Rodičovský příspěvek nevyřizuje zaměstnavatel?

2.2.16 11:34

Rodičovský příspěvek nevyřizuje zaměstnavatel ?

Ahoj holky, musím teď řešit RP a jsem z toho fakt zmatená :roll:
Když jsem odcházela z práce, tak mi na personálním oddělení řekli, ať v březnu přijdu a zařídí mi RP. Tak jsem to neřešila.
Včera mi známá říkala, že RP si vyřizuji sama na úřadu práce. Tak jak to je? Kdo to vyřizuje? Proč mi v práci řekli že to vyřídí? :nevim: :nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

71505
2.2.16 11:35

@nikolanikol Neřekli ti náhodou, že máš přijít, abyste vyřešili rodičovskou dovolenou, to je totiž něco jiného než rodičák a ta dovolená se opravdu řeší v práci, naopak rodičák vyžizuješ sama na UP.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7385
2.2.16 11:35

Ne, nevyrizuje. Musís si zajít po porodu na pracak a pozadat si

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71505
2.2.16 11:37

@MarieOVMUC No, spíš před koncem mateřské, ale jinak souhlas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3410
2.2.16 11:40
@MarieOVMUC píše:
Ne, nevyrizuje. Musís si zajít po porodu na pracak a pozadat si

Jen bych to upresnila ;)

@nikolanikol Pokud mas narok na materskou, tak tu ti vyrizuji v praci (pred pprodem). Cca mesic pred jejim ukonceni v praci vyridis rodicovskou dovolenou (oznamis jak dlouho budes s ditetem doma - cerpani rodicovske dovolene, ja napriklad do tri let veku ditete). Na uradu prace si ve stejnou dobu zajdes zazadat o rodicovsky prispevek (tzn. penize, ktere ti bude UP vyplacet).

Vypada to slozitejsi nez to je, avsak je to jednoduche.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2745
2.2.16 11:44

Rodičák si vyřizuje každá maminka sama na UP, zaměstnavatel tím možná myslel, že se vyřídí čerpání dovolené + nahlásí se délka po kterou bude žena doma

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2628
2.2.16 11:44

Zaměstnavateli musíš před skončením čerpání mateřské oznámit, jak dlouho budeš na rodičáku (pokud se na něj chystáš a nechceš nastoupit rovnou do práce). A o rodičovský příspěvek si musíš dojít zažádat na úřad práce příslušný dle tvého trvalého bydliště.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71505
2.2.16 11:45

@Janina81 Nikoliv na rodičáku, ale na rodičovské dovolené…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20286
2.2.16 11:47

@nikolanikol Přes zaměstnavatele se řeší Penezita Pomoc v Materstvi a rodičovská dovolena. Rodičovský příspěvek si vyřizuje žadatel sám na úřadě práce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7731
2.2.16 12:05

@nikolanikol zaměstnavatel vyřizuje PPM ( mateřskou dovolenou ) na kterou se nastupuje 6-8 týdnů před termínem porodu po PPM si musíš Rodičovskou dovolenou (rodičák) vyřídit na úřadu práce sama cca měsíc před koncem mateřské dovolené ty pak jen zaměstnavateli oznámíš na jak dlouho si ji bereš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.2.16 12:24

Moc děkuji. Takže do práce musím vyřídit na jak dlouho a pak na ÚP vyřídit( musí semnou přítel? ) peníze. Ještě jsem se nekoukala na formuláře, ty si stáhnu určitě z netu?.
A můžu zažádat zpětně o porodné? To se řeší taky na ÚP?
Měli by k těhotenství/mateřství/rodičovství dávat nějaký manuál :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7731
2.2.16 12:42

@nikolanikol ne nejdřív na úp a pak do zaměstnání. Vy neméte nárok na mateřskou dovolenou?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71505
2.2.16 12:44

@lpetra Modle toho co píše, tak aktuálně má PPM. A jinak je úplně jedno, kam půjde jako první.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2.2.16 12:46

Ano mám ale ta mi za měsíc končí. Já to určitě pokonim :roll: :roll: :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3510
2.2.16 12:58

@nikolanikol před podáním žádosti na ÚP musíš na OSSZ pro potvrzení o výši mateřské. Je to růžový papír a měli by ti ho dát na pracáku, nebo bude na netu. S tím a s papírem (zádost o rodičovský příspěvek) a rodným listem dítěte půjdeš na pracák. Pokud žádáš o porodné, tak ještě potřebuješ potvrzení výše příjmů (tvých a partnerových) za čtvrdletí předcházející narození dítěte a žádost o porodné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama