičovského příspěvku je psáno, že můžeš normálně pracovat, jen musíš zajistit to hlídání. Tak to je paráda. No a pořád lepší na 3 roky, než na 4 no. Tak děkuji teda :-) :hug:..ta ty částky nááhodou asi nevíš že?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:32

@Vrtul Ahaaa, no tak v tom asi budu mít tu výhodu s mým přítelem no, ten už dlouho normálně pracuje. Sakra, žádné šetření státu!!…Nejhorší je, že ty v našem státě jdou špatným lidem. Nu což, přinejhorším se natřeme na hnědo, kdyby se s náma chtěl někdo hádat :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:33

@olinka11 parááda :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3071
9.8.13 09:33

@rigousek a ty teď studuješ prosím tě?..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama