Reklama

Rodičovský příspěvek na třetí dítě 2017

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 12:18
Rodičovský příspěvek na třetí dítě 2017

Rodičovský příspěvek pro třetí dítě 2017

Ahoj všem maminkám :kytka: Jsem tu nováček, tak doufám, ze píšu správně a dovolila jsem si založit nové téma. Máme dvě dcery 9 let a 2,9roků. Ted jsme zjistili ze čekám třetí. Já jsem ráda a manžel trochu v šoku :lol: Protože jsem plánovala jít s mladší k zápisu do školky a najít si práci na podzim. Teď pobírám rodičák, který nevím, zda jsem mohla volit kratší dobu tehdy nebo ne, ale je do 4 let. Mimi by se mělo narodit konec října-začátek listopadu. Nevíte nahodou, zda budu mít nárok na to, abych si tu dobu zkrátila? Třeba na dva roky? Četla jsem někde nějaké články, že se to teď nějak řeší, ale moc tomu nerozumím, píšou, že to je jen pro pracující maminky… Manžel podniká, ja jsem ve druhém těhu a předtím pracovala na dohodu, a poslední měsíce v těhu jsem byla na pracáku. Doufám, že jste to dočetly do konce :oops: :)

P. s.: volala jsem na úřad a tám na mě paní vyjela, že to nemůže vědět takhle dopředu, a až přijde čas(asi na konci těhu),tak at' příjdu a vše se dozvím :?

Reklama

Reakce:

Lendeš
Kelišová 5157 příspěvků 07.03.17 12:39

@Lexy2017 Pokud jsi neměla nárok na PPM u předchozího dítěte, tak jsi nemohla volit sama ani kratší rodičovský příspěvek. Lze ale volit rodičovský příspěvek přes doložený vyměřovací základ otce dítěte, pokud si platí nemocenské pojištění. Novela zákona, která by umožnila i nepracujícím (a neplatícím nemocenské pojištění) kratší čerpání RP ještě není schválená.

Modry pes
Kecalka 262 příspěvků 07.03.17 12:44

Ahoj! Mela jsem to podobne. S prvni dcerou jsem sla ze zamestnani na 3 letou rodicovskou tedy za cca 7.300Kc. Kdyz jsem cekala druhou holcicku, tak jsem si nechala na uradu prace navysit rodicak na nejvyssi moznou castku, tedy asi 11.500Kc. Pak mi skoncila prvni RD a zacala druha. Potom muj zamestnavatel skoncil svoji pusobnost na trhu CR a vsichni jsme dostali vypoved a odstupne, tedy od 8/2015 jsem nezamestnana. Ted v lete jsem zjistila, ze cekame treti princeznu a tak jsem si opet na pracaku navysila rodicovsky prispevek co nejvyse, tedy na 11.500Kc a nemela jsem s tim zadny problem. Cca za mesic rodim a jedina zmena je, ze s nejvetsi pravdepodobnosti nemam narok na materskou (zatim cekam na vyjadreni ze Socialky). Potom vlastne kvuli tomu, ze jsem za posledni 1 rok neodpracovala min. 270dni, tak mam narok pouze na tu 4letou rodicovskou. Jelikoz ale manzel vydelava, tak si muzu po porodu hned zazadat, aby se rodicovsky prispevek vypocital z jeho platu (socialka na to ma zvlastni formular, daji ti ho na prepazce) a budu tak moct mit rodicovskou zase treba na 3 roky.
Promin, ze je to tak dlouhy, ale snad jsi se zorientovala a pomohlo ti to ;)

barbuchablond
Zasloužilá kecalka 935 příspěvků 07.03.17 12:45

Asi nejlepší by bylo zajít na úřad a zeptat se. Pokud by to šlo přes vyměřovací základ manžela a nechala bys to až na konec těhotenství tak bys zbytečně přišla o možnost včerpat rodičák rychleji. U nás se na úřad dovolat pomalu ani nedá, ale při osobním jednání se s nimi domluvit jde.

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 13:09

@Lendeš děkuji za odpověď! Manžel si to nemocenské pojištění neplatí, jelikož se to nám zdálo vůbec nevýhodný..s tím zákonem jsem někde četla, že by mohli schvalit v drůhé půlce kalndářního roku..pokud teda schválí :)

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 13:10

@barbuchablond. Asi ano, asi si tam budem muset zajít..

Lendeš
Kelišová 5157 příspěvků 07.03.17 13:18

@Lexy2017 Jestli si neplatí nemocenské, tak si přes něj nemůžeš volit rodičovský příspěvek a máš tedy povinně tu 4letou variantu. A nemůžeš si tedy ani navýšit ten současný RP. Pokud novelu schválí, tak se počítá s účinností nejdříve od podzimu, ale to to ti momentálně nikdo nezaručí, že to tak bude.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62561 příspěvků 3 inzeráty 07.03.17 13:36
@Lexy2017 píše:
@barbuchablond. Asi ano, asi si tam budem muset zajít..

Tak pokud si neplatí nemocenské, tak ani nemá smysl tam chodit… no a tady máš zrovna jeden z důvodů, proč má smysl to nemocenské platit, ten druhý je ten, že kdyby se mu něco stalo a ležel třeba delší dobu ve špitále, tak bez placeného nemocenského musí stále platit minimálně zdravotní.

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 14:19

@Modry pes. Dekuji moc za podrobnou odpověď :kytka:. A mysliš, že se to dá, teď změnit u druhé dcery? Abychom mohly co nejvíc vyčerpat s jejího rodičáku, než se narodí třetí mimi a my neprišli o pul roků výplat? Nebo to mohly pouze ti, co před vstupem na RD byly zaměstnané?

lupilka.cz
Ukecaná baba ;) 1505 příspěvků 07.03.17 14:21
@Lexy2017 píše:
@Lendeš děkuji za odpověď! Manžel si to nemocenské pojištění neplatí, jelikož se to nám zdálo vůbec nevýhodný..s tím zákonem jsem někde četla, že by mohli schvalit v drůhé půlce kalndářního roku..pokud teda schválí :)

O kdyby ho schválili, jako že ne, tak bude platit až od ledna

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 14:29

@j.a.n.i1. Tak to jsme teda uplně mimo :oops: Asi si ho pořídíme, nahoda je blbec. Ale pořád mi tvrdí, jak to neni výhodný, protože je nemocný jednou za 3 roky. A my mysleli, že když si veme nemocenskou tak mu pak proplatí nějakých 150kč na den, což je uplně k smíchu, že jo. A kvůli tomu nechce platit ke zdravotnímu ještě dalších 500kc měsíčně.. Ale jak říkám, nahoda je blbec, a radši ho budu překecávat..

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62561 příspěvků 3 inzeráty 07.03.17 14:29
@Lexy2017 píše:
@Modry pes. Dekuji moc za podrobnou odpověď :kytka:. A mysliš, že se to dá, teď změnit u druhé dcery? Abychom mohly co nejvíc vyčerpat s jejího rodičáku, než se narodí třetí mimi a my neprišli o pul roků výplat? Nebo to mohly pouze ti, co před vstupem na RD byly zaměstnané?

No, nedá, to mohou jen ty, které byly zaměstnané nebo jejich partner byl účasten nemocenského pojištění.

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 14:31

@lupilka.cz no tak to teda vůbec nemůsím řešit asi :D

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62561 příspěvků 3 inzeráty 07.03.17 14:32

@Lexy2017 Tak při dávce 150 na den by se neplatilo 500 měsíčně, ale cca 150,– a nejde o to kolik vyplatí, ale o to, že pokud je celý kalendářní měsíc na PN, tak nemusí za daný měsíc hradit sociální a zdravotní, což jsou 4000,– plus dejme tomu, že 3000,– dostane nemocenskou, tak je 7000,– v plusu a to mi za těch 150,– nepřijde špatný.

Lexy2017
Kecalka 324 příspěvků 07.03.17 14:54

@j.a.n.i1. Když je to tak jak říkáš, tak to je opravdu plus. Děkuju za informaci :kytka:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Zpevnění intimních partií a léčba inkontinence bez bolesti

Laserová medicína vás bez bolesti, skalpelu a s nulovým omezením zbaví... číst dále >

Očkování a autismus - mýtus, který ohrožuje dětské zdraví

Očkovat, či neočkovat? Téma očkování dětí se stalo v dnešní době mezi rodiči... číst dále >

Články z Expres.cz

Jsi tlustá a zemřeš, vzkazuje morbidně obézní modelce známý novinář a porotce

Americkou XXXL modelku Tess Holliday už podruhé v uplynulých týdnech... číst dále >

Justin Bieber vypadá jako Macaulay Culkin, když byl na drogách

Kanadský zpěvák, který je momentálně na výletě v Londýně se svojí snoubenkou... číst dále >

Články z Ona Dnes

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >

Dvojčata z Atlanty se narodila jako holčičky, dnes jsou z nich bratři

Angel a Fabian Griffinovi už od deseti let vědí, že jim příroda nadělila... číst dále >

Reklama