Rodičovský příspěvek, když otec pracuje

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 25.09.14 11:48
rodičovský příspěvek otec pracuje

Holky mám dotaz,
přítel vydělává měsíčně kolem 18 000. Již přes rok má smlouvu. Já sem student nemám vydělané nic. Chci jít na rodičák na ctyři roky. Platí, že prvních devět měsíců budu dostavat 7600 a pak 3800?? Nebo se to bude vypočítavat z jeho platu? Diky

Reakce:
Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 25.09.14 11:52

Budeš dostávat toto. Z jeho platu se nic „nevypočítá“ (z platu se vypočítává mateřská - PPM); můžeš mít díky jeho příjmu možnost zvolit si i jiné čerpání (např. na tři roky - 7100 na měsíc).

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31692 příspěvků 25.09.14 12:02

Jak budeš chtít, můžeš si to klidně rozpočítat, abys brala každý měsíc stejně

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 25.09.14 12:04

A mám narok na PPM, když přítel změní pracovní pozici? čtu o tom všude ale moc tomu nerozumím.
Já chci určitě byt s malou doma čtyři roky. Co musím udělat proto, abych měla přes přítele nárok na PPM?

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 25.09.14 12:05

Jak jako rozpočítat? To si můžu nějak nastavit výši měsíční rodičovské? Já chci určitě na čtyři roky

mejdylko
Extra třída :D 11341 příspěvků 25.09.14 12:14

@Ga Briela jestli chceš 4 roky tak to neřeš. Jen vyplníš papíry a jeho do toho zatahovat nebudou s příjmama. :) to je jen kdyby jsi chtěla brát víc po kratší dobu (každá máme 220 tisíc). Ty co nepracovali maj ze zákona 4 letý a jde to právě zkrátit přes otcovy výdělky. Ale jestli chcete 4 roky, tak to ani neřeš.

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 25.09.14 12:17

Právě ted asi bude přítel přecházet na jinou pracovní pozici v práci a četla jsem že za této podmínky nám vzniká nárok na PPM nebo jak to je?

Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 25.09.14 12:17

@Ga Briela Na PPM musí mít nárok ten, kdo ji bude pobírat - tu si nemůžeš zvolit „přes přítele“. Změna práce nevadí, důležité je, aby za uplynulé období pobíral jistou částku (zjednodušeně a laicky: jde o to, aby lidi co nepracujou nebo mají minimální mzdu nedostávali na dávkách víc než kolik si vydělají; čili Ty nebo partner musíte mít nějaký příjem - nezáleží na zaměstnání atd., prostě abyste platili do systému)

Pokud chceš být doma čtyři roky, tak není co řešit. 7600 a pak 3800.

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 25.09.14 12:24

Já sem právě četla, že po sedminedělí může přítel dostávat PPM po dobu 22 týdnů, ale že musí přejít na jinou pracovní pozici aby mohl dál pracovat a zároven pobírat PPM víte někdo co myslím? já o tom právě víc nevím :nevim:

Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 25.09.14 12:29

@Ga Briela Tak to není „vypočítávat z“. To by prostě on musel být na mateřské.

Přečti si tohle http://www.penize.cz/…-rodicovskou.

Takhle byste to chtěli udělat?

Ga Briela
Kecalka 400 příspěvků 25.09.14 12:38

Jojo to je asi ono, jenom nechápu pořád jak to udělat aby byl na té mateřské jenom třeba týden a pak se vrátil do práce. A já pak zůstala s malou doma a po těch 22 týdnech bych přešla na rodičovskou. Jde to takhle?

ynax
Extra třída :D 13126 příspěvků 25.09.14 14:06

@Ga Briela tak to naštěstí nejde. Otec může nastoupit na mateřskou, ale nesmí pracovat na tu smlouvu, ze které pobírá PPM. Zaměstnavatel musí být ochotný napsat mu novou pracovní smlouvu - musí mít aktivní obě smlouy

Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 25.09.14 14:45

@ynax Přesně tak. Musí být mimo té smlouvy, ze které bude brát mateřskou. je to řešení třeba pro zaměstnance se živnosťákem: nezmou si na půl roku mateřskou, během té doby dělají na živnost, a pak se zase vrátí do zaměstnání.

sarjen
Kecalka 353 příspěvků 27.09.14 16:08

Ahoj prosím o radu, možná už to někde je, tak se omlouvám, že se ptám znova :-)
Synovi je 8 měsíců, mateřskou sem brala do června, od července mám rodičák. Dala jsem si ho do 3 let syna. Takže beru 7330 kč. V pondělí bych chtěla jít na sociálku a změnit to tak, aby to vyšlo do ledna 2015. To synovi budou 2 roky. Teď v průběhu rodičáku mi skončila pracovní smlouva. Když jsem pracovala, brala jsem 16-18000 čistého. Půjde tedy abych brala nejvyšší možnou částku 11500 kč??
A ještě jeden dotaz. Druhé dítě chceme právě až synovi budou ty 2 roky, když potom půjdu žádát znova rodičák na druhé dítě, tak vzhledem k tomu, že nemám tu pracovní smlouvu, tak mě šoupnou automaticky na 4 roky? A když manžel pracuje, půjde ten druhý rodičák dát na manžela na 3 roky? A když mě dají na ty 4 roky, tak musim být celé 4 roky doma, nebo když si najdu práci dřív, tak to nevadí a jenom přijdu o peníze, nebo mi to budou platit i když budu pracovat? Děkuji moc

Slečna Ferka
Extra třída :D 10272 příspěvků 27.09.14 21:15

@sarjen Jak to je stím limitem, to nevím jistě, ale podle kalkulaček stačí dvacet hrubýho na maximální nárok, tak snad jo.

Ano, dají Ti dva roky, ale přes manžela můžeš délku volit. Pracovat při rodičáku můžeš jak chceš, jen do dvou let je omezená docházka do jeslí/školky apod. (asi 46h měsíčně) - ale pokud bude hlídat babička nebo chůva, můžeš makat celou dobu.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Blíží se zápisy do prvních tříd. Na co se připravit?

Po celý duben budou probíhat na státních i soukromých základních školách... číst dále >

5 netradičních jarních tipů co podniknout v Praze

Rozhodli jste se na počátku jara navštívit hlavní město? Stověžatá Praha... číst dále >

Články z Expres.cz

Proměna Sanny z VyVolených: Ze čtvrttunové ženy je dnes krasavice

Žádný jiný účastník reality show VyVolení neměl takové tělesné proporce jako... číst dále >

Nový život v Hurghadě: Češi se na důchod stěhují do Egypta, je tam třikrát levněji!

Bohatší západní sousedé se na stáří stěhují za sluncem a mořem do Španělska,... číst dále >